wtorek, maj 21, 2024
Follow Us
wtorek, 11 grudzień 2012 16:17

Roboty Medyczne w Zabrzu Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

7 grudnia w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Roboty Medyczne", spotkanie naukowców, projektantów, konstruktorów i użytkowników związanych z robotyką medyczną. Może już niedługo zamiast "z pamiętnika młodej lekarki" będziemy słuchać tekstów "z pamiętnika młodego robota".

Telemanipulatory, czyli roboty sterowane zdalnie, to już nie science-fiction. Takie urządzenia działają i operują. Powstają w wielu ośrodkach na świecie, a jednym z nich jest właśnie Zabrze. Gośćmi specjalnymi konferencji byli: Mehran Anvari - chirurg znany m.in. z pierwszej teleoperacji „szpital-szpital"; Richard Satava - pionier chirurgii robotowej na świecie oraz Mirosław Hermaszewski - jedyny Polak, który odbył lot w kosmos.

W konferencji wzięli również udział polscy wybitni specjaliści, uczestnicy międzynarodowego projektu „Stiff-Flop", pracujący nad stworzeniem ramienia robota chirurgicznego o zmiennej sztywności i geometrii (Fundacja jest jednym z 12 partnerów tego projektu).

Konferencji towarzyszył konkurs na prace związane z robotyką, w którym młodzi naukowcy i studenci z całej Polski walczyli o nagrodę „Statuetka Robina" oraz nagrodę publiczności "Strzała Robina". W tym roku obie nagrody otrzymał Radosław Nowosielski z Politechniki Wrocławskiej - za projekt platformy sterującej telemanipulatorem chirurgicznym, której konstrukcja obudowuje dłoń chirurga, a manipulujący nią chirurg wykonuje końcówką robota skomplikowaną operację. Dwie kamery śledzą ruch czujnika umieszczonego na dłoni. Operator ruchami ręki steruje narzędziem pracującym wewnątrz ciała. Wszystko, w dużym powiększeniu, obserwować można na ekranie monitora. W ten sposób, bez użycia kontrolerów, może działać robot z rodziny Robin Heart.

Takie urządzenia w przyszłości będą koniecznością i lekarstwem na ograniczoną liczbę specjalistów. Jeden lekarz mógłby operować ludzi oddalonych o setki kilometrów.

Inicjatorem dotychczasowych spotkań w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu jest grono naukowców i konstruktorów polskiego robota chirurgicznego Robin Heart. Głównym organizatorem konferencji jest Międzynarodowe Stowarzyszenia na Rzecz Robotyki Medycznej/ International Society for Medical Robotics. Współorganizatorem i gospodarzem konferencji jest Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im prof. Zbigniewa Religi, Internetowa Promocja Nauki - INPRONA i Śląskie Centrum Chorób Serca.

Statuetka Robina została zaprojektowana przez uczennicę II kl. Liceum Plastycznego w Zabrzu, Magdalenę Komandę wyłonioną na podstawie konkursu w klasie rzeźby prowadzonej przez Tomasza Koclęgę.
www.medicalrobots.eu

http://gliwice.naszemiasto.pl
www.rynekzdrowia.pl

{jumi [*9]}

a