piątek, kwiecień 12, 2024
Follow Us
wtorek, 23 lipiec 2013 00:00

Nie podjadaj! Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podjadanie między posiłkami i wieczorne napady głodu niwelują wszelkie efekty odchudzania. Czy można poradzić sobie z niekontrolowanym objadaniem się?

Tu orzeszek, tam ciasteczko, szklanka coli, kieliszek wina, paczka chipsów przed telewizorem... Chcesz schudnąć? Kontroluj apetyt! Idealnym sposobem na zachowanie szczupłej sylwetki są małe, spalane na bieżąco porcje jedzenia.

Niezdrowe przekąski, głównie słodycze, powodują wzrost poziomu endorfin w organizmie, co powoduje, że po kalorycznym posiłku przed krótką chwilę czujemy się szczęśliwsi, ale gdy stężenie cukru spadnie, znów poczujemy głód.

Prostą drogą do nadwagi jest nieświadome jedzenie lub podjadanie. Kiedy jemy podczas np. pracy przy komputerze, czytania gazety, książki, oglądania filmu, to żadną miarą nie skontrolujemy ilości jedzenia i pochłaniemy go dużo więcej, niż potrzeba. Może nie będzie tego widać od razu, ale zaczniemy rosnąć wszerz.

Kluczem do poskromienia napadów głodu są regularne posiłki, które muszą mieć jasno określone miejsce w planie dnia, w przeciwnym razie będą towarzyszyły wszystkim codziennym czynnościom.

 

Genetyczne skłonności do magazynowania energii w postaci tkanki tłuszczowej pochodzą z czasów, gdy nasi przodkowie mieli utrudniony dostęp do pożywienia, a jeden posiłek musiał zaspokoić wielogodzinne zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Teraz mamy mu "powiedzieć": Nie musisz magazynować!

Jak "przekonać" swój organizm, że nie ma powodu odkładać zapasów? Taką podpowiedzią będą:

• regularne dostawy energii - pięć niskokalorycznych posiłków o tych samych porach;
• zjadanie po 17 nie więcej niż 30 proc. dziennej dawki substancji odżywczych;
• zwyczaj rodzinnych posiłków w kuchni lub jadalni zamiast nieświadomego jedzenia np. przed telewizorem;
• rezygnacja z restrykcyjnych diet, prowadzących do głodzenia organizmu, co skutkuje napadami głodu i efektem jojo;
• rezygnacja ze słodzonych napojów gazowanych - to puste kalorie, które wywołują wahania poziomu cukru we krwi i co za tym idzie – napady głodu;
• unikanie alkoholu, który nasila apetyt.

 

Zamiast wieczorem ulegać "wilczemu głodowi":

• znajdź sobie zajęcie – nuda sprzyja podjadaniu;
• pamiętaj - sport wyzwala hormony szczęścia, zajmuje czas, ogranicza apetyt, a przede wszystkim pozytywnie wpływa na wygląd i kondycję;
• pamiętaj o kolacji – brak wieczornego posiłku często skutkuje mimowolnym podjadaniem, ale jedz tylko lekkostrawne potrawy;
• jeśli musisz coś przegryźć, to zdecyduj się na niskokaloryczne przekąski – warzywa i owoce.

Zanotuj każdą, nawet najmniejszą przekąskę i wieczorem podlicz kalorie. Prowadzenie dziennika pozwoli  zidentyfikować słabe punkty jadłospisu i opracować rozsądną dietę. Głodówki prędzej czy później doprowadzą do napadów głodu.

Jedyną skuteczną metodą na szczupłą sylwetkę jest rozsądne odżywianie, regularne posiłki i aktywność fizyczna, z kolei najpopularniejszym „przeszkadzaczem" w zadbaniu o dobrą formę jest lenistwo. Na to jedynym lekarstwem jest rutyna.

Aby pokonać złe nawyki, trzeba sobie po prostu wyrobić nowe – dobre, nie szukać usprawiedliwień i pokonać „wewnętrznego lenia".

www.bodyconcept.pl

{jumi [*9]}

 

 

a