sobota, listopad 26, 2022
Follow Us
środa, 14 listopad 2012 12:13

"Bestie" wyróżnione w Konkursie Literackim im. J. Mackiewicza Wyróżniony

Napisane przez Tadeusz Bikk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tadeusz M. Płużański podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza Tadeusz M. Płużański podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Książka „Bestie" Tadeusza M. Płużańskiego otrzymała wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza. Wyróżniona została także Renata Lis za książkę „Ręka Flauberta" - biografię autora „Pani Bovary". Główną Nagrodę przyznano pośmiertnie Tomaszowi Mercie za tom pism zebranych „Nieodzowność konserwatyzmu".

Wręczenie nagród w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza odbyło się 11 listopada w sali wykładowej Domu Literatury przy Placu Zamkowym w Warszawie. Uroczystość poprowadził sekretarz jury, Stanisław Michalkiewicz. Główną Nagrodę otrzymał Tomasz Merta, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Jury doceniło jego tom pism zebranych „Nieodzowność konserwatyzmu". Kapituła Nagrody przyznała również dwa wyróżnienia. Jedno z nich dostała Renata Lis za książkę „Ręka Flauberta" - biografię wielkiego pisarza. Kolejną otrzymał Tadeusz M. Płużański za reporterskie śledztwo „Bestie".
Nagroda im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku. Obecnie w skład jury wchodzą: Marek Nowakowski, Stanisław Michalkiewicz, Jacek Bartyzel, Tomasz Burek, Halina Mackiewicz, Jan Małek, Elżbieta Morawiec, Włodzimierz Odojewski, Jacek Trznadel, Maciej Urbanowski, Zbigniew Zarywski i Rafał Ziemkiewicz. Nagroda ta przyznawana jest książkom „odznaczającym się wybitnymi walorami literackimi oraz tematyką ważną kulturowo, społecznie lub politycznie". W tym roku odbyła się już 11. edycja Konkursu Literackiego im. Józefa Mackiewicza.

 

Wyróżniona w nim książka „Bestie" Tadeusza M. Płużańskiego, to reporterskie śledztwo o ludziach, którzy w czasach komunizmu mordowali polskich patriotów, za co nigdy nie zostali ukarani. Płużański stawia sprawę jasno - po 1945 roku nie było żadnej wojny domowej. Była nierówna walka nielicznych niepodległościowców z potęgą sowieckiego imperium i tymi, którzy się im wysługiwali. Autor w swojej książce opisuje procesy sądowe ofiar stalinowskiego terroru w Polsce lat 40. i 50.
- Mordercy są mordercami i trzeba zło nazywać po imieniu - stwierdził Płużański, odbierając wyróżnienie – Niestety, do dziś zbrodnie komunizmu są relatywizowane - dodał.
Po uroczystości wręczenia nagród Tadeusz M. Płużański powiedział o swoim wyróżnieniu: - To kolejny dowód na to, że zupełnie nieoczekiwanie książka odniosła sukces. Wysoka sprzedaż, spory rozgłos prasowy a wreszcie ta nagroda to na pewno więcej niż się spodziewałem. Mogę zdradzić, że najprawdopodobniej już w nowym roku światło dzienne ujrzy książka „Bestie 2".

{jumi [*7]}

a