czwartek, grudzień 07, 2023
Follow Us
piątek, 11 marzec 2022 18:04

Ulubiona zupa Polaków. Rosół z eko kurczaka Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zaskakujące efekty dało ugotowania najlepszego rosołu na Manhattanie. Kilka lat temu dużą popularność zyskał amerykański kucharz włoskiego pochodzenia Marco Canora gdy uruchomił na Manhattanie bar Brodo (po włosku rosół) z okienkiem do wydawania gorącego rosołu w papierowych kubkach. Postanowił wykreować nową kategorię gorących napojów i to mu się udało. 

 W ślad za nim poszli inni szefowie kuchni i dietetycy, wychwalając liczne walory zdrowotne świeżo przygotowanego mięsnego bulionu. Dietetyk drużyny Los Angeles Lakers włączył gorący bulion do diety zawodników, przypominając, że ma on właściwości podobne do wstrzykiwanego hormonu wzrostu. Wszyscy podkreślali takie zalety jak duża zawartość minerałów i kolagenu.

Staropolska receptura z 1682 roku

Polacy wcześniej docenili zalety rosołu i w pierwszej książce kucharskiej, wydanej w 1682 roku w Polsce, Compendium ferculorum, czyli zebranie potraw, znalazł się przepis na rosół polski.

Właściwie powszechnie znane są podstawowe składniki potrzebne do gotowania rosołu – mięso plus zestaw warzyw zwany włoszczyzną, no i dużo czasu do ugotowania. Pod koniec uzyskany wywar trzeba doprawić i rosół jest gotowy. Może być bazą do stworzenia innych zup – krupniku, czy pomidorowej.

„Ekologiczny” smak

Pan Krzysztof Kucharski szef kuchni w podpoznańskiej restauracji Aroma (w Rokietnicy) gotuje rosół cały dzień i doskonale wie, że tajemnica dobrego rosołu tkwi w szczegółach, zwłaszcza doborze składników. 

- „Rosół z wykorzystaniem mięsa ekologicznego kurczaka ma niezrównany smak. Gdy przygotowuję dania z ekologicznego drobiu to już na wstępie widzę, co to znaczy porcja prawdziwego kurzego mięsa. To nie to co „kurczak dmuchany” z przyspieszonej produkcji”.

Na lepszy, powiedzmy „ekologiczny” smak, zwróciła uwagę Karolina Wójcik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w artykule Jakość mięsa i wyrobów mięsnych produkowanych metodami ekologicznymi.

Naukowcy w raportach ze swoich badań podkreślają wartość odżywczą kurzego mięsa: 

 „-Kurczęta z chowu ekologicznego mają w tuszkach wyższą zawartość mięsa i niższą zawartość tłuszczu odwłokowego (chudsze mięso). Może to mieć znaczenie prozdrowotne dla licznych osób, które powinny utrzymywać dietę niskotłuszczową. Ocena sensoryczna dla mięśni piersiowych kurcząt ekologicznych jest lepsza niż w przypadku kurcząt z chowu konwencjonalnego” (prof. Ewa  Rembiałkowska z SGGW, największy  autorytet w tej branży).

Wielkopolski ekologiczny chów daje efekty

We wsi Czerlejnko koło Kostrzyna w rodzinnym gospodarstwie wzorcową hodowlę ekologicznych kurczaków prowadzi pan Damian Brygier.

- „Do hodowli podchodzimy z ogromną starannością i przekonaniem, że najlepsze osiągniemy zgodnie z zasadą żadnych dróg na skróty – podkreśla hodowca. Dlatego żywimy nasze kurczaki najwyższej jakości ekologiczną paszą polskiej produkcji, która składa się wyłącznie z naturalnych składników pozbawionych chemii i GMO. Jest pełna niezbędnych mikroelementów.

Kurnik ma okna wychodzące na cztery strony świata, ptaki budzą się wraz ze wschodem słońca i zasypiają po zachodzie. Kurczaki z naszego gospodarstwa to wyjątkowa wolno rosnąca rasa, która idealnie czuje się na wybiegach porośniętych trawą. Stworzyliśmy dla nich zielone pola, które otaczają kurnik z wszystkich stron, dzięki czemu mogą swobodnie i bez stresu poruszać się w swoim środowisku naturalnym.

Ekologiczny chów rodzi wyższą jakość, ma wpływ na smak i aromat, a na zwiększenie cennych walorów mają wpływ takie czynniki  jak dostęp do otwartej przestrzeni na wybiegu i zielona pasza, no i odpowiedni czas chowu - co najmniej 81 dni”.

W Rodzinnym Gospodarstwie Pana Damiana Brygiera, członka Stowarzyszenia „Polska Ekologia” hodowla ekologiczna nie jest sloganem reklamowym. Oferuje produkty powstałe zgodnie z rozporządzeniem UE i rygorami ekologicznej atestacji. Warunki hodowli są sprawdzane przez polskiego inspektora z jednostki certyfikującej. A to przekłada się na doskonałe walory smakowe oraz na strukturę mięsa. 

Warto zapamiętać hasło tego gospodarstwa: Kurczak ekologiczny jest naturalnym wyborem dla klientów ceniących żywność o wysokiej wartości odżywczej. Więcej na WWW.eko-kurczak.pl.

a