poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
czwartek, 15 listopad 2012 12:16

Świadoma donacja zwłok Wyróżniony

Napisane przez AK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Świadoma donacja zwłok www.park-pamieci.pl

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach prowadzi Program Świadomej Donacji Zwłok. Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej uczy studentów i lekarzy na zwłokach ludzkich.

Nauka anatomii na zwłokach ludzkich jest jedyną formą skutecznego nauczenia studentów tego przedmiotu. Uczy pokory wobec śmierci, ale wyzwala też motywację do walki z nią w imię dobra pacjenta. Organizatorzy pierwszego w Polsce programu świadomej donacji zwłok twierdzą, że próby uczenia studentów anatomii za pomocą atlasów anatomicznych oraz uczenie na modelach anatomicznych lub na plastynowanych preparatach kończyły się zawsze nie tylko obniżeniem poziomu nauczania, ale także obniżeniem poziomu zachowań etycznych studentów i lekarzy. Preparaty z ludzkich zwłok służą również doskonaleniu się doświadczonych lekarzy. W Centrum Edukacji Ortopedycznej w Głuchołazach, pierwszej tego typu placówce w Polsce, chirurdzy ortopedzi doskonalą techniki operacyjne ćwicząc na preparatach pozyskanych z ludzkich zwłok.

Taka forma Akademickiego pożegnania jest częścią i zwieńczeniem prowadzonego Programu Świadomej Donacji Zwłok objętego Memoriałem im. o. Innocentego Marii Bocheńskiego. Pierwszy w Polsce pochówek ciał osób, które wiele lat służyły nauce i kształciły kolejne pokolenia nowych lekarzy odbył się w 2004 roku. Memoriał o. Bocheńskiego kończy się w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej, przy ul. Krańcowej 5. Pamiątkowa tablica ufundowana przez Prezesa Parku Pamięci umieszczona na kolumbarium głosi "Hic est locus ubi mors gaudet succurrere vitaebq - Oto miejsce gdzie śmierć cieszy się, że może przyjść z pomocą życiu".

By ofiarować swe ciało nauce trzeba sporządzić akt notarialny w dwóch egzemplarzach. Jeden musi trafić do Zakładu Anatomii Prawidłowej. Konieczne jest też podanie nazwisk dwóch osób, które powiadomią o śmierci ofiarodawcy. Transportem ciała, a potem jego pochówkiem zajmują się pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Udział w programie jest całkowicie bezinteresowny. Najmłodszy Polak, który ofiarował swoje ciało nauce ma niewiele ponad 20 lat. Najstarsi dobijają do 90. Katedra posiada ok. 400 aktów potwierdzonych notarialnie od osób które chcą służyć nauce.
Program Donacji i Memoriał o. Bocheńskiego jest pierwszym w Polsce projektem mającym na celu informowanie i pozyskiwanie świadomych donatorów, który zapewnia właściwe traktowanie ciała przez studentów i lekarzy, jak również pochówek zgodny z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy.  Uroczystość akademickiego pochówku odbywa pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i przygotowują się do egzaminu. Studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i stają przy urnach ciał. Zgodnie z ostatnim życzeniem o. Bocheńskiego - jego cały filozoficzny dorobek naukowy, jak również ciało, mają służyć nauce i potomności. "Śmierć nie musi być końcem, może stać się wartością, z której mogą korzystać ludzie żyjący. Mądry człowiek, ciało swoje zapisuje instytutowi anatomicznemu i stosuje zasadę Spinozy, jego mądrość jest medytacją życia, nie śmiercią" pisał w swoim "Podręczniku mądrości tego świata" ten jeden z największych myślicieli XX wieku.

www.donacja.sum.edu.pl

{jumi [*9]}

a