niedziela, grudzień 05, 2021
Follow Us
wtorek, 02 kwiecień 2013 16:55

Co to jest autyzm? Wyróżniony

Napisane przez AK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzony jest 2 kwietnia. Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue".

Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

W 2013 roku organizacje w Europie będą podkreślały wzrost liczby osób z autyzmem na świecie oraz jego powszechność. Pod hasłem „Autyzm częstszy niż myślisz" organizacja Autism – Europe oraz jej organizacje członkowskie, w tym Fundacja SYNAPSIS, będą realizowały działania zwiększające świadomość społeczeństwa na temat autyzmu.

W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 osoba na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu" jest celebrowana od 2011 roku. W 2012 roku w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoją iluminację tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach.

Od samego początku akcja zyskała poparcie Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, która objęła to wydarzenie patronatem honorowym. W 2013 roku przyłączają się do wsparcia tej idei, Pani Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie.

2 kwietnia na niebiesko w Warszawie zmienią swoją iluminację m.in. Pałac Kultury i Nauki, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Most Śląsko-Dąbrowski, Hyatt Regency Warsaw, wybrane sklepy sieci Rossmann. Jednym z elementów celebracji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu w Warszawie będzie pokaz filmu "Maria i Ja" organizowany 2 kwietnia w Multikinie na Ursynowie.


Fakty i mity
Fundacja SYNAPSIS rozpoczyna kampanię „Autyzm. Fakty i Mity", która jest kontynuacją brytyjskiej akcji zainicjowanej przez National Autistic Society, największego brytyjskiego stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem. Jej celem jest obalenie mitów funkcjonujących w społeczeństwie na temat autyzmu, które mogą powodować m.in. opóźnienie w wykrywaniu autyzmu, czy trudności w dostępie do odpowiedniej pomocy. Kampania rozpoczyna się w Polsce 2 kwietnia i będzie realizowana w ramach obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu do końca kwietnia 2013 roku. W maju 2013 roku Fundacja SYNAPSIS przekaże ją kolejnej organizacji w Europie.

Jeden z mitów wspólny dla obydwu krajów to przekonanie wśród społeczeństwa, że autyzm dotyka tylko dzieci, albo że wszystkie osoby z autyzmem są geniuszami. Takie błędne założenie może mieć negatywny wpływ na życie osób z autyzmem, np. utrudniać diagnozę, rozpoznanie autyzmu czy jego leczenie.

www.synapsis.waw.pl

{jumi [*8]}

 

Więcej w tej kategorii: « Skażony popcorn Hołd Pruski »

a