poniedziałek, sierpień 08, 2022
Follow Us
poniedziałek, 04 luty 2013 13:46

70 lat temu na Wołyniu Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rodzina Rudnickich wymordowana przez Ukraińców w Chobułtowie. Rodzina Rudnickich wymordowana przez Ukraińców w Chobułtowie. Fot. www.wolyn.eu

Jak informowaliśmy Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy objęło patronatem medialnym obchody 70. rocznicy apogeum ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA na Polakach na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich. Przypada ona 11 lipca br.

Na stronie ksd.media.plzostał opublikowany tekst Ewy Siemaszko na ten temat. 70 lat temu na Wołyniu nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii rozpoczęli ludobójcze akcje w stosunku do ludności polskiej. W styczniu 1943 r. doszło do co najmniej 30. napadów, w których zamordowano łącznie ok. 100 osób. Pierwszy masowy mord został dokonany w kolonii Parośla 9 lutego 1943 r. przez sotnię UPA Hryhorija Perehijniaka „Dowbeszki-Korobki”. Podstępnie zostało zarąbanych toporami i siekierami co najmniej 159. Polaków – od niemowląt po starców. W tym samym miesiącu atakowano Polaków w 48. miejscowościach, mordując w poszczególnych napadach od jednej do kilkunastu osób. Łącznie w lutym 1943 r. na Wołyniu zginęło co najmniej 310 Polaków.

 

Ewa Siemaszko, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy

{jumi [*7]}

a