środa, maj 22, 2024
Follow Us
wtorek, 16 lipiec 2013 14:42

Nowe Horyzonty i laureat z Cannes Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowe Horyzonty i laureat  z Cannes www.filmweb.pl

Już w najbliższy czwartek, 18 lipca, rozpoczyna się we Wrocławiu 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. W tym roku gościem największej filmowej imprezy w kraju będzie tegoroczny laureat canneńskiej Złotej Palmy za film „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2" – Abdellatif Kechiche.

Zwycięzca festiwalu w Cannes to jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego kina, autor wielokrotnie nagradzanych filmów – „Wina Woltera" i „Tajemnica ziarna", które pokazywane były na poprzednich edycjach Nowych Horyzontów.

Kechiche pojawi się na uroczystym otwarciu festiwalu, by przedstawić widzom „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2", a dzień później - 19 lipca, piątek - będzie gościem Pawła T. Felisa w Gazeta Cafe w Teatrze Lalek o godzinie 12.30.

„Życie Adeli – Rozdział 1 i 2" to „absolutne arcydzieło filmowe - śmiała i pełna pasji opowieść o miłości" jak podsumowało jury canneńskiego festiwalu, które przyznało filmowi Złotą Palmę i nagrodę dla odtwórczyń głównych ról. Obraz Kechiche'a był szeroko dyskutowany od początku festiwalu, także za sprawą jednych z najśmielszych scen erotycznych w historii kina.

Opowieść zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje...

Gutek Film wprowadzi „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2" do polskich kin 18 października.


Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty jest festiwalem wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

T-Mobile Nowe Horyzonty

18-28 lipca 2013 r.

Wrocław

www.nowehoryzonty.pl
www.gutekfilm.pl

{jumi [*7]}

a