wtorek, wrzesień 28, 2021
Follow Us
środa, 28 listopad 2012 15:01

""Eksperyment serca" - teatr dla osób niesłyszących

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Warsztaty ruchu podczas projektu "Eksperyment serca" Warsztaty ruchu podczas projektu "Eksperyment serca" fot. Bernard Maciej Bania / "Eksperyment serca"

W białostockim Teatrze Dramatycznym już wkrótce zobaczyć będzie można efekt „Eksperymentu serca". To projekt, w którym niesłyszące osoby odnalazły swoje miejsce w teatrze. Wzięły one udział w warsztatach ruchu i spotkaniach z fotografią i filmem.

Uczestnicy projektu zaczynali od nietypowego zadania. Prowadzący kazali im wyobrazić sobie świder znajdujący się w ich głowach. Następnie przekazali im, aby wydobyli z siebie taki dźwięk, który mógłby wprawić ten świder w ruch. Projekt zaczął się w marcu tego roku. Jego efekt zobaczyć będzie można już 4 i 5 grudnia w Teatrze Dramatycznym. Finałowy pokaz będzie się składać z elementów tańca współczesnego, tradycyjnej muzyki Podlasia i nowoczesnych środków multimedialnych. Częścią finałowego widowiska będą kadry z filmu Krzysztofa Kiziewicza o uczestnikach projektu – ich codziennym życiu i uczestnictwie w eksperymencie.
W projekcie wzięło udział 20 osób niesłyszących i niedosłyszących. Zarówno dla organizatorów, jak i osób prowadzących zajęcia oraz uczestników była to rzecz nowa. Osobom niepełnosprawnym pokazano świat teatru, który na co dzień jest im obcy. Dla tych, którzy słyszą, była to konfrontacja i próba zrozumienia, z jakimi problemami stykają się ludzie głusi.
W Białymstoku niemalże nie ma miejsc, w których ludzie potrafiliby używać języka migowego. Osoby głuche mają więc problemy w sklepach, szpitalu, urzędach i miejscach rozrywki. Projekt „Eksperyment serca" miał na celu otwarcie teatru dla wszystkich i pokazanie możliwości współpracy z osobami głuchymi.
Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach ruchu prowadzonych przez znanego tancerza, Wojciecha „Blachę" Blaszko ze studia Fair Play, który opracował własne metody pracy z ludźmi niesłyszącymi i specjalne wzory kroków. Teraz osoby niesłyszące potrafią poruszać się na scenie w rytmie muzyki, gdyż czują ją poprzez wibracje. Osoby głuche wzięły także udział w zajęciach z dźwiękiem, fotografią i filmem.
W trakcie projektu tancerze amatorzy wcielili się w role nauczycieli i prowadzili integracyjne warsztaty dla pacjentów Białostockiego Szpitala Onkologicznego. Uczestniczyli wówczas także w spotkaniach prowadzonych przez tamtejszego psychologa, Małgorzatę Frąś i kierownika zakładu rehabilitacji, Joannę Filipowską. W grudniu natomiast spotkają się z młodzieżą w białostockich szkołach.
Projekt realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Niesłyszącym MIG, Studiem Tańca Fair Play i Białostockim Centrum Onkologii.

{jumi [*7]}

a