środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
wtorek, 13 listopad 2012 12:13

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

14. listopada jest Światowym Dniem Walki z Cukrzycą, na cześć dnia urodzin kanadyjskiego chirurga Fredericka Bantinga, który wraz ze studentem medycyny Charlesem Bestem odkrył w 1921 roku insulinę. Dwa lata później Bantinga i jego szefa MacLeoda nagrodzono nagrodą Nobla.

ONZ uznała cukrzycę chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Na świecie choruje na nią ok. 250 milionów ludzi, ale ponad połowa cukrzyków nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Eksperci prognozują, że w 2030 r. na świecie będzie już około 366 mln diabetyków. W Polsce liczbę chorych szacuje się na ok. 2,6 miliona. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, neuropatia, czy utrata wzroku. Cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów. International Diabetes Federation (IDF) zaleca, aby w listopadzie w piątki ubierać się na niebiesko celem wspierania świadomości cukrzycy i Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Symbolem cukrzycy jest niebieski pierścień.

30. listopada 2012 r. w Głogowie odbędą się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Program:

10:00-15:00 wystawa diabetologiczna i badania przesiewowe (poziom glukozy, hemoglobina glikowana, badania w kierunku osteoporozy)
10:30-11:30 uroczysta gala – powitania, przemówienia, wręczenie nagród PSD „Kryształowe Kolibry"
12:00-13:30 część naukowa: Nowe, skuteczne terapie w leczeniu cukrzycy; Problemy okulistyczne u diabetyków; Powikłania kardiologiczne w cukrzycy; Tajniki właściwej diety dla chorych na cukrzycę; Wystąpienia zaproszonych firm

13:30-13:45 konkurs wiedzy o cukrzycy z nagrodami
13:45-14:30 występ artystyczny

Miejski Ośrodek Kultury, pl. Konstytucji 3 Maja 2. Patronat naukowy: prof. Leszek Czupryniak.

 

Gorzkie święto
Od kilku lat Polacy chorzy na cukrzycę typu 2 bezskutecznie walczą o wsparcie przez państwo ich zmagań z chorobą. Na nowej liście leków refundowanych po raz kolejny zabrakło nowoczesnych leków inkretynowych.

Co mają świętować chorzy na cukrzycę typu 2? To, że rocznie amputuje się w Polsce 5000 stóp, że 3000 chorych rocznie wymaga dializy, 10 000 ma udar mózgu, a 30 000 ludzi umiera z powodu powikłań cukrzycowych? – ubolewa prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Jest nas ponad 2 miliony. Chcemy być leczeni skutecznie i nowocześnie. Nie chcemy być kalekami, nie chcemy być rencistami, nie chcemy obciążać budżetu państwa, chcemy leczyć się i pracować – normalnie żyć, i wiemy, że jest to możliwe. – mówi w imieniu chorych na cukrzycę Andrzej Bauman, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Nowoczesne i bezpieczne leki przeciwcukrzycowe wciąż pozostają niedostępne dla polskich pacjentów (miesięczny koszt ich zakupu to od 200 do 600 zł). Z jakiegoś powodu w Polsce chorzy na cukrzycę są obdarzeni niechęcią władz – dotyczy to właśnie refundowania leków, które pojawiają się dzięki postępowi nauk medycznych, przejawia się także w bardzo niskim finansowaniu świadczeń diabetologicznych, braku zrozumienia dla potrzeby stworzenia sieci gabinetów stopy cukrzycowej, niezrozumienia znaczenia edukacji i pracy pielęgniarek z chorymi na cukrzycę... Niezrozumiała jest postawa władz wobec problemu udostępniania nowoczesnych terapii chorym na cukrzycę, które są i bezpieczniejsze, i pozwalają skuteczniej leczyć chorobę. – mówi prof. Czupryniak.

W Niemczech, gdy pojawiają się nowe leki nikt nie pyta „czy refundować", ale „jak refundować" – jest bowiem to oczywiste, że skoro pojawiły się nowe możliwości leczenia choroby, która jest plagą XXI wieku, to należy się zastanowić, jak umożliwić skorzystanie z nich pacjentom.
Od ponad 10 lat na listach leków refundowanych nie pojawił się żaden nowy lek na cukrzycę typu 2. „Inteligentne" nowoczesne leki – leki inkretynowe - zwiększają wydzielanie insuliny przez trzustkę tylko wtedy, gdy brakuje jej w organizmie. Pośrednio poprawiają też spalanie glukozy, umożliwiając pacjentom utrzymanie prawidłowej wagi, a nawet jej redukcję, co dodatkowo pozwala opóźnić moment rozpoczęcia insulinoterapii. Dzięki nim pacjenci i lekarze mogliby lepiej kontrolować przebieg choroby, zapobiegać powikłaniom i tym samym ograniczyć też liczbę hospitalizacji.
Niechęć polskiego rządu do finansowania nowoczesnych terapii stosowanych w leczeniu cukrzycy skutkuje tym, że każdego roku wydawane niepotrzebnie są setki milionów, jeśli nie miliardy złotych z budżetu państwa, NFZ i ZUS na pokrycie kosztów powikłań, incydentów chorobowych oraz świadczeń rentowych związanych z cukrzycą. Refundacja nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych kosztowałaby ok. 10 milionów złotych rocznie więcej niż dzisiaj. Czy nie lepiej wydać tylko pozornie więcej na skuteczne leczenie samej cukrzycy, zamiast trwonić krocie na długotrwałą i trudniejszą, a przez to droższą walkę z samymi powikłaniami? Umożliwienie lekarzom i pacjentom nowoczesnego leczenia mogłoby wygenerować aż 60 milionów złotych oszczędności w skali roku!

Parlament Europejski uchwalił rezolucję wzywającą państwa członkowskie do podjęcia zdecydowanej walki z epidemią cukrzycy. Polska pozostaje jedynym krajem w UE, gdzie chorym na cukrzycę typu 2
nie refunduje się nowoczesnych leków. Od 5 lat Polscy pacjenci jako jedyni w UE są zmuszeni kupować te leki na własny koszt.

Światowy Dzień Cukrzycy ustanowiony został w 1991 roku w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wzrostu zachorowań na cukrzycę. Obchodzony jest przez 191 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (ang. IDF - International Diabetes Federation) w 151 krajach świata, jak i przez inne stowarzyszenia i organizacje, lekarzy, osoby zawodowo zajmujące się opieką medyczną oraz wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy. Z roku na rok zwiększa się rzesza osób i krajów włączających się w obchody, obecnie jest to już ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata.
www.diabetyk.org.pl
www.diabetycy24.pl

www.worlddiabetesday.org

{jumi [*9]}

a