poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
środa, 26 czerwiec 2013 15:14

Podlasie Solar Park Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podlasie Solar Park www.solsum.pl

W Polsce powstaje Podlasie Solar Park - największa farma fotowoltaiczna. W miejscowościach Kolno, Lipsk i Jedwabne powstaną cztery farmy solarne o łącznej mocy 4 MW. Łącznie obejmą 9 hektarów powierzchni.

Głównym inwestorem jest Amber Energia Wytwarzanie, który środki na realizację tego przedsięwzięcia pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego. Budowa Podlasie Solar Park ruszyła w czerwcu i powinna zakończyć się pod koniec 2013 r. Farma będzie budowana etapami. W pierwszym powstanie instalacja o mocy 250 kWp. Łącznie ma powstać instalacja o mocy 8 MW.
Sprzedaż energii wyprodukowanej na farmie będzie odbywała się na zasadach obecnie obowiązujących, czyli za każdą wyprodukowaną MWh spółka otrzyma jeden zielony certyfikat.
Zdaniem Pawła Dobrowolskiego, prezesa Zarządu Lumen Technik Sp. z o.o., Polska jest jedynym krajem wysokorozwiniętym, który nie inwestuje w energetykę słoneczną i energetykę rozproszoną, choć ma do tego odpowiednie warunki.

Jak mówi Przemysław Pięta, prezes Zarządu Amber Energia S.A.: - Energetyka słoneczna jest najszybciej rozwijającym się segmentem OZE na świecie. Obecnie w Polsce istnieje tylko jedna wolnostojąca farma solarna o mocy 1 MW. Tymczasem w Niemczech zainstalowanych jest ok. 32 000 MW, a w Belgii ok. 3 000 MW. Jesteśmy jedynym krajem wysokorozwiniętym, który nie inwestuje w energetykę słoneczną i energetykę rozproszoną.

 Systemy fotowoltaiczne

Tak jak kolektor wychwytuje promieniowanie słoneczne i zamienia je w energię cieplną, ogniwo fotowoltaiczne - na podobnej zasadzie, choć w nieco inny sposób - wytwarza elektryczność. Jedno ogniwo produkuje bardzo mało energii (1-2W), dlatego ogniwa łączy się w moduły, a moduły - w panele. Aby powstał prąd ze słońca potrzebny jest panel z krzemu mono- lub polikrystalicznego oraz inne urządzenia, takie jak akumulatory, kontrolery napięcia czy falowniki (inwerterty). Szacunkowa żywotność paneli wynosi 30 lat. Zachowują swój potencjał przez długi czas, a wydajność płyt po 25 latach nie spada zazwyczaj poniżej 80 proc. wydajności początkowej. Naukowcy twierdzą, że przy promieniowaniu słonecznym, jakie jest w Europie Centralnej, obszar o powierzchni 400×400 km, na którym zamontowano by instalację fotowoltaiczną mógłby dostarczyć czystą, odnawialna energię elektryczną na potrzeby całego świata.
www.solsum.pl
www.lumentechnik.pl
www.amberenergia.pl
www.srodowisko.abc.com.pl

{jumi [*9]}

 a