poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 05 luty 2010 23:30

Ružomberok. Słoneczne stoki w Ski Parku Wyróżniony

Napisane przez Zuzanna Grabska
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Otwarty Przewodnik Krajoznawczy Otwarty Przewodnik Krajoznawczy fot: Zuzanna Grabska
Ski Park Ružomberok leży tuż nad miastem, na stokach Wielkiej Fatry (Veľká Fatra). Dolna stacja kolejki, która dowozi na narciarskie trasy znajduje się w dzielnicy Hrabovo, a że miasteczko jest niewielkie, więc w sumie to blisko centrum.
Tu wsiadamy do nowoczesnej ośmioosobowej gondolki o długości prawie 1800 m, która wywiezie nas na narciarskie boisko. Możemy stąd zjechać do dolnej stacji: w dół prowadzi bardzo długa, bo licząca prawie cztery kilometry trasa zjazdowa, raczej łatwa niż średniotrudna, choć mniej więcej w połowie stok robi się bardziej wymagający, by wypłaszczyć się znów na dole. Przewyższenie wynosi tu około 350 m. Trasa jest szeroka, a dodatkowo jej brzegi w trudniejszych miejscach i na zakrętach są zabezpieczone bandami. Wygląda to niezbyt pięknie, ale jest bezpiecznie. To chluba ośrodka, bo jest najdłuższym w pełni naśnieżanym stokiem na Słowacji. Większość tutejszych narciarzy pozostaje jednak na górze. Powyżej górnej stacji gondolki rozpościerają się główne tereny narciarskie na stokach Malinô Brdo (1209 m n.p.m.). Otwarte, szerokie, z pięknym widokiem na okoliczne pasma górskie. Na ogół bardzo dobrze utrzymane, wręcz uklepane, wyglądają spod stacji kolejki jak rozległe boisko, nachylone jednak równomiernie pod dość dużym kątem. Na szczyt wywozi stąd czteroosobowe krzesełko o długości 1100 m, które pokonuje 250 m w pionie oraz dwa tysiącmetrowe orczyki. Te urządzenia obsługują pięć tras czerwonych (średniotrudnych) i trzy odcinki czarne (trudne). Stoki mają homologację FIS na slalom, gigant i supergigant. Infrastrukturę uzupełnia kilka mniejszych wyciągów dla początkujących z bardzo łagodnymi łączkami. W sumie jest tu niespełna 10 kilometrów ładnych i dobrze utrzymanych tras z kompletnym zapleczem gastronomicznym i serwisowym.
Warto wiedziećRužomberok (zwany też z polska Rużomberkiem) jest ładnym, zadbanym miasteczkiem, w którym zachowało się sporo z XIX-wiecznej zabudowy. Nie ma tu wielu zabytków, ale warto pospacerować po mieście zaglądając przy okazji do kościoła św. Andrzeja. Kościół zbudowano w XIV wieku, ale wielokrotnie przebudowywano. W jego przyziemiu znajduje się natomiast mauzoleum zmarłego w 1938 roku Andreja Hlinki. Urodzony w tym mieście ksiądz jest słowackim bohaterem narodowym uznawanym za sprawcę słowackiego przebudzenia narodowego i twórcę państwowości. Przy rynku, który nosi teraz imię księdza Hlinki stoi jego pomnik. 12 km od miasta znajduje się kąpielisko termalne Beszeniowa (Thermal park Bešeňová).

Dodatkowe informacje

Więcej w tej kategorii: LOTem bliżej do Bratysławy »

a