czwartek, luty 02, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/14221.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/14221

Nawrocki

poniedziałek, 29 lipiec 2013 15:11

Dwa Brzegi Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym potrwa do 4. sierpnia. Otworzyła go polska premiera „W kręgu miłości", w reżyserii Felixa van Groeningena, który to film zdobył w tym roku Nagrodę Publiczności MFF w Berlinie. Festiwal zamknie premierowy pokaz „Wielkiego piękna" w reżyserii Paolo Sorrentino.

W festiwalowym "Świecie pod namiotem" można oglądać filmy wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach: Wenecja, San Sebastian, Rotterdam, Berlin, Cannes, Transylwania, Ryga, Portoroz, Ljubljana, Bratislava, Młodzi i Film, FPFF, KFF. Ten autorski zestaw filmów pokazuje najnowsze trendy sztuki filmowej całego świata. Są to filmy reprezentujące nurt kina autorskiego, artystycznego i kina niezależnego, ze szczególnym naciskiem na młode kino europejskie.

Na krótką metę, to z kolei panorama najnowszych profesjonalnych filmów krótkometrażowych. W przeglądzie można znaleźć tytuły polskie i zagraniczne, trwające poniżej 60 minut. W niezależnym konkursie filmów krótkometrażowych amatorzy i studenci stanęli w szranki z profesjonalistami i absolwentami szkół filmowych. Nagroda Główna to 3000 złotych. Przewidywane są też dwa wyróżnienia: reżyserzy otrzymają po 1000 złotych. Do konkursu zostały zakwalifikowane filmy do 60 minut: fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne wyprodukowane w 2012 lub 2013 roku.

Podczas festiwalowych retrospektyw reżyserskich prezentowani są reżyserzy, których dorobek ma lub miał kluczowy wpływ na kierunki rozwoju światowej kinematografii. Bohaterami tegorocznej edycji będą Janusz Morgenstern i Thomas Vinterberg.

Stanisława Celińska jest bohaterką retrospektywy aktorskiej o nazwie: I Bóg stworzył aktorkę. Jej celem jest popularyzacja wybitnych osiągnięć sztuki aktorskiej, która jest jakością wyróżniającą polską kinematografię.

Na festiwalu Dwa Brzegi nie zabraknie też muzyki i filmów o muzyce. Będzie wielkie kino na Małym Rynku i pokazy specjalne: „Nazywam się Li" – laureat Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX, „Parauszek" – seria bajek studia Se-ma-for, projekt „Miasto44 na Dwóch Brzegach" i dwa pokazy w ramach lekcji kina.

{gallery}14221{/gallery}

Jedynym jurorem Dwóch Brzegów jest publiczność. W plebiscycie biorą udział filmy z sekcji Świat pod Namiotem oraz premierowe filmy pełnometrażowe z innych sekcji wyprodukowane w 2012 i 2013.

 

Podczas koncertów na festiwalu Dwa Brzegi można posłuchać wybitnych artystów z Polski i zagranicy, kompozytorów i wykonawców muzyki poważnej, jazzowej, rozrywkowej, alternatywnej. Przy współpracy m.in. z Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Nadwiślańskim i Galerią Klimaty (Mięćmierz), realizowane są co roku wystawy lokalnych artystów.

 

Bilety na pokazy filmowe: 5-25 zł; koncerty: 15-60 zł; http://www.dwabrzegi.pl/bilety/

Mały Rynek w Kazimierzu Dolnym, koncerty i wydarzenia na Dużym Rynku w Kazimierzu Dolnym, koncert w Janowcu, wydarzenia w Mięćmierzu, wszystkie wystawy festiwalu – wstęp wolny (poza wystawami w Muzeum Nadwiślańskim).

www.dwabrzegi.pl

{jumi [*7]}

a