środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
sobota, 15 grudzień 2012 06:54

Polska atrakcyjna dla produkcji

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polska atrakcyjna dla produkcji www.sxc.hu

Lokalizacja, stabilna gospodarka, elastyczny rynek pracy, dostęp do wysoko wykwalifikowanych kadr i system pomocy publicznej stanowią o atrakcyjności Polski dla europejskich, amerykańskich i azjatyckich inwestorów z branży produkcyjnej.

Jones Lang LaSalle wraz z partnerami merytorycznymi: Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Ernst & Young i Hays Poland, opublikowały raport „Made in Poland. Investor’s Guide for Manufacturing Companies”. Opracowanie stanowi źródło informacji dla międzynarodowych firm produkcyjnych planujących rozpoczęcie działalności w Polsce. Raport szczegółowo opisuje kluczowe elementy procesu inwestycyjnego oraz zawiera analizę sektora, rynku pracy, transparentnego rynku nieruchomości oferującego atrakcyjne powierzchnie magazynowo – przemysłowe, form pomocy publicznej, a także procedur uruchamiania działalności. Wg dyr. Johna Duckwortha z JLLS - Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla biznesu i ewenementem na skalę europejską. Podczas gdy gospodarki innych państw kontynentu znalazły się w fazie stagnacji, a nawet recesji, Polska w ostatnich pięciu latach nieprzerwanie odnotowywała wzrost. Po niecałych 20. latach jesteśmy u progu wejścia do pierwszej dwudziestki światowych gospodarek. Liczba ludności wynosząca około 38 mln osób tworzy szeroki rynek wewnętrzny, charakteryzujący się szybkim wzrostem poziomu konsumpcji. Te atuty w połączeniu ze stabilną sytuacją polityczną, dostępnością wykwalifikowanych kadr, korzystną relacją kosztów do jakości pracy, rozwijającą się infrastrukturą transportową oraz dostępnością grantów i pomocy publicznej określają bardzo mocną pozycję Polski jako lokalizacji również dla azjatyckich i amerykańskich firm produkcyjnych planujących ekspansję na europejskich rynkach. W ten sposób Polska przejmuje rolę łącznika i platformy pomiędzy regionem Europy Środkowo – Wschodniej a rynkami zachodnimi.

Zdaniem Sławomira Majmana, prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych - wyraźnie widać, że skołatana kryzysem Europa dostrzega w Polsce spokojną przystań dla projektów obliczonych na dziesiątki lat. Przyszłość inwestycji w Polsce to przede wszystkim inwestycje produkcyjne niż kapitałowe. Co ważne, inwestorzy nie szukają już w Polsce robotników stojących przy taśmach po krótkim przeszkoleniu, ale coraz częściej wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Naszym celem jest utworzenie bazy produkcyjnej dla jak największej liczby przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorze nowych technologii. 60 proc. inwestycji z kapitałem zagranicznym zrealizowanych w ub.r. w Polsce przy współpracy z PAIiIZ, to wysoko zaawansowane technologicznie inwestycje produkcyjne. Czołową grupą inwestorów zagranicznych obsługiwanych przez Agencję są przedsiębiorcy z sektora motoryzacji. Jesteśmy pierwszym w Europie producentem i eksporterem części i komponentów samochodowych.

W 2011 r. ogólna wartość produkcji przemysłowej w Polsce wyniosła 278,3 mld zł (66,2 mld euro). Według danych Oxford Economics, w latach 2011-2021 będzie ona wzrastać średnio o 3,7 proc. rocznie. Prognozuje się, że wzrost produkcji przemysłowej w najbliższej dekadzie będzie wyższy niż wzrost PKB i w 2021 r. osiągnie roczną średnią na poziomie 4,3 proc.

{jumi [*9]}

a