środa, luty 01, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.

Nawrocki

piątek, 14 grudzień 2012 14:32

90 rocznica śmierci Narutowicza

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

16 grudnia w piątek mija 90 rocznica śmierci pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza. Ten wybitny profesor Politechniki z Zurychu, został zastrzelony na schodach Zachęty przez Eligiusza Niewiadomskiego. Narutowicz był prezydentem tylko przez pięć dni.

W dniu kiedy został wybrany na prezydenta, w całym kraju na łamach prawicowej prasy rozpętała się kampania nienawiści. Narutowicz wybrany głosami lewicy i mniejszości narodowych, został bezpardonowo zaatakowany przez nacjonalistyczne media. Używano w tej kampanii przeciwko niemu oszczerstw i z trudem skrywano nawoływania do użycia przemocy.

W dniu jego zaprzysiężenia na urząd prezydenta Polski w Warszawie wybuchły zamieszki. Jadącego pod eskortą ułanów Narutowicza, rozjuszony tłum obrzucił śnieżkami. Blokowano wszystkie dojazdy do sejmu. Część posłów opozycji parlamentarnej, nie dotarła na salę, bo została uwięziona przez manifestantów przed budynkiem sejmu. Doszło do aktów przemocy, a nawet do pobicia posłów lewicy. Wtedy na ulicę wkroczyli robotnicy i zaczęła się regularna wojna na ulicach Warszawy. Padali ranni i zabici. Walki trwały do późnych godzin nocnych. Sytuację w porę opanował naczelnik państwa marszałek Józef Piłsudski. Nakazał on wojsku i policji rozdzielić i spacyfikować obie walczące strony.

16 grudnia 1922 roku na schodach Zachęty zebrał się tłum ludzi. Wśród nich był znankomity krytyk i znawca sztuki Eligiusz Niewiadomski. Ten fanatyczny zwolennik endecji i narodowiec, jak się później okazało, był szalony. Wyciągnął rewolwer i oddał kilka strzałów w kierunku Narutowicza. Prezydent zdążył tylko upaść na schody. Wkrótce potem zmarł. Policja zatrzymała szaleńca na gorącym uczynku. Rok później, na mocy wyroku sądu, Niewiadomski został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano. Gabriel Narutowicz został pochowany w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście.

{jumi [*7]}

a