środa, sierpień 10, 2022
Follow Us
sobota, 09 lipiec 2022 13:07

Bezdroża: Mazury i Warmia – Activebook

„Warmia, Mazury i Suwalszczyzna – zachęcają na tylnej stronie do lektury i poznawania tych regionów Polski autorzy i wydawca kolejnego przewodnika Bezdroży z nowej serii podróży „pełnych wrażeń” Activebook – to kraina cudów!

Dział: Globtroter
piątek, 08 lipiec 2022 12:15

Bezdroża: Leśny niezbędnik

Ukazała się ważna, potrzebna i dobrze oraz ciekawe napisana książka – poradnik jak postępować i zachowywać się w różnych sytuacjach w lasach oraz dużych parkach.

Dział: Globtroter
wtorek, 05 lipiec 2022 11:10

Bezdroża: Sudety – Activebook

To kolejny przewodnik z tej nowej serii Bezdroży. Na jego tylnej okładce autor, wybitny znawca tego regionu kraju oraz przewodnik po nim, a zarazem wydanego w tej samej oficynie w ub.r. przewodnika „Ziemia kłodzka” w serii Trek & Travel, którego recenzja jest nadal do przeczytania na naszych łamach oraz wydawnictwo zachęcają do poznawania tych gór oraz ich otoczenia pisząc:

Dział: Globtroter
piątek, 01 lipiec 2022 11:18

Bezdroża: Tatry i Podtatrze – Activebook

Tatry uważam, nie tylko ja, za najpiękniejsze i najbardziej „wciągające” z naszych gór. Kto raz ich „skosztował”, oczywiście nie w spacerach po zakopiańskich Krupówkach, tamtejszych lokalach, czy tylko w postaci wjazdu na Gubałówkę, Kasprowy Wierch lub wypadu pod Regle, ten przeważnie tam wraca wielokrotnie.

Dział: Globtroter
czwartek, 30 czerwiec 2022 10:28

Bezdroża: polskie morze – Activebook

Pełnia sezonu na polskim wybrzeżu Bałtyku, to oczywiście dwa miesiące wakacyjne, wydłużane przez część amatorów wypoczynku nad nim o czerwiec i przynajmniej do połowy września.

Dział: Globtroter
sobota, 25 czerwiec 2022 12:47

Bezdroża: W Polskę na weekend

Niespełna dwa miesiące od ukazania się „Ilustrowanego przewodnika weekendowego – Polska” z serii Ucieczki z miasta, który niedawno recenzowałem, w tym samym wydawnictwie pojawił się drugi o tej tematyce: W „Polskę na weekend.

Dział: Gospodarka
środa, 22 czerwiec 2022 10:25

Bezdroża: Alpy Wschodnie

Polscy miłośnicy wysokich gór i wspinaczki w nich, którzy w Tatrach osiągnęli już wszystko lub prawie wszystko i zastanawiają się nad wyborem wyższych tras i szczytów w innych górach, bardzo często decydują się na Alpy.

Dział: Globtroter

„Wyżyna Krakowsko – Częstochowska i będąca jej przedłużeniem Wyżyna Wieluńska to regiony znane przede wszystkim mieszkańcom Polski południowej – czytam na tylnej okładce drugiego, który recenzuję, przewodnika z nowej serii przewodników Bezdroży Activebook, dla aktywnych turystów, po regionach Polski „pełnych wrażeń”.

Dział: Globtroter
środa, 08 czerwiec 2022 12:59

Bezdroża: Przewodnik dla tropicieli duchów

W wydawnictwie Bezdroża ukazał się dosyć niezwykły przewodnik: dla młodych „tropicieli duchów” w Polsce. „..Ta książka – pisze na wstępie autorka – jest dla tych, którzy nie zawahają się podjąć trudów wyprawy w odległe miejsca, dźwigać dobytku w plecaku, spędzić nocy w zamku (lub namiocie koło ruin).

Dział: Globtroter
Etykiety
sobota, 04 czerwiec 2022 13:25

Bezdroża: Ferraty – Dolomity: Civetta-Moiazza

Amatorów trudnych, wymagających odpowiedniego przygotowania i kondycji, ale bez stosowania technik alpinistycznych, wspinaczek wysokogórskich, ucieszy ukazanie się w Bezdrożach kolejnego tomu ciekawej serii przewodników „Najpiękniejsze ferraty”.

Przypomnę, że tak nazywane są wysokogórskie szlaki w Dolomitach we Włoszech, ale także w innych krajach, z trudnymi do pokonania ich odcinkami wyposażonymi w stalowe łańcuchy i klamry. U nas najpopularniejszym, chociaż nie jedynym i nie tak nazywanym szlakiem, jest Orla Perć w Tatrach.

Dotychczas oficyna ta wydała w 2021 roku „Najpiękniejsze ferraty. Dolomity. Tre Cime di Lavaredo, Popera, Countries, Odle, Putia, Puez” Andrea Greci, zrecenzowany przeze mnie (tekst jest nadal do przeczytania na naszych łamach) „Najpiękniejsze ferraty. Dolomity. Marmolada, Sassolungo, Sella, Sciliar, Catinaccio, Latemar” Andrea Greci i Federico Rossettiego i „Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda. 48 tras hikingowych” Poli Kryży i Dariusza Woźniczki. W przygotowaniu jest tom „Alpy: Mont Blanc. 44 trasy hikingowe wokół Courmayeur”. Recenzowany obecnie tom, tego samego autora co poprzednie Dolomity, ukazał się w takiej samej szacie graficznej, na dobrym papierze, z mnóstwem kolorowych zdjęć, mapek (także całego obszaru gór i szlaków w nich, które obejmuje ten przewodnik, na wewnętrznych stronach rozkładanej przedniej okładki) i planów.

I w analogicznym układzie treści. Zawiera wprowadzenie autora, prezentację obszaru oraz obszerny, 22-stronicowy, bardzo ważny wstęp od wydawcy polskiego. A w nim są ikonki informacyjne zastosowane w tym przewodniku oznaczające skalę trudności, czas podejścia, zejścia oraz całkowity, przewyższenia i osobno ferraty oraz stronę świata w którą zwrócona jest górska ściana, na której się one znajdują. Ponadto informacje czym jest ferrata, ich historia od XVII w., o niezbędnych ubezpieczeniach, wymogach bezpieczeństwa, zagrożeniach (spadające kamienie, śnieg, zmiany pogody, problemy aklimatyzacyjne), kondycji fizycznej oraz doświadczeniu w chodzeniu po trudnych i wysokich górach.

A także o technikach pokonywania ferrat, potrzebnym do tego sprzęcie i wyposażeniu, asekuracji, zasadach poruszania się po nich oraz postępowania w przypadku wypadków. Druga obszerna część wstępna, której autorem jest Denis Perilli, prezentuje prowincję Belluno w Dolomitach, a więc tę, w której znajdują się szlaki opisane w przewodniku. Jej historię od ponad 250 lat, góry, wodę. przyrodę, krajobrazy itp. Trzecia wstępna część zawiera informacje o znajdującej się tam bazie noclegowej – schroniskach i kempingach. Z ich nazwami, zdjęciami, lokalizacją, również wysokością n.p.m., dostępnością itp. Są też krótkie przydatne informacje o dojeździe, kontaktach, bibliografii, a także 10 Zasad i porad dotyczących poruszania się w górach tego regionu oraz systemu ocen trudności i ich skali.

Część ściśle przewodnikowa obejmuje 26 tras omawianych na kilku stronach każda. Ze wspomnianymi ikonkami, informacjami o dojeździe, zapleczu gastronomicznym lub jego braku, dojściu do punktu początkowego, dosyć szczegółowymi opisami drogi w górę i zejścia, z uwagami czego unikać, kierowania się znakami lub kierunkowskazami itp.. Z mapkami oraz kolorowymi zdjęciami. Kierowanie się tymi opisami i uwagami zapewnia nie tylko bezpieczne, bo sprawdzone, poruszanie się szlakami z ferratami, ale również odpoczynek w odpowiednich miejscach, optymalnie korzystne oglądanie widoków itp. Ponadto w przewodniku omówionych jest 10 szlaków z numeracją poprzedzoną literą „E” z krótkimi, jednostronicowymi (w tym zdjęciem i ikonkami) informacjami. Jest też w nim trochę ciekawostek. Trudno więc sobie wyobrazić bezpieczną i maksymalnie ciekawą wyprawę tymi szlakami, przynajmniej po raz pierwszy, bez znajomości tego przewodnika.

NAJPIĘKNIEJSZE FERRATY. DOLOMITY. CIVETTA-MOIAZZA, PELMO. MARMAROLE. ANTELAO. BOSCONERO, SCHIARA. Przewodnik Bezdroży. Autor: Andrea Greci. Przekład z języka angielskiego: Radek Kucharski. Wstęp od wydawcy polskiego: Polka Kryża, Dariusz Woźniczka, climb2change. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2022, str. 268, cena 79,00 zł. ISBN 978-83-283-6755-5

Dział: Kultura
Strona 1 z 14

a