sobota, luty 27, 2021
Follow Us
czwartek, 29 listopad 2012 16:31

Informatyka na 01. miejscu Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Informatyka na 01. miejscu http://ced.edu.pl

Najczęściej wybieranym kierunkiem studiów w roku akademickim 2012/2013 jest informatyka, a najbardziej obleganą uczelni w kraju jest Politechnika Warszawska, w której na każde wolne miejsce na studiach przypadało 8,9 kandydata. Łącznie o przyjęcie na studia na PW starało się ponad 57 tys. kandydatów z całej Polski. W tegorocznym konkursie na tzw. kierunki zamawiane informatykę wybrało 30 639 osób.

Na drugim miejscu pod względem popularności kierunków zajmuje zarządzanie (ponad 27 tys. kandydatów),na trzecim jest prawo (blisko 25 tys. kandydatów), a czwarte miejsce zajęło budownictwo. Coraz większą popularnością cieszą się takie kierunki jak: automatyka i robotyka, energetyka, biotechnologia czy zarządzanie i inżynieria produkcji. Umacnia się zatem trend wzrostu popularności kierunków ścisłych i technicznych. W pierwszej piątce najbardziej obleganych uczelni są cztery politechniki - Warszawska, Gdańska, Poznańska i Łódzka. Tuż za nimi znalazły się uczelnie rolnicze, które wyprzedziły w rankingu popularności uniwersytety i uczelnie wychowania fizycznego Wśród uczelni niepublicznych najczęściej wybierano Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie (2061 kandydatów). Najwięcej kandydatów (3946 osób) na studia niestacjonarne miała w tym roku Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.

Minister nauki prof. Barbara Kudrycka: - Program kierunków zamawianych, projakościowy system finansowania uczelni, coraz atrakcyjniejsze programy stypendialne i konkursy dla szkół wyższych wpływają pozytywnie na ofertę kształcenia na polskich uczelniach, ale przede wszystkim na dokonywany przez młodych ludzi wybór studiów.

{jumi [*9]}

a