środa, luty 08, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 07 listopad 2012 09:55

Festiwal Poezji Słowiańskiej po raz piąty

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Festiwal Poezji Słowiańskiej po raz piąty fot. sxc.hu

„Poezja drogą do człowieka" - to hasło przewodnie piątej edycji Festiwalu Poezji Słowiańskiej. Ta listopadowa impreza jest świętem poetów i miłośników wierszy. Jej organizatorzy pragną przybliżyć światu słowiańską twórczość.

Nowością tegorocznego festiwalu będzie udział poetów z Białorusi. Na imprezę przybędzie także przewodnicząca sekcji literatury rosyjskiej i przekładów artystycznych Związku Literatów Republiki Tatarskiej, Lilija Gazizowa z Kazania. Z Rosji przyjedzie grupa twórców z prezesem Moskiewskiego Oddziału Związku Pisarzy Rosji, Władimirem Bojarinowem na czele oraz Siergiejem Głoviukiem, poetą i wydawcą serii antologii poetów słowiańskich. Serbię reprezentować będzie Goran Djordjević – wieloletni organizator Międzynarodowych Festiwali Poetyckich w Smederevie koło Belgradu. Na festiwal przybędą także poeci ze Słowacji, Czech, Macedonii, a także twórcy słowiańscy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Belgii.
W programie festiwalu, który odbędzie się w dniach 12-14 listopada, znajdą się spotkania poetyckie i dyskusje, a także wyjazd na kielecczyznę świętokrzyskim szlakiem literackim do gościnnego Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica" i muzeum Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Wydarzenia festiwalowe odbędą się m.in. w Centrum Kulturalnym Białorusi, Klubie Księgarza, Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury i w Muzeum Literatury w Warszawie.
W czasie festiwalu wręczona zostanie również Nagroda Zasłużonemu Twórcy za pomoc w organizowaniu przez „Poezję dzisiaj" Międzynarodowych Festiwali Poezji. Będzie to zaproszenie do Stanów Zjednoczonych na World Forum.
Dorobek dotychczasowych Festiwali Poezji Słowiańskiej, organizowanych przez pismo „Poezja dzisiaj" to między innymi publikacja tomów wierszy poetów polskich w Azerbejdżanie, Bułgarii, Macedonii, Rosji, na Łotwie, w Serbii, Stanach Zjednoczonych i Francji, a także uhonorowanie siedmiu tłumaczy literatury polskiej nagrodami pieniężnymi.
Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie pisma „Poezja dzisiaj".

{jumi [*7]}

a