wtorek, kwiecień 20, 2021
Follow Us
wtorek, 20 listopad 2012 16:55

Dzień Życzliwości Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzień Życzliwości ustanowiono21 listopada 1973 roku jako World Hello Day. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem.

Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie drugim ludziom życzliwości. Dziś obchodzony jest w USA i stu kilkudziesięciu innych miejscach na świecie. Od 2006 roku myśl hasła: Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu, które pojawiło się na naklejkach w metrze w Pradze i zostało przytoczone w książce Mariusza Szczygła "Zrób sobie raj", święto obchodzone jest także we Wrocławiu.

W środę, 21 listopada, na wrocławskim Rynku odbędzie się happening z okazji Dnia Życzliwości pod hasłem "Życzliwa jedenastka". Ponad 130 uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr XI we Wrocławiu weźmie udział w łańcuchu życzliwości oplatającym Ratusz i zorganizuje w Rynku Koncert Piosenek Pozytywnych. O godz. 15 w Rynku odtańczony zostanie taniec życzliwości.

Również 21 listopada 2012 o godz. 19.00 w klubie ETER odbędzie się koncert charytatywny, na którym wystąpią Indios Bravos oraz laureaci konkursu „Kawałek Wrocławia". Dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przekazany dla podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Sprzedaż biletów prowadzi Centrum Informacji Turystycznej i Biuro Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci przy al. Wiśniowej 36. Bilety będzie można kupić także przed koncertem w klubie ETER oraz na wrocławskich uczelniach.
Z okazji Dnia Życzliwości wstęp do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Etnograficznego będzie bezpłatny, a mieszkańcy Wrocławia zadecydują w jakim kolorze zaświeci tego dnia (w godz. 17-24) Stadion Wrocław. Do wyboru mają kolor: biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, niebieski, fioletowy, zielony i tęczowy.
W Światowy Dzień Życzliwości wystarczy uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby. Ideą tego dnia jest sprowokowanie, żeby spojrzeć na codzienność inaczej, skończyć z narzekaniem, dąsaniem się, zapomnieć o nienawiści, zemście, antypatii, wrogości i innych mało przyjemnych słowach. Rozglądając się wokół siebie podajmy rękę sąsiadowi, sąsiadce przytrzymajmy drzwi, zróbmy niespodziankę obcym osobom mówiąc im „dzień dobry" lub życząc im „miłego dnia".

www.wroclaw.pl

{jumi [*6]}

a