środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13606.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13606
piątek, 07 czerwiec 2013 14:32

Goście Globtrotera: Fundacja Teraz Kobiety Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Goście Globtrotera: Fundacja Teraz Kobiety Fot.: Cezary Rudziński

Na pierwszym czerwcowym spotkaniu z tego cyklu gościliśmy Fundację Teraz Kobiety. Przedstawili ją oraz organizowaną przez nią już III edycję samochodowego Rajdu Polski Kobiet: prezes jej zarządu dr Krystyna Backiel i wiceprezes Bartłomiej Bazylak.

Fundacja ta rozpoczęła działalność w 2011 roku. Jej głównym celem jest świadczenie różnorodnej pomocy i opieki kobietom w Polsce. Zwłaszcza poprzez zwiększanie ich świadomości w zakresie profilaktyki leczniczej oraz wykonywania cyklicznych badań wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Fundacja podejmuje ponadto inne inicjatywy, m.in. organizuje pikniki medyczne, podczas których organizowane jest oddawanie krwi, rejestracja dawców szpiku kostnego oraz wykonywane badania mammograficzne i cytologiczne.

Do głównych form aktywności Fundacji należy organizacja Rajdu Polski Kobiet mającego zwrócić uwagę na problem późnego wykrywania chorób nowotworowych, walka z nimi oraz zwiększenie świadomość kobiet dotyczącej istoty badań profilaktycznych.

III edycja Rajdu Polski Kobiet odbędzie się w dniach 21-23 czerwca br. Tradycyjnie przyjmie on formułę off-roadu z elementami wyścigów szosowych. Do sportowej rywalizacji stanie kilkadziesiąt załóg, w składzie, których znajdą się m.in. popularne aktorki, piosenkarki, celebrytki i sportowcy.

Twarzami tegorocznego Rajdu będą Jagna Marczułajtis-Walczak oraz – zasiadający za kierownicą rajdowego modelu Subaru – Wojtek Chuchała. Rajd Polski Kobiet adresowany jest do kobiet, jednak podobnie jak w jego ubiegłorocznej edycji wezmą w nim udział również załogi męskie jadące w charakterze wsparcia operacyjnego.

Uroczyste rozpoczęcie Rajdu odbędzie się w sobotę 22 czerwca br. ok. godz. 8:30 w Warszawie przy ul. Karowej. Imprezę poprowadzi Maciej Wisławski. Stamtąd załogi udadzą się na rajdowe odcinki przygotowane przez Szkołę Bezpiecznej Jazdy Subaru, prowadzące przez malownicze okolice Mazowsza. Trasa przebiegać będzie m.in. przez Piaseczno, Grójec, Białobrzegi oraz Radom. Z niego szutrowymi drogami uczestniczki rajdu przejadą z popularnych na Kielecczyźnie miejscowości Piekło do Nieba by zatrzymać się w Sielpi Wielkiej. Z niej leśnymi drogami dotrą do Starej Wsi na nocleg w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo.

W trakcie III Rajdu jego uczestniczki wezmą udział w badaniach mammograficznych
i cytologicznych w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Na trasie Rajdu rozlokowane będą ambulanse do poboru krwi, a mieszkanki okolicznych miejscowości będą mogły skorzystać z badań mammograficznych i cytologicznych we wspierających imprezę szpitalach. Przed Rajdem i po jego zakończeniu odbędą się pikniki medyczne w różnych miastach Polski i przy udziale partnerów motoryzacyjnych.

Rajd zakończy podsumowanie efektów akcji badań profilaktycznych oraz wyników sportowych. Efekty medyczne i statystyczne tych imprez przekazane zostaną mediom po zakończeniu wszystkich badań profilaktycznych. Na 28 czerwca zaplanowano konferencję prasową z udziałem partnerów i sponsorów tegorocznego Rajdu. Przedstawione zostaną na niej osiągnięte cele medyczne oraz sportowe.

III edycja Rajdu Polski Kobiet zyskała już honorowe patronaty Ambasady Japonii w Polsce, Wojewody Mazowieckiego oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Teraz Kobiety. Partnerami motoryzacyjnymi
są SUBARU oraz firmy samochodowe, a sponsorem strategicznym firma Castrol. Imprezę wspierają stali Partnerzy Fundacji, m.in.: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Białostockie Centrum Onkologii, Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie i Białymstoku, Grupy Medyczne: LUX MED FADO i MEDICA z Łodzi, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku oraz AM Art-Media Agencja PR i ATS – System.

– Głównym celem tego, podobnie jak i wcześniejszych samochodowych Rajdów Polski Kobiet – powiedziała podczas spotkania w Globtroterze dr Krystyna Backiel, jest promocja troski o zdrowie. To właśnie jazda po nie, a nie „na złamanie karku", jest głównym celem tych rajdów. Zgodnie z celami istnienia naszej fundacji zastanawiamy się co należy robić, aby kobiety przestały niepotrzebnie umierać przedwcześnie i działamy na rzecz badań profilaktycznych. Wiadomo bowiem, że odpowiednio wcześnie wykryta choroba nowotworowa przeważnie daje szansę wyleczenia. Promujemy zarówno badania, jak i nie poddawanie się chorobie, walkę z nią do końca. Przed rozpoczęciem rejestracji uczestniczek organizujemy konferencje na temat zdrowia kobiet. A podczas rajdu badania mammograficzne i cytologiczne zarówno dla nich, jak i wszystkich zainteresowanych w miejscowościach przez które przebiega trasa rajdu. Staramy się, aby obejmował on jak największe obszary oraz zachęcał do badań profilaktycznych i stwarzał szanse ich przeprowadzenia.
W trakcie naszej dotychczasowej działalności prowadzonej bez etatów udało się już zidentyfikować zagrożenie nowotworowe u wielu kobiet. A także zachęcić je do podjęcia leczenia. W I rajdzie wzięły np. udział uczestniczki będące na etapie leczenia między naświetleniami i wlewem. Trochę przerażone na starcie i radosne, uśmiechnięte na mecie. Nasze rajdy mają nieco nietypowy charakter. Nie są to tylko zmagania sportowe, ale przede wszystkim imprezy wytwarzające ducha pomocy i współpracy, tak potrzebnego w chorobach nowotworowych. Załogi, którym samochody odmówiły posłuszeństwa, pożyczały inne, aby moc zaliczyć odcinki specjalne. Jedne załogi pomagają innym, nie oglądając się na ryzyko osiągnięcia gorszego wyniku.
Podczas spotkań w trakcie rajdu jego uczestniczki będące już po operacji czy amputacji piersi dzielią się z miejscowymi kobietami informacjami na ten temat i zachęcają je do badań oraz, o ile zajdzie taka potrzeba, podejmowania leczenia. Fundacja ma licznych partnerów wspierających. Chociaż napotyka też na poważne problemy. Np. w br. na trasie rajdu nie będzie mammobusu, w którym można było przeprowadzać badania piersi, gdyż Centrum Onkologii nie może nas wesprzeć w tej formie z braku na to pieniędzy. Ale badania te chętne będą mogły przeprowadzić we wskazanych szpitalach. Każde życie ludzkie, które uda się uratować – podkreśliła – jest cenne i ważne. I trzeba robić wszystko aby kobiety zagrożone chorobami nowotworowymi nie umierały przedwcześnie gdy jest to tylko możliwe. Promocja takiego właśnie stosunku do choroby, badań i leczenia, jest głównym celem działalności Fundacji Teraz Kobiety. A jedną z najważniejszych jej form promocyjnych, samochodowe Rajdy Polski Kobiet.

{gallery}13606{/gallery}
Po wystąpieniu p. prezes ilustrowanym filmami odbyła się ożywiona dyskusja kontynuowana także po jej zakończeniu w kuluarach przy lampce wina. Przy czym udział w niej wzięło również i to z sensem, wielu mężczyzn – dziennikarzy.

{jumi [*9]}

a