wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 109.
środa, 13 marzec 2013 14:29

Komercyjne czekają na koniec kryzysu

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Green Corner był największym biurowcem wybudowanym w 2012 r. Green Corner był największym biurowcem wybudowanym w 2012 r. Fot. www.sppc.pl

W 2012 r. rozwój rynku nieruchomości handlowych był wolniejszy niż w latach ubiegłych. Inwestycyjny rynek magazynowy odnotował najwyższy w historii wynik pod względem wolumenu transkacji.

W całej Polsce oddano wówczas do użytku ponad 509 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej (ponad dwukrotnie więcej niż w 2011 r.) - twierdzi raport „Marketbeat Polska – Wiosna 2013” firmy doradczej Cushman & Wakefield. Największym biurowcem oddanym do użytku był warszawski Green Corner firmy Skanska (24,5 tys. mkw.), a największą umowę najmu (27 tys. mkw.) podpisała firma T-Mobile w stołecznym kompleksie Marynarska 12 budowanym przez Ghelamco. Z miast regionalnych największym rynkiem jest Kraków, a najdynamiczniej rozwija się Wrocław. Ponad połowę nowej powierzchni stanowiły projekty zrealizowane w Warszawie. Dzięki 24. nowym budynkom, zasoby nowoczesnej powierzchni w stolicy wzrosły do 3.859 tys. mkw. Dla porównania, w Berlinie wynoszą one ponad 17 mln mkw., a w Pradze niecałe 3 mln mkw. W Warszawie w budowie znajduje się 540 tys. mkw. powierzchni biurowej, a plany deweloperów zakładają oddanie do końca 2015 r. kolejnych 620 tys. mkw.

Zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynoszą 11 mln mkw. W ub.r. zbudowano kolejne 550 tys. mkw. Największe obiekty oddane do użytku w pierwszej połowie roku to Korona Kielce i NoVa Park Gorzów Wielkopolski, w drugiej – Galeria Rzeszów. Deweloperzy skoncentrowali się jednak na popularnych wśród najemców i konsumentów niewielkich obiektach handlowych – liczne kameralne centra powstały w mniejszych i średnich miastach, np. w Grudziądzu (Alfa), Bełchatowie (Galeria Olimpia), Ciechanowie (Marcredo Center), Starachowicach (Galeria Kamienna), Kędzierzynie-Koźlu (Odrzańskie Ogrody) czy w Sieradzu (Dekada). W 2013 r. większość nowych centrów handlowych zostanie otwarta w największych aglomeracjach. Ważnym wydarzeniem na rynku handlowym było kupno hipermarketów Real przez francuską sieć Auchan.

- Rozwój rynku nieruchomości handlowych w Polsce w 2012 r. był wolniejszy niż w latach ubiegłych. Wobec pogarszającej się koniunktury gospodarczej najemcy większą uwagę zwracali na całkowite koszty najmu. Sieci handlowe osiągnęły zakładany udział w rynku, spowolniły tempo ekspansji i skupiają się na najbardziej dochodowych lokalizacjach, optymalizując swoje portfele. W 2013 r. łączna podaż powierzchni handlowej w Polsce wyniesie 750 000 mkw. GLA z uwagi na planowane ukończenie kilku dużych centrów handlowych (Atrium Felicity Lublin, Galeria Katowicka, Galeria Bronowice Kraków, Poznań City Center, Wzgórze Gdynia faza II). W kolejnych latach będziemy raczej obserwować rozwój jakościowy niż ilościowy – dominować będą modernizacje i rozbudowy obiektów – mówi Katarzyna Michnikowska z Cushman &Wakefield.

W ub.r. w Polsce oddano do użytku ponad 500 tys. mkw. powierzchni magazynowej, dzięki czemu całkowite zasoby kraju wzrosły do 7.530 tys. mkw. Na koniec 2012 r. w budowie pozostawało ok. 200 tys. mkw. Największym rynkiem jest Warszawa (i okolice), gdzie koncentruje się 36 proc. takich powierzchni w kraju. Najważniejszymi rynkami regionalnymi są: Górny Śląsk, Poznań, Polska Centralna i Wrocław. - W 2012 r. dzięki rozbudowie infrastruktury drogowej nastąpił wyraźny rozwój rynków magazynowych w rejonie Trójmiasta, Krakowa, Rzeszowa, Torunia, Szczecina i Lublina. W najbliższym czasie popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe będzie stymulowany między innymi przez wzrost znaczenia handlu internetowego oraz budowę nowych zakładów przemysłowych w specjalnych strefach ekonomicznych” – mówi Tom Listowski, Partner w Cushman & Wakefield.

Wzorem ubiegłych lat największą wartość miały transakcje przeprowadzone w sektorach handlowym i biurowym, odpowiednio 1,15 mld oraz 1,09 mld euro. Najszybciej rozwijał się sektor magazynowy, którego wartość wzrosła w ostatnim roku o ponad 180 proc., do 462 mln euro, głównie dzięki upłynnieniu znacznej części ukończonych i skomercjalizowanych obiektów dwóch największych deweloperów na rynku, Prologis oraz Panattoni. To najlepszy wynik w historii inwestycji w ten sektor w Polsce. Inwestycyjny rynek biurowy był skoncentrowany w Warszawie, gdzie przeprowadzono 97,7 proc. wszystkich transakcji. Największą była sprzedaż Warsaw Financial Center za 210 mln euro przez konsorcjum firm Pramerica i CA Immo na rzecz konsorcjum firm Allianz i Tristan Capital Partners. Wartość umów zawartych na rynku handlowym była zbliżona do tej z 2011 r. Warto jednak zaznaczyć, że ponad 60 proc. ogólnego wolumenu w tym sektorze przypadło na dwie umowy: zakup Złotych Tarasów w Warszawie przez Unibail-Rodamco oraz nabycie łódzkiej Manufaktury za 390 mln euro przez niemiecki fundusz Union Investment. - Prognozy na 2013 r. nie przewidują gwałtownych zmian na rynku inwestycyjnym – mówi dyr. Wojciech Piszcz z Cushman & Wakefield.

{jumi [*9]}

a