wtorek, kwiecień 20, 2021
Follow Us
wtorek, 11 czerwiec 2013 15:55

Burza wokół „Tylko Bóg wybacza" Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Burza wokół „Tylko Bóg wybacza" www.filmweb.pl

Nie ucichły jeszcze kontrowersje po pokazie „Tylko Bóg wybacza" w Cannes, a najnowszy film twórcy „Drive" wywołał prawdziwą burzę polityczną we Francji, gdzie właśnie trafił do kin. Wszystko rozpoczęło się od ostrej wymiany zdań między Segolene Royal, byłą kandydatką na prezydenta, a Aurélie Filippetti, obecną minister kultury.

Kłótnia dotyczyła ograniczenia wiekowego nadanego filmowi „Tylko Bóg wybacza". Pierwotnie miał on być przeznaczony wyłącznie dla widzów powyżej 16 roku życia, jednak ostatecznie 28 osobowa komisja ekspertów obniżyła próg wiekowy do 12 lat, co wywołało prawdziwą burzę we francuskich mediach.

Royal utrzymuje, że Filippetii uległa naciskom producentów filmu, którym oczywiście zależy na większej widowni. - Żałuję, że minister kultury obniżyła próg wiekowy tego ultra brutalnego filmu – mówiła w telewizyjnym wywiadzie Royal. - Nie możemy narażać młodych na oglądanie w kinie takich scen. Na razie Filippetii utrzymuje swoje stanowisko i film można oglądać już od 12 lat.

„Tylko Bóg wybacza" z Ryanem Goslingiem i Kristin Scott Thomas w rolach głównych to opowieść o więzach krwi i zemście. Film miał swoją światową premierę w konkursie festiwalu w Cannes, gdzie wzbudził skrajne opinie. Pojawiły się zarówno entuzjastyczne recenzje (prestiżowe „The Guardian" i „Screen Daily" przyznały filmowi najwyższe oceny), a także krytyczne głosy podkreślające, że film przekracza granice obyczajowe tego, co można pokazać na filmowym ekranie.

Film wejdzie na ekrany polskich kin już w piątek, 14 czerwca i dostępny będzie od 18 lat.
www.gutekfilm.pl

{jumi [*7]}

a