środa, czerwiec 19, 2024
Follow Us
wtorek, 09 lipiec 2013 10:30

"W oparach koloru" Wyróżniony

Napisane przez AK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"W oparach koloru" www.edyta.dzierz.netgaleria.pl

Wystawa malarstwa Edyty Dzierż "W oparach koloru" - wernisaż & performance (malarstwo-światło-dźwięk) odbędzie się w Galerii Polskiego Komitetu Olimpijskiego 31 lipca o godz. 19. Wystawę będzie można oglądać do 1. września tego roku.

„NATURA to mój stymulator malarskiego poznania, twórczych impulsów (koloru, formy, światła, faktury, relacji przestrzennych). To jej bogactwo różnorodnych aluzji prowokuje mnie! Zmusza do koncentracji i tworzenia kolejnych, innych, nowych jakości - obrazów. Buduję je: mocnym kolorem – dynamiczną kreską - płaską plamą barwną – szorstką fakturą - biologicznie zmodyfikowaną konsystencją farby.
To dzięki naturze, jej regularności, powtarzalności, kojarzę abstrakty i realne odniesienia w obrazy, w które uwikłany jest człowiek.
KOLOR to istota malarstwa! To wyraz energii, która oddziałuje na widza oraz przestrzeń, w którą wkracza razem z nami. Kolorem chcę uderzać w widza z impetem - oddziaływać na kształt rytmów, dźwięków - obraz brzmi!
W czasie live painting, performance (obraz-dźwięk-światło) widz wchłania moje myśli, idee, ślady, znaki, słowa, dźwięki, energię...!"
"W twórczości bliskie jest mi pojęcie 'synestezja'. Wyraża się ono u mnie w poszukiwaniach i określaniu związków między malarstwem/obrazem, dźwiękiem i światłem.

W moje malarstwo i każde działanie na żywo wpisana jest koncentracja i zaangażowanie. Zmysł: wzroku, dotyku, słuchu, węchu, smaku przenikają się, uzupełniają się i wizualizują. Jest to spotkanie (artystki i odbiorcy, człowieka z człowiekiem), tworzenie, improwizacja i odkrywanie: indywidualnych i wspólnych emocji i energii. Określone jakości (kolor, dźwięk, ruch, światło/cień, przestrzeń) poruszają zmysły i wywołują konkretne skojarzenia, emocje... przyjemne lub nieprzyjemne, bliskie nam lub dalekie, obce i dziwne, ciepłe lub zimne, oczekiwane lub zaskakujące!
Odbiorca obcując z moimi rzeczywisto-abstrakcyjnymi obrazami i dźwiękami podświadomie zestraja się z nimi. Współodczuwa dynamikę i energię: koloru, dźwięku, światła, formy, kształtu, faktury, zapachu (farby olejnej/akrylowej, rozpuszczalnika)...".


Edyta Dzierż studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artystka znalazła się w Rankingu Rzeczpospolitej - Kompas Młodej Sztuki 2008/2010/2012 rok - www.kompasmlodejsztuki.pl. Współtworzy PRACOWNIĘ 23 na warszawskiej Pradze. Od 2010 roku działa w Zarządzie Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawia indywidualnie i zbiorowo w kraju i za granicą. Tworzy autorskie projekty artystyczne, a także działa jako organizator, kurator wystaw/projektów ogólnopolskich promujących sztukę współczesną. Zajmuje się malarstwem, technikami ściennymi (mozaika, sgraffito, fresk), live painting, performance (malarstwo-światło-dźwięk).

 

Edyta Dzierż - "W oparach koloru"
Kurator wystawy - Kama Zboralska.

Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Centrum Olimpijskie,
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4,
Warszawa

www.edyta.dzierz.netgaleria.pl

{jumi [*7]}

a