piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
piątek, 23 listopad 2012 14:12

Nielegalni imigranci w "Złotym Smoku"

Napisane przez Elżbieta Wierzyńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Złoty Smok" "Złoty Smok" www.teatrpraga.pl

Roland Schimmelpfennig postanowił opowiedzieć historię o ludziach wyjętych spod prawa – nielegalnych imigrantach gnieżdżących się w tajsko-chińsko-wietnamskiej restauracji. „Złoty Smok" to tragikomedia zderzająca ludzi z marginesu ze współczesnymi „panami życia". Premiera Teatru Praga odbędzie się na scenie Przodownik i pokaże widzom zupełnie inną stronę dobrze znanego świata.

Spektakl „Złoty Smok" zaczyna się od sceny, w której pięcioro Azjatów w maleńkiej tajsko-chińsko-wietnamskiej restauracji szybkiej obsługi opowiada historie ze swojego życia. Wieczorem letnie światło wpada przez szyby na stoliki. W barze jest gorąco, wszystko jest małe i ciasne. Każdego kolejnego dnia poznajemy nowe fakty z życia azjatyckich kucharzy.
Teatr Praga szykuje premierę „Złotego Smoka" na 1 grudnia na scenie Przodownik. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Redbada Klijnstrę. Aktorzy Teatru Praga na warsztat wzięli wybitny tekst Rolanda Schimmelpfenniga. Tytułowy bar to miejsce pełne groteski i absurdalnych sytuacji. W życiu imigrantów jest ich bardzo wiele. Jednak surrealistyczne poczucie humoru autora nie przeszkadza w odbiorze gorzkiej prawdy o życiu nielegalnych imigrantów. Funkcjonują oni na marginesie zamożnego świata i obsługują bogatych obywateli zachodu, w pełni korzystających z życia. Tekst sztuki Schimmelpfenniga został uznany przez czasopismo „Theater Heute" za sztukę 2010 roku.
Roland Schimmelpfennig postanowił opowiedzieć historię o ludziach, którzy nie mogą pójść ani do lekarza ani na policję, gdyż żyją „wyjęci spod prawa". Są łatwym łupem dla wszelkiego rodzaju złoczyńców – choćby sutenerów. Zamożni obywatele zachodu nie zwracają na nich uwagi. Autor uniknął mielizn teatru zaangażowanego. W jego tekście znajdziemy natomiast cytaty z bajek.
W przedstawieniu występują Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Elżbieta Kwinta, Konrad Bugaj i Maciej Kowalik. Najbliższe spektakle odbędą się 1, 2, 3, 4, 5 i 6 grudnia o godz. 19 na scenie Przodownik przy ul. Olesińskiej 21 w Warszawie.

{jumi [*7]}

a