niedziela, wrzesień 25, 2022
Follow Us
piątek, 23 lipiec 2021 11:35

Czechy: nowości na zamkach i w pałacach Wyróżniony

Napisane przez Anna Gruszczyńska
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Odrestaurowany Pałac Jurkoviča na Kunětickiej horze Odrestaurowany Pałac Jurkoviča na Kunětickiej horze Czech Tourism

W tegorocznym sezonie turystycznym czeskie zamki i pałace przyszykowały wiele nowości. Na turystów czekają nowe trasy zwiedzania, nowe ekspozycje czy wyremontowane wnętrza. Zabytkowe obiekty w Czechach otworzyły swe podwoje dla zwiedzających, oczywiście z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

Odrestaurowane ogrody na zamku Pernštejn

Średniowieczny zamek Pernštejn wznosi się na marmurowej skale nad rzeką Svratką, w miejscowości Nedvědice, około 40 km na północny zachód od Brna, w pobliżu miasteczka Bystřice nad Pernštejnem. Budowany był od XIII do XVI wieku i z tamtego okresu zachował swój wygląd.

W tym roku na zwiedzających czekają odrestaurowane ogrody na skarpie poniżej zamku, w stylu z początku XIX wieku. Oprócz pięknej roślinności zobaczyć można także nową wystawę o nazwie „Wędrówki do krainy ciszy. Morawskie ogrody arystokratyczne w epoce oświecenia”. Ekspozycja opowiada o historii ogrodów w stylu angielsko-chińskim, które od drugiej połowy XVIII wieku zastępowały w Europie Środkowej ogrody francuskie.

Pałac Vimperk po renowacji

Nad miastem Vimprek na Szumawie w południowych Czechach wznosi się piękny zamek, założony prawdopodobnie przez króla Przemysła Ottokara II, około połowy XIII wieku, w celu ochrony prastarego szlaku handlowego wiodącego z Bawarii do Czech. Po II wojnie światowej zamek stopniowo popadał w ruinę. Po trwającej od 2015 roku rozległej renowacji, w tym roku został otwarty dla zwiedzających. Powoli dobiega końca odnawianie Górnego Pałacu, w którym otwarte zostanie Muzeum Regionalne i trasa zwiedzania, prezentująca dzieje rodu szlacheckiego Novohradskich z Kolovrat. W salach zamkowych można podziwiać cenne arrasy flamandzkie z XVII wieku.

Odnowione wnętrza pałacu Veltrusy

W połowie lata otwiera się główny budynek pałacu Veltrusy w środkowych Czechach, który po powodzi przeszedł wymagającą renowację. Odrestaurowano i zakonserwowano niemal dwa tysiące sztuk mebli i cenne papierowe oraz ręcznie malowane jedwabne tapety. Odnowiona została także sala terrena i główne schody wiodące do zamku. Przygotowano nowe trasy zwiedzania oraz interaktywne warsztaty dla dzieci. Ciekawostką będzie Laboratorium Zamkowe, w którym zwiedzający zapoznają się z pracą konserwatora zabytków.

Nowe trasy zwiedzania pałacu Litomyšl

Pochodzący z XVI wieku pałac Litomyšl, zbudowany w stylu włoskiego renesansu, należy do czeskich zabytków UNESCO. Dekoracje wnętrz są wynikiem barokowych i klasycystycznych zmian. Ściany pokojów ozdabiają iluzoryczne malowidła w stylu Ludwika XVI, strop stiuki, meble i wyposażenie pokoju przedstawia styl życia w XVIII i XIX wieku. Unikatem jest zachowany pałacowy rodzinny teatr z kulisami z 1797 roku. W browarze pałacowym możemy zwiedzić izbę rodzinną Bedřicha Smetany. Jego imię nosi tradycyjny festiwal muzyczny, odbywający się corocznie na dziedzińcu pałacu. W tym roku na zwiedzających czeka kilka nowości, między innymi trasa prezentująca dzieje panującego na zamku do połowy XIX wieku rodu Wallensteinów oraz ostatnich właścicieli zamku, rodu Thurn-Taxisów.

Odrestaurowany Pałac Jurkoviča na Kunětickiej horze

Ulokowany na szczycie góry zamek Kunětická hora (7,5 km na północ od Pardubic) dominuje nad okolicą Niziny Połabskiej. Jego zwiedzanie polecamy szczególnie miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela, gdyż tu właśnie mieszkał bajkowy czarodziej Rumburak. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu Czech Wschodnich.

W tym roku zostało udostępnione po remoncie zachodnie skrzydło (tak zwany Pałac Jurkoviča). Z okolic zamku rozciągają się przepiękne widoki na pobliski Hradec Králové i odleglejsze szczyty Karkonoszy i Gór Orlickich.

Nowa wystawa na Vranovie nad Dyją

Zamek Vranov nad Dyją, stojący w pobliżu Zapory Vranovskiej na południu Czech, otworzył po remoncie średniowieczną wieżę strażniczą o wysokości 24 metrów. Wieża do tej pory nie była dostępna dla zwiedzających, z wyjątkiem krótkiego okresu próbnego w ubiegłym roku. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na ogrody, meandry rzeki Dyi i miasteczko pod zamkiem.

Zamek Rychmburk dostępny dla turystów

Po niemal siedemdziesięciu latach otwarty został gotycki zamek Rychmburk, ulokowany w pobliżu miasta Skuteč (30 km na południe od Pardubic), który od 1952 roku był niedostępny dla turystów. Początkowo mieścił się w nim dom opieki dla seniorów, następnie ośrodek dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Pomieszczenia zamkowe nie odpowiadały jednak wymogom nowoczesnej placówki medycznej, więc w tym roku pacjenci zostali przeniesieni do nowego ośrodka. Obecnie zamkiem zarządza Muzeum Regionalne w Chrudimiu, które przygotowało na sezon letni otwarcie pierwszej trasy zwiedzania, podziemi i wieży widokowej.

Rezydencja Pernstejnów w Pardubicach

W Pałacu w Pardubicach od kilku lat przebiega rozległy remont. Stopniowo udostępniane są dla turystów kolejne ekspozycje. Wystawa o nazwie „Rezydencja Pernsteinów – najstarszy renesans w Czechach” zostanie otwarta pod koniec roku. Jej częścią będą na przykład „mówiące obrazy“ Pernstejnów, które ożyją w obecności turystów, jak również modele 3D pałacu. Wystawa upamiętni także 500. rocznicę śmierci Viléma z Pernštejna.

Więcej informacji: https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL

a