środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
środa, 27 luty 2013 11:12

Dyneburg. Inflanty zmysłami reportera

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dyneburg. Inflanty zmysłami reportera mat. organizatora

Ukazała się kolejna książka Tomasza Teluka pt. Dyneburg. Inflanty zmysłami reportera. Jest to fascynująca podróż przez współczesne Litwę, Łotwę i Estonię, z kilkudziesięcioma zdjęciami autora.

Dyneburg to książka osobista, przedmiot fascynacji autora regionem dawnych Inflant, wschodnich rubieży Rzeczpospolitej i kilkudziesięciu podróży w tamte regiony Łotwy, Estonii, Litwy i Białorusi. Osią geograficzną tych podróży jest Dyneburg, czyli Daugavpils, stolica Łatgalii, południowo-wschodniego regionu Łotwy, zamieszkanego od wieków przez liczną mniejszość polską. Ten kraj stał się nieoczekiwanie rodzinnymi stronami autora.

W Dyneburgu znajdziemy wszystko, co chcielibyśmy dowiedzieć się o Krajach Bałtyckich. Odwiedzimy stolice Rygę, Tallin, Wilno, a nawet Mińsk i St. Petersburg. Dowiemy się dlaczego warto pojechać latem do Nidy, co robili Polacy w Dorpacie, co zjeść na łotewskiej prowincji i dlaczego tak przyciąga litewska przyroda.

Książka przedstawia także kulisy najważniejszych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w tych krajach. Znajdziemy w niej sylwetki polityków m.in. wywiad z byłym premierem Estonii i ojcem gospodarczego sukcesu tego kraju Maartem Laarem. Kraje Bałtyckie ukazane są takie, jakie są, bez zbędnego retuszu, ale na podstawie własnych przeżyć autora, rozmów ze zwykłymi ludźmi i podróży w miejsca, które warto odwiedzić.

Całość dopełnia kolekcja kilkudziesięciu zdjęć, zabierająca czytelnika w fascynującą podróż między Sejnami a Petersburgiem. Do części egzemplarzy będzie także dołączona płyta z audycją radiową o turystycznej stronie podróżowania po Łotwie. Dyneburg. Inflanty zmysłami reportera to obowiązkowa lektura dla każdego, kogo fascynują Kresy. To także doskonała okazja, aby zacząć swoją przygodę z tym nieznanym kawałkiem Europy.

Dyneburg to zbiór tekstów publicystycznych, reportaży i wywiadów, publikowanych w polskiej prasie od 1997 r., obejmuje więc ponad 15 lat pracy dziennikarskiej. Autor zaczynał swoją karierę w dziale zagranicznym dziennika Rzeczpospolita, następnie pracował dla Polskiej Agencji Prasowej, a potem publikował swoje teksty na łamach Więzi, Nowego Państwa, Tygodnika Powszechnego, Wprost, Najwyższego Czasu, Życia, Gazety Polskiej i Uważam Rze.

{jumi [*7]}

a