niedziela, marzec 26, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 03 marzec 2023 10:18

Czechy: muzealne skarby Pilzna Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W tutejszej stałej ekspozycji rzemiosła artystycznego znajduje się ponad 2,5 tysiąca przedmiotów z różnych jego dziedzin. W tutejszej stałej ekspozycji rzemiosła artystycznego znajduje się ponad 2,5 tysiąca przedmiotów z różnych jego dziedzin. Cezary Rudziński

W południowo – wschodnim narożniku zachowanych tylko fragmentarycznie średniowiecznych murów miejskich Pilzna, współcześnie 175-tysięcznego miasta wojewódzkiego w Czechach, u zbiegu dwu odcinków tutejszych Plantów nazywanych Sadami: Smetany i Kopeckeho, stoi trzypiętrowy, neorenesansowy gmach z trzema wieżyczkami na dachu. Główna siedziba Muzeum Czech Zachodnich (Západočeské muzeum).

Bo w pobliżu, w historycznych budowlach, mieszczą się jeszcze jego oddziały o których już pisałem, lub jeszcze napiszę osobno. W dawnym klasztorze franciszkanów diecezjalne Muzeum Sztuki Kościelnej, a w dwu renesansowych kamieniczkach przy południowej i wschodniej pierzejach Rynku (Náměsti Republiky) muzea: Kukiełek (Loutek) i Etnograficzne (Národopisné). Główny gmach, przy Sadach Kopecky’ego 2, zbudowany został w latach 1897-1901 jako muzealny, według projektu dyrektora ówczesnego pilzneńskiego Muzeum Przemysłu i Rzemiosła Artystycznego (Umělecko průmyslové muzeum) architekta Josefa Škorpila.

Zbierane od 175 lat

Początki tutejszego muzealnictwa są jednak starsze, sięgają roku 1847. Chociaż formalnie pierwsze Muzeum Miejskie założono dopiero w roku 1878. Gromadziło ono zbiory historyczne oraz, od początku, rzemiosła artystycznego. Na dwa odrębne muzea podzielono je w roku 1888. Dyrektorem tego drugiego został wspomniany już Josef Škorpil. A pod jego kierownictwem zbiory rozrastały się i wzbogacały, należąc już około roku 1900 do najciekawszych i najcenniejszych w Czechach. Urządzanie muzeum w nowym gmachu trwało długo, gdyż jego zbiory udostępniono publiczności dopiero w roku 1913.

Ich ekspozycja, także ze współczesnego nam punktu widzenia, była ciekawa. Miała nie tylko prezentować, co znajduje się w muzealnych zbiorach, ale również stanowić źródło wzorów i inspiracji dla ówczesnej produkcji różnych dziedzin rzemiosła artystycznego. W tym celu zawierać jak najwięcej eksponatów dokumentujących rozwój w poszczególnych etapach tych dziedzin, jak i przybliżać oglądającym je zarówno funkcje, jak i techniki powstawania przedmiotów. I na tamtych wzorach oparta jest obecna wystawa, stała od 2017 roku.

Czechy, Europa, Orient

Szkła i ceramiki, porcelany krajowej oraz zagranicznej, wyrobów metalowych z żelaza, cyny i metali szlachetnych, zegarów i zegarków, sztuki sakralnej, plakatów i grafiki. Z równoczesnym wyborem eksponatów sztuki antycznej i rzemiosła artystycznego z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Według koncepcji sprzed ponad wieku: pokazać w witrynach jak najwięcej, w kolekcjach według materiałów, z których wykonano eksponaty oraz ich stylu. A opisy i bardziej szczegółowe informacje umieszczając poza witrynami, za pośrednictwem współczesnych, nowoczesnych środków przekazu.

W tutejszej stałej ekspozycji rzemiosła artystycznego znajduje się ponad 2,5 tysiąca przedmiotów z różnych jego dziedzin. Są w niej, jak już wspomniałem, kolekcje ceramiki europejskiej, wyroby metalowe, szkło malowane, szlifowane, grawerowane i hutnicze, dekoracyjne i użytkowe itp. Wśród ceramiki można obejrzeć m.in. włoski, pięknie zdobiony majoliką talerz z Urbino z XVII w. Fajansowy, malowany dzban hawański z 1671 r. Również malowany, czeski porcelanowy dzbanek do kawy z 1911 roku i wiele innych. Z metalu skomplikowane zamki nawet z XVI wieku, okucia drzwi i skrzyń, kombinacje brązu ze szkłem z XVIII, ale i początku XX wieków itp.

Chiny, Iran, Japonia, Korea, Turcja, Tybet

Są szklane, w różnych stylach, malowane i szlifowane wazy i puchary. Piękne egzemplarze XVIII-wiecznej porcelany miśnieńskiej. Zarówno dekoracyjne figurki, jak i przedmioty użytkowe np., talerze, wazy, czajniczki. Czy podobne z manufaktur wiedeńskich. duńskich, francuskich i niemieckich, lub dwu wieków porcelany czeskiej. Moją uwagę przyciągają wystawione pięknie zdobione przedmioty porcelanowe i ceramiczne z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a także antyczne. Zaś w ekspozycji Sztuki Orientu kafelki, figurki i naczynia użytkowe z Iranu, Turcji, Tybetu, Chin, Japonii i Korei.

W większości z XVIII–XIX wieków, ale widzę i starsze, np. kamienną, wewnątrz grawerowaną koreańską misę z XII w., czy chińską figurkę mitycznego lwa z XVIII w. z tego samego okresu. Również z tego kraju zasłonę z jedwabnego gobelinu. A w innym miejscu wielobarwne japońskie drzeworyty także z XVIII w. Ciekawa jest historia wielu z tych artefaktów. W tutejszej ekspozycji Sztuki Orientów, jednego z najcenniejszych zbiorów w Czechach, znajduje się wiele przepięknych dzieł rzemiosła artystycznego kupowanych na początku XX wieku.

Chcę jeszcze tu wrócić!

W znanych zagranicznych firmach antykwarycznych i na aukcjach, bądź pochodzących z darowizn dla muzeum. Zwiedzając je mam zresztą sporo szczęścia. Jest późne sobotnie popołudnie – muzeum czynne jest do godziny18.00, ale zimowa pogoda zniechęcająca raczej do wychodzenia z domu. W poszczególnych działach i muzealnych salach jestem przeważnie jedynym zwiedzającym. A dyżurne pracownice mają dużą wiedzę na tematy tego, co znajduje się w ekspozycji.

I chętnie dzielą się nią z zagranicznym dziennikarzem, wskazując niejednokrotnie obiekty szczególnie cenne i ważne, które bez ich pomocy mógłbym pominąć. Jestem w tym muzeum po raz pierwszy. Zbiory są ogromne i zróżnicowane, od razu nie jestem więc w stanie obejrzeć wszystkiego, nie mówiąc już o dokładniejszym przeczytaniu opisów i informacji na temat poszczególnych eksponatów. Już jednak wiem, że przy następnym pobycie w Pilźnie przyjdę tu ponownie. Wizytę w tym muzeum i jego filiach radzę również polskim turystom odwiedzającym to miasto. Są naprawdę bardzo ciekawe.

Cezary Rudziński
Zdjęcia © autora
Autor uczestniczył w międzynarodowym wyjeździe prasowym do Pilzna zorganizowanym i wspieranym przez Pilsen Tourism (www.visitpilsen.eu) i Czechtourism (www.czechtourism.com)

a