piątek, maj 20, 2022
Follow Us
sobota, 11 maj 2013 17:39

Artyści w Łazienkach Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artyści w Łazienkach www.wydawnictwoliterackie.pl

Artyści w Łazienkach to cykl kameralnych spotkań, które odbywają się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 16 maja o godz. 18  zapraszamy do Pałacu Myślewickiego na rozmowę z wybitnym pisarzem Józefem Henem. Wstęp wolny.

Józef HEN (1923), pisarz, publicysta, scenarzysta, reportażysta. Autor wielu książek, w tym "Mój przyjaciel Król", która jest literackim portretem życia i panowania Stanisława Augusta. Jego historię opowiada Gaston Fabre, wnikliwy obserwator i komentator zdarzeń. Ukazany jest jako ambitny i świadomy swej roli władca-patriota, który doskonale wie, co się dzieje w kraju i poza jego granicami. Opisując osiemnastowieczne dwory i panujące na nich obyczaje, kreuje rzetelny historycznie obraz, poparty dokumentami, listami i pamiętnikami Stanisława Augusta.
W dzieciństwie pisał do ''Małego Przeglądu'' Janusza Korczaka. Zadebiutował w 1947 roku książką ''Kijów, Taszkient, Berlin''. Autor powieści o tematyce wojennej (m.in. ''Kwiecień'', ''Nikt nie woła'', ''Bokser i śmierć''), historycznej (m.in. ''Crimen'', ''Królewskie sny''), współczesnej (''Mgiełka'', ''Milczące między nami'', ''Odejście Afrodyty'', ''Pingpongista''). Jego tryptyk nowelowy ''Oko Dajana'' opublikowano w paryskiej ''Kulturze'' pod pseudonimem ''Korab''. Ma w dorobku bestsellerowe beletryzowane biografie: ''Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście'', ''Ja, Michał z Montaigne'' i ''Błazen - wielki mąż'' o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim. Wydał wspomnienia ''Nowolipie'' i ''Najpiękniejsze lata'', a także trzytomowe dzienniki ''Nie boję się bezsennych nocy'' i ''Dziennik na nowy wiek''. Jest autorem scenariuszy, m.in. do filmów ''Krzyż Walecznych'', ''Nikt nie woła'' i ''Prawo i pięść'' oraz seriali ''Życie Kamila Kuranta'' i ''Królewskie sny''. Jego książki tłumaczono na 18 języków. W Polsce właśnie wznowiono ''Nikt nie woła'' oraz ''Nie boję się bezsennych nocy''.

16 maja, godz. 18

Łazienki Królewskie w Warszawie, ul. Agrykoli 1

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona (obowiązują wejściówki lub powyższe zaproszenie).
www.lazienki-krolewskie.pl

{jumi [*7]}

a