poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 01 sierpień 2013 22:34

Koneser dla smakoszy

Napisane przez m.b./mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Intrygująca opowieść o mężczyźnie kontrolującym świat ekspertów i kolekcjonerów najdroższych dzieł sztuki.

Bohater filmu wiedzie samotniczą egzystencję wśród luksusu płócien starych mistrzów i piękna włoskich pałaców, pewien, że nic nie zakłóci jego ustabilizowanego życia i nie zagrozi głęboko skrywanym sekretom. Gdy jego uporządkowany świat zaczyna burzyć pojawienie się młodej i pięknej kobiety, tytułowy „Koneser” odkrywa emocje, jakich nigdy nie dostarczyłaby mu największa aukcja jego kariery. O sztuce, która jest wynikiem miłości oraz o miłości, która jest wytworem sztuki – tak pokrótce można ująć temat podjęty przez jednego z najwspanialszych włoskich reżyserów – Giuseppe Tornatore. Pamiętacie „Cinema Paradiso”? No właśnie, spodziewajcie się kolejnej uczty dla prawdziwych smakoszy kina, tym bardziej, że na ekranie gości doborowa obsada. W rolę pierwszoplanową wciela się Geoffrey Rush, znany polskim widzom z takich produkcji jak „Piraci z Karaibów”, „Zakochany Szekspir” i „Blask”, za którą otrzymał Oscara w kategorii najlepsza męska rola pierwszoplanowa. W 2011 roku aktor został ponownie nominowany do nagrody Akademii Filmowej za drugoplanową rolę w znakomitym filmie „Jak zostać królem”. Była to już jego czwarta nominacja w karierze. Rushowi na planie partneruje Jim Sturgess („Kochanice króla”, „Across the Universe”). Polscy widzowie pamiętają go z kinowego hitu „Niepokonani”. W drugoplanowej roli zobaczymy kolejnego artystę mającego ogromny dorobek filmowy, Donalda Sutherlanda („Duma i uprzedzenie”, „Parszywa dwunastka”, „Zwykli ludzie”). Sutherland był siedmiokrotnie nominowany do Złotych Globów. Statuetkę otrzymał dwa razy – za „Obywatela X” oraz „Na ścieżce wojennej”. Wspaniałą kobiecą kreację stworzyła Liya Kebede, pierwszoplanowa aktorka znana z niezwykle docenionego przez polską publiczność „Kwiatu pustyni”. W rolę pięknej i tajemniczej Claire wciela się Sylvia Hoeks, była top modelka, która obecnie uważana jest już za wschodzącą gwiazdę europejskiego kina.
Kolejnym argumentem za tym, że film zobaczyć trzeba jest muzyka. Twórcą ścieżki dźwiękowej jest Ennio Morricone – autor muzyki do takich klasyków kina jak „Za garść dolarów” i „Dobry, zły i brzydki”. Scenografią zajął się Maurzio Sabatini („Życie jest piękne”), natomiast kostiumy stworzył nominowany do dwóch Oscarów Maurizio Millenotti („Hamlet“ i „Otello“), który odpowiadał również za kostiumy do „Pasji“ i „Maleny“. Do tego wszystkiego dodajmy jeszcze piękno północnych Włoch będące tłem akcji. Historia rozgrywa się w pięknych miasteczkach pełnych tajemniczych zakamarków.
Reżyseria: Giuseppe Tornatore
Scenariusz: Giuseppe Tornatore
Muzyka: Ennio Morricone
Obsada: Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland, Philip Jackson, Dermot Crowley, Liya Kebede. Premiera: 2 sierpnia 2013 r. {jumi [*7]}

a