czwartek, luty 09, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 08 lipiec 2013 16:21

Audrey z lilią

Napisane przez m.b./mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Dziewczyna z lilią” jest ekranizacją „Piany dni” – międzynarodowego bestsellera Borisa Viana, nazywanego najbardziej wzruszającą historią miłosną wszechczasów.

W magicznym love story, wyreżyserowanym przez zdobywcę Oscara - Michela Gondry („Zakochany bez pamięci”), wystąpiła plejada największych francuskich gwiazd. W słynnej „Amelii” Audrey Tautou zakocha się przystojny „Heartbreaker” - Romain Duris, a towarzyszyć im będzie gwiazda megahitu „Nietykalni”, Omar Sy. Nagrodzony Oscarem reżyser obrazu Michel Gondry („Zakochany bez pamięci”) tłumaczy, dlaczego tytułową rolę powierzył słynnej „Amelii”:  „Mam wielką słabość do Audrey. Bardzo podoba mi się to, że w każdym filmie, w którym gra jest tak pełna życia, a jednocześnie potrafi w tak przekonujący sposób zagrać osobę pogrążoną w chorobie. Ma w sobie energię, która była kluczowa do zagrania jej bohaterki. Chloé musi znaleźć w sobie siłę, żeby uspokoić wszystkich wokół siebie, by oni z kolei mogli jej dać ukojenie. Gdy patrzysz na Audrey nie masz wątpliwości, że masz do czynienie z gwiazdą. Ma w twarzy przejrzystość, która przywodzi mi na myśl aktorki ze złotej ery kina, jak Lauren Bacall. Ma też tę wrażliwość tak charakterystyczną dla aktorek kina niemego, na przykład tych, które znamy z filmów Chaplina.” – mówi Gondry.
Zachodni recenzenci potwierdzają słuszność obsadowych wyborów. Dzięki współpracy wizjonerskiego reżysera z topowymi gwiazdami znad Sekwany powstał „piękny i ujmujący fantazją” (Variety) obraz, zasługujący na miano „jednego z najbardziej wyczekiwanych filmów roku” (Indiewire).
Bohater filmu - Colin - młody i bogaty wynalazca - ma praktycznie wszystko, czego zapragnie, z wyjątkiem miłości. Za sprawą przyjaciół poznaje piękną Chloe. Wzajemna fascynacja od pierwszego wejrzenia szybko przeradza się w miłość na całe życie. Po wymarzonym ślubie udają się w podróż. Po powrocie Chloe zapada na bardzo rzadką chorobę – w jej płucach zaczyna rozwijać się lilia wodna. Colin postanawia sięgnąć po bardzo niekonwencjonalne metody kuracji. Zrobi wszystko, aby uratować ukochaną.
Produkcja: Francja 2013
Reżyseria: Michel Gondry („Zakochany bez pamięci", „Jak we śnie")
Scenariusz:   Michel Gondry, Luc Bossi, Boris Vian (powieść)
Obsada:  Audrey Tautou („Amelia”, „Coco Chanel”, „Kod da Vinci”, „Smak życia”), Romain Duris („Heartbreaker. Licencja na uwodzenie”, „Niebo nad Paryżem”, „Exils”, „W rytmie serca”, „Smak życia”), Omar Sy („Nietykalni”, „Nieobliczalni”, „Bazyl. Człowiek z dziurą w głowie”), Gad Elmaleh („O północy w Paryżu”)
Zwiastun filmu „Dziewczyna z lilią”: http://www.youtube.com/watch?v=_SsL3jQa0Wc
{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Lato z Gutek Film Chaplin na dziś »

a