sobota, październik 16, 2021
Follow Us
czwartek, 19 sierpień 2021 16:00

Czechy: rodzinne wycieczki rowerowe po Morawach Wschodnich Wyróżniony

Napisane przez Anna Gruszczyńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pałac Arcybiskupi i jego unikatowe ogrody, Zamkowy i Kwiatowy, są wpisane na listę UNESCO Pałac Arcybiskupi i jego unikatowe ogrody, Zamkowy i Kwiatowy, są wpisane na listę UNESCO Czech Tourism

W regionie Moraw Wschodnich są setki kilometrów tras rowerowych, o łatwym poziomie trudności, odpowiednich dla rodzin z dziećmi.

Jedną z nich jest trasa z Kroměříža do Hodonína, której długość wynosi 87 km. Nawiązuje do niej szereg tras, między innymi Morawskie Trasy Winiarskie. Trasa jest łatwa, z minimalnym przewyższeniem, jest więc odpowiednia dla najmłodszych cyklistów czy seniorów.

Wycieczkę rozpocząć warto w Kroměřížu. Miasto przez wieki było letnią siedzibą biskupów i arcybiskupów ołomunieckich. Pałac Arcybiskupi i jego unikatowe ogrody, Zamkowy i Kwiatowy, są wpisane na listę UNESCO i należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury ogrodowej. Są też ulubionym miejscem filmowców, kręcono w nich sceny między innymi do słynnego filmu „Amadeusz” Miloša Formana.

W miejscowości Napajedla zwiedza się dwuskrzydłowy pałac barokowy. Szczególne wrażenie robi sala lustrzana.

W Starym Mieście koło Uherskiego Hradista można wspiąć się na oryginalną wieżę widokową Šrotík, która wygląda jak latarnia morska, a okolica przypomina przystań, brakuje tylko morza…
Kolejny przystanek można zrobić w mieście Střážnice. W tamtejszym pałacu znajduje sie ekspozycję instrumentów czeskiej muzyki ludowej. Wokół pałacu rozciąga się piękny park angielski. Miasto słynie także z międzynarodowego festiwalu folklorystycznego, który odbywa się co roku pod koniec sierpnia i należy do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie.

W drogę powrotną można wyruszyć łodzią po Kanale Baty (www.batacanal.cz), zatrzymywać się na kolejnych przystaniach i zwiedzać okolice na rowerze.

Kolejną trasą, której większość odcinków wiedzie łatwymi terenami, jest trasa rowerowa wzdłuż Bečvy (www.cyklostezkabecva.cz), wyjątkowy projekt, zrealizowany w ramach tak zwanej pierwszej długodystansowej trasy rowerowej C1. Oferuje rowerzystom przejazd od górskich źródeł Rožnovskiej czy Vsetínskiej Bečvy, aż do zbiegu rzeki z Moravą. Długość trasy wynosi ponad 141 km.

Trasa wiedzie przez dwa regiony: zlíński i ołomuniecki, przez malowniczą krainę, piękne miasta i wioski. Po drodze jest wiele atrakcji turystycznych. Odcinki wiodące przez okolice Hany są łagodnie pofałdowane, odpowiednie dla mniej zaawansowanych rowerzystów, natomiast trasa przez Wołoszczyznę Morawską jest pagórkowata, więc nieco trudniejsza.

Składa się z trzech głównych odcinków. Pierwszy prowadzi doliną Vsetínskej Bečvy z Velkich Karlovic do Valašskiego Meziříčí, ma około 60 km. Drugi odcinek, przez dolinę Rožnovskiej Bečvy, z Horní Bečvy do Valašskiego Meziříčí, ma długość 31 km. Trzeci, z Valašskiego Meziříčí do Tovačova (tam Bečva wpada do rzeki Moravy), mierzy 65 km.

Odcinki, które wiodą na terenie Moraw Wschodnich (z Velkých Karlovic do Valašskiego Meziříčí oraz z Horní Bečvy do Valašskiego Meziříčí), niemal w stu procentach omijają szosy. Trasa z Valašskiego Meziříčí do Přerova, a następnie do Tovačova, częściej prowadzi po szosach, niekiedy także drugiej kategorii, bardziej ruchliwych.

Atrakcje na trasie:

Velké Karlovice – miejscowość słynąca z pięknej architektury ludowej. Zobaczyć tam warto między innymi drewniany barokowy kościół Matki Bożej Śnieżnej z 1754 roku, wzniesiony przez hrabiego Františka z Žerotína i dwór z 1793 roku, w którym znajduje się muzeum histori miejscowości.

Vsetin – pałacu mieści się muzeum regionalne, które prezentuje historię i barwne tradycje ludowe Wołoszczyzny Morawskiej. W ciągu całego roku na terenie pałacu odbywają się liczne imprezy i wystawy.

Valašske Meziříčí – miasto nazywane Wołoskimi Atenami, leżące na zbiegu rzek Vsetínskiej i Rožnovskiej Bečvy. W zabytkowym centrum są dwa pałace (Žerotínów i Kinskich), ratusz i piękne domy. W pałacu Kinskich zwiedzić warto ekspozycję szkła, gobelinów i starodruków.

Hranice na Moravě - ciekawe są renesansowe i barokowe domy mieszczańskie, pałac, synagoga i cmentarz żydowski. W pobliżu znajduje się uzdrowisko Teplice nad Bečvou, ze źródłami mineralnymi, jaskinia aragonitowa i Przepaść Hranická – najgłębsza w Europie.

Rožnov pod Radhoštěm – miasto ulokowane w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Jest tam Skansen Wołoski, największy w swoim rodzaju w Europie Środkowej. Jego najstarszą częścią zaś Drewniane Miasteczko, otwarte dla zwiedzających w roku 1925. Stopniowo przenoszono tam zabytkowe domy mieszkalne z okolicy, budynki gospodarcze, dzwonnice, studnie. W muzeum corocznie od lutego do grudnia odbywają się imprezy folklorystyczne, jarmarki, prezentowane są dawne zwyczaje świąteczne i rzemiosła.

Přerov - miasto z zabytkowym rynkiem, pałacem i wieżą widokową. Po drodze z Rožnova do Přerova można zwiedzić ruiny zamku Helfštýn. Na trasie jest także kilka jezior w dawnych żwirowniach.

Zdjęcia Czech Tourism

a