piątek, marzec 01, 2024
Follow Us
czwartek, 22 listopad 2012 10:35

Konkurs Zdrowa Gmina Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Konkurs Zdrowa Gmina www.konkurszdrowagmina.pl

22 listopada Centrum Nauki Kopernik w Warszawie gościło na Finałowej Gali laurenatów III edycji Konkursu ZDROWA GMINA, zorganizowanego po raz pierwszy w 2009 roku przez Polską Unię Onkologii. Docelowo Konkurs ma objąć całą Polskę.

Organizatorem i pomysłodawcą Konkursu jest Polska Unia Onkologii, której głównym celem jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych, tj. na: mammografię, cytologię i kolonoskopię, organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN). Konkurs wsparły organizacje pacjenckie, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki", Ogólnopolska Organizacja na rzecz walki z rakiem szyjki macicy „Kwiat Kobiecości" oraz Stowarzyszenie Europacolon Polska.

Rocznie w Polsce 14 tysięcy kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. 5 tysięcy z nich umiera. Z 3,5 tysiąca chorujących na raka szyjki macicy umiera 50 proc. kobiet. Na raka jelita grubego zachorowuje ponad 14 tysięcy Polaków i ponad 9 tysięcy umiera. Część z tych osób nigdy nie zgłosiła się na badania przesiewowe, albo zrobiła to zbyt późno. By zmienić te statystyki Polska Unia Onkologii w 2009 roku zorganizowała Konkurs Zdrowa Gmina, skierowany do przedstawicieli władz samorządowych.

Pilotażowa edycja Konkursu ZDROWA GMINA prowadzona była w województwie mazowieckim. W ciągu sześciu miesięcy z badań profilaktycznych skorzystało około 15 tysięcy osób więcej. W tym samym czasie zwycięskie gminy odnotowały kilkunastoprocentowy wzrost wykonywania badań mammograficznych i cytologicznych. II edycja Konkursu została rozszerzona na województwa: mazowieckie, łódzkie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie i opolskie. Z bezpłatnych badań profilaktycznych skorzystało wówczas około 35 tysięcy osób więcej niż przed rozpoczęciem programu. I miejsce w tej edycji konkursu zajęła gmina Domanice z Mazowsza, II miejsce – gmina Bierawa z Opolskiego, III miejsce – gmina Krzywda z Lubelskiego. Dodatkowo Federacja Stowarzyszeń „Amazonki" odznaczyła „Srebrnym Łukiem" gminę Domanice za najwyższy średni wzrost frekwencji na badania mammograficzne, a Ogólnopolska Organizacja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości" wręczyła gminie Krzywda „Złotą Perłę Mądrości" za najwyższy średni wzrost zgłaszalności na badania cytologiczne. Gmina Szelków z województwa mazowieckiego, otrzymała „Wyróżnienie Publiczności".

III edycję Konkursu ZDROWA GMINA skierowano do gmin województw: mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, podkarpackiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, dolnośląskiego. Nagrodę główną - 100 tys. zł - otrzymała gmina Czarnia z województwa mazowieckiego, II miejsce - 50 tysięcy zł - przypadło gminie Kotuń również z województwa mazowieckiego, III miejsce - - 25 tysięcy zł - otrzymała gmina Świercze z tego samego regionu. Tytuł Zdrowej Gminy otrzymało również siedem wytypowanych do grona finalistów jednostek: Bielany, Sochaczew, Zaręby Kościelne, Kije, Kosów Lacki, Domanice oraz Celestynów. Dodatkowe nagrody przygotowało Stowarzyszenie Kwiat Kobiecości, nagradzając Zaręby Kościelne za wysoki wskaźnik zgłaszalności na badania cytologiczne i Federacja Stowarzyszeń Amazonki, która uhonorowała Sochaczew za najwyższy wzrost wskaźnika kobiet wykonujących mammografię.

www.konkurszdrowagmina.pl

www.rynekzdrowia.pl

{jumi [*9]}

a