Jedynym polskim miastem, które nosi tytuł Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu jest Poznań, który ubiegał się o to miano w ramach międzynarodowego projektu "Aware&Fair" (Świadomie i Sprawiedliwie) i uzyskał go w listopadzie 2012 roku.
Sprawiedliwy Handel to międzynarodowy ruch na rzecz bardziej sprawiedliwego i partnerskiego traktowania drobnych producentów z uboższych krajów Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. W ramach Sprawiedliwego Handlu rolnicy i pracownicy plantacji w krajach globalnego Południa mają zagwarantowane lepsze warunki pracy i wymiany handlowej, dzięki czemu mogą zapewnić sobie oraz swoim rodzinom wyższy komfort życia oraz bardziej stabilną i przewidywalną przyszłość. Konsumentom i konsumentkom w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo (także w Polsce) Sprawiedliwy Handel pozwala kupować towary z gwarancją, że ludzie, którzy pracowali przy ich produkcji, byli uczciwie traktowani i wynagradzani.
Czy wiesz, że za zebranie kilograma ziaren kawy Etiopczyk zarabia średnio 70 groszy, podczas gdy w europejskich kawiarniach z takiej ilości kawy można zaparzyć ok. 80 filiżanek napoju, wartych ponad 400 złotych? Na Wybrzeżu Kości Słoniowej, skąd pochodzi duża część kakao trafiającego na europejskie rynki, w niewolniczych warunkach nierzadko pracują także dzieci? W Ekwadorze, gdzie banany są jednym z głównych źródeł dochodów z eksportu, prawie 80 proc. ludności żyje poniżej granicy ubóstwa, a zarobek pracowników plantacji stanowi zaledwie 1-2 proc. ceny, jaką płacimy za banany w sklepie?
Kawa, herbata, kakao i inne produkty mogą uzyskać certyfikat Sprawiedliwego Handlu (Fairtrade Mark), przyznawany przez międzynarodową organizację Fairtrade International (FLO) określonym produktom wówczas, gdy cały proces ich produkcji spełni szczegółowe kryteria weryfikowane w regularnych audytach społecznych. Nadzorowaniem i wspieraniem Sprawiedliwego Handlu zajmuje się też World Fair Trade Organisation (WFTO), organizacja, która przyznaje certyfikaty nie konkretnym produktom, lecz organizacjom i firmom, które w całej swojej działalności dostosowały się do zasad Sprawiedliwego Handlu.Standardy Sprawiedliwego Handlu dotyczą wielu aspektów warunków pracy i wymiany handlowej
Kupując produkty ze znakiem Sprawiedliwego Handlu, masz gwarancję, że ludzie, którzy pracowali przy ich wytworzeniu, nie byli narażeni na niebezpieczne warunki i dostali uczciwe wynagrodzenie za swoją pracę, aktywnie wspierasz rolników w krajach Południa i przyczyniasz się do zmniejszania globalnych nierówności.
Organizatorzy obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu chcą zwrócić uwagę na rolę sprawiedliwego handlu w systemowym zwalczaniu ubóstwa. Jak podają, zgodnie z szacunkami Banku Światowego problem ubóstwa dotyka obecnie ponad 1,2 miliarda osób.
http://www.sprawiedliwyhandel.pl
{jumi [*9]}