sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
poniedziałek, 15 lipiec 2013 12:19

Zmysły sztuki dla dorosłych Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza na 21. spotkanie z cyklu "Zmysły Sztuki"- jedno z artystyczno-edukacyjnych spotkań odbywających się w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej. 25 lipca o godzinie 19 gośćmi 21. „Zmysłów Sztuki" będą Jolanta Marcolla – artysta plastyk, autorka prac z wykorzystaniem ilustracji, fotografii, filmu i video oraz Jakub Wagner – gitarzysta flamenco. Wystawę prac Jolanty Marcolli będzie można oglądać do 9 września br.

Porozmawiamy o sztuce i źródłach inspiracji, o potrzebie tworzenia i warsztacie twórczym, o tym jak pracuje się nad ilustracją i grafiką książkową, o granicach w sztuce i o artystycznej manipulacji. Poszukamy znaczenia słowa „duende" - kluczowego w muzyce flamenco, którą nie tylko usłyszymy w wykonaniu znakomitego gitarzysty, ale także będziemy mogli zobaczyć zaklętą w ruchu dzięki Małgorzacie Wołyńczyk, profesjonalnej tancerce i nauczycielce flamenco.

W ramach cyklu Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś powstają również filmy. Motywem przewodnim każdego z nich jest jedno dzieło sztuki z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie – obraz, rzeźba, tkanina, grafika, mebel, szkło, porcelana, broń, kostium lub dzieło literackie. Filmy zawierają rys historyczny, sylwetkę twórcy oraz informacje o zastosowanej przez niego technice.

Jolanta Marcolli - artysta plastyk. Mieszka i pracuje w Warszawie. Autorka prac z wykorzystaniem fotografii, filmu i video. Studiowała w trybie indywidualnym na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu. Artystka, od samego początku swojej twórczej aktywności interesowała się relacją, zauważalną na granicy dwóch stref: rzeczywistości i kreacji artystycznej. Jest autorką ilustracji do ponad dwudziestu książek. W 1995 roku otrzymała Nagrodę IBBY za ilustracje do książki Jerzego Niemczuka pt."Przygody Zuzanki". W 2002 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie Pro Bolognia za ilustracje do książki Antoniego Glińskiego pt."Bajarz polski". Prace artystki można obejrzeć na stronie: www.marcolla.pl.
Jakub Wagner − gitarzysta flamenco. Podczas pobytów w Sewilli uczył się flamenco od mistrzów tej sztuki.
Doświadczenie i wiedzę zdobywał jako uczeń wybitnego polskiego gitarzysty Andrzeja Lewockiego, z którym występował na licznych koncertach w całym kraju. Równocześnie studiuje na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej.
Małgorzata Wołyńczyk − profesjonalna tancerka i nauczycielka flamenco (http://www.flamencos.pl/), od wielu lat doskonaląca swoje umiejętności poprzez regularne wyjazdy do Sewilli, gdzie rozwija warsztat pod okiem wielkich mistrzów tej sztuki. Współpracowała z Teatrem Narodowym przy spektaklu "Królowa Margot" oraz z teatrem Kamienica przy spektaklu "Testament Cnotliwego Rozpustnika". Brała udział w nagraniach dla TVP1 i TVP2 oraz w licznych festiwalach razem z wieloma wybitnymi przedstawicielami polskiej sceny flamenco.
Zapraszamy do wilanowskiej cukierni w imieniu dyrektora Muzeum Pałacu w Wilanowie Pawła Jaskanisa oraz Fundacji "andART", współorganizatora spotkań z cyklu "Zmysły Sztuki".
www.wilanow-palac.pl

{jumi [*7]}

 

 

a