poniedziałek, wrzesień 20, 2021
Follow Us
sobota, 24 kwiecień 2010 09:54

SKOK-i wspierają Gdańsk DocFilm Festival

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
SKOK-i wspierają Gdańsk DocFilm Festival www.sxc.hu

Ósma edycja „Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca) Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych” wystartowała 23 kwietnia i potrwa trzy dni.

{jumi [*4]}Sponsorem imprezy jest Kasa Krajowa SKOK. Filmy konkursowe oraz pokazy specjalne będą prezentowane w kinie Neptun na ul. Długiej w Gdańsku. „Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca)” jest szczególnym festiwalem filmowym. To właśnie tu w Gdańsku ludzie pracy upomnieli się o swoje prawa. To tu solidarnie wystąpili przeciwko odzieraniu ich z godności. Teraz przy współudziale NSZZ „Solidarność" warto podejmować dyskusję na ten temat. Sierpień 1980 roku wymaga nie tylko pamięci, ale też mądrej kontynuacji, a taką daje m.in. Gdańsk DocFilm Festival. Właśnie dlatego, od pierwszej jego edycji SKOK-i chętnie wspomagają tę inicjatywę. Przewodniczącym tegorocznego Jury jest Maciej Drygas - polski dokumentalista, reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta, laureat wielu międzynarodowych festiwali.
W tym roku zgłoszono 170 filmów, z czego do konkursu zakwalifikowało się 30. Filmy będą prezentowane w specjalnych blokach tematycznych: PASJE ŻYCIOWE (Obraz,  Ruch) i OBRAZY ŚWIATA (Polska, Tybet, Chiny, Rosja, Planeta Ziemia). Przewidywane są także pozakonkursowe pokazy specjalne, m.in. przegląd twórczości Macieja Drygasa oraz pokaz serii krótkich filmów dokumentalno-fabularyzowanych pt. „Zakazane historie”. Jest to seria filmów o szczególnie interesujących, choć mało znanych epizodach z współczesnej historii Polski, opowiedzianej przez ludzi, którzy w czasach PRL prowadzili działalność podziemną, ale nie stali się bohaterami z pierwszych stron gazet. Ich relacje tworzą wizerunek okresu 1966 – 1989. Cykl składa się z 10 odcinków 10 minutowych. Seria przygotowana została z myślą o młodym widzu. Nowoczesny i dynamiczny montaż oraz atrakcyjne animacje zdjęć archiwalnych wzbogacają sceny fabularyzowane przeplatane wywiadami.

{jumi [*7]}

a