W kampanię angażują się znane osoby i instytucje, które aby zachęcić innych do przyłączenia się do akcji podejmują ekologiczne wyzwania. Jeśli do akcji włączy się odpowiadania liczba osób Michał Piróg i Agnieszka Szulim przepłyną Wisłę na tratwie a Kinga Rusin zdobędzie szczyt Pałacu Kultury i Nauki w szpilkach.
Do tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF przyłączyło się już ponad 50 polskich miast, w tym również Warszawa. Stolica i jej mieszkańcy będą uczestniczyć w tym wydarzeniu już po raz szósty. Na symboliczną godzinę zostanie wygaszone oświetlenie takich obiektów jak: Stadion Narodowy, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki, Muzeum Narodowe, Zachęta, Uniwersytet Warszawski, Ministerstwo Finansów, hotele i centra handlowe. W Krakowie zgaśnie oświetlenie Sukiennic i Kopca Kościuszki, w Gdańsku – Złotej Bramy i Bazyliki Mariackiej, a w Katowicach – Spodka.
W ubiegłym roku w akcji uczestniczyło ponad 54 tys. miast w 150 państwach. Na równo 60 minut zgasły iluminacje wielu znanych obiektów, jak m.in. Sfinks i piramidy w Gizie, Ptasie Gniazdo (Stadion Olimpijski) w Pekinie, wieża Eiffla w Paryżu, Las Vegas Strip, pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Buckingham i Big Ben, Akropol w Atenach, rzymskie Koloseum, Empire State.
Wystarczy zarejestrować się na stronie godzinadlaziemi.pl i 23 marca o 20.30 zgasić światło na symboliczną godzinę. Co jednak najważniejsze, należy pamiętać o tym, aby o Ziemię dbać na co dzień: gasić zbędne światło, wybierać komunikację miejską lub rower zamiast samochodu, skracać czas porannej kąpieli pod prysznicem, wybierać lokalne i sezonowe produkty. Ważny jest efekt skali – liczy się nie tylko to, ile osób zgasi światło, ale to, że każdy z uczestników zmieni potem swoje zachowanie. Nawet jeżeli zmiany mogą wydawać się pozornie niewielkie, ich suma może przynieść Ziemi wielką ulgę.
{gallery}12546{/gallery}
Warszawa zobowiązała się do postawienia 100 stojaków rowerowych, jeśli do akcji przyłączy się przynajmniej 10 tys. osób. Cel został już osiągnięty – dziś, zarejestrowanych było już blisko 30 tys. osób, a liczba ta stale rośnie. Tegoroczna Godzina dla Ziemi WWF została objęta honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewcz-Waltz.
http://www.um.warszawa.pl
{jumi [*9]}