środa, kwiecień 17, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13599.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13599
piątek, 07 czerwiec 2013 10:05

Cichociemni w Twierdzy Modlin Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Do Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin na spotkanie historyczne dotyczące słynnych spadochroniarzy Armii Krajowej i specjalną grę terenową organizatorzy zapraszają w najbliższą sobotę, 8 czerwca.

Twierdza Modlin to unikatowy w skali Europy zespół budowli obronnych reprezentujący przekrój europejskiej myśli architektury fortyfikacyjnej XIX w. (bastionowej) i początku XX w. (rozproszonej fortowej). Inicjatorem budowy był Napoleon Bonaparte – z jego polecenia w 1806 roku zaprojektowano na wysokim północnym brzegu u ujścia Narwi do Wisły półowalną twierdzę z pięcioma bastionami otwartą od strony rzeki.

Obecnie potężny kompleks koszarowy jest opuszczony i znajduje się w zasobach Agencji Mienia Wojskowego, oczekując, miejmy nadzieję, powrotu dawnej świetności, świadczącej o historii tego miejsca, Polski i Europy.

 

Klub Garnizonowy (Kasyno Oficerskie)

Zbudowany na początku XX w. z przeznaczeniem dla komendantury i kadry oficerskiej. Neogotycki gmach wzniesiono na planie litery T. Od frontu posiada wysunięty arkadowy podjazd z tarasem oraz attyką wspartą na gzymsie.

W osi przestrzennego holu znajdują się dwuskrzydłowe schody z białego marmuru z oryginalną kutą z żelaza balustradą z motywami roślinnymi i żelaznymi gryfami prowadzące na I piętro budynku. Mieszczą się tam dwie duże reprezentacyjne sale: kinowo-teatralna oraz balowa, bogato zdobione sztukaterią naścienną. W Sali kinowo-teatralnej zachowały się oryginalne kryształowe żyrandole zwieńczone carskimi koronami.

Budynek po oddaniu do użytku był najnowocześniejszym obiektem twierdzy, jako jedyny w tym czasie posiadał własne oświetlenie elektryczne z agregatu prądotwórczego oraz unikatowy system ogrzewania sprawny do dziś, gdzie zamiast gorącej wody do grzejników tłoczona jest gorąco para.

Budynek, jako reprezentacyjny, był siedzibą komendanta twierdzy, spełniał także rolę ośrodka kulturalnego, gdzie odbywały się bale, przedstawienia teatralne, odczyty, przyjmowano ważnych gości, wreszcie gdzie po służbie w kasynie można było w gronie kolegów spędzić wolny czas.

W sali kasyna 19 sierpnia 1915 roku podpisano wstępną kapitulację Twierdzy Nowogiergijewsk, a w okresie międzywojennym klub gościł w swych murach najwyższych przedstawicieli władz cywilno-wojskowych II Rzeczpospolitej.

Ze względu na swą unikatowość wnętrza budynku często wykorzystywane są jako naturalna scenografia przez ekipy filmowe i „występują" w wielu popularnych produkcjach, jak np. „CK Dezerterzy". Obecnie obiekt jest dostępny do zwiedzania tylko wraz z przewodnikiem PTTK.

{gallery}13599{/gallery}

Cichociemni - Twierdza Modlin, ul. Baśki Murmańskiej 164 (obok Garnizonowego Klubu Oficerskiego).
www.nowydwormaz.pl
www.3rzeki.pl

{jumi [*9]}

a