środa, marzec 03, 2021
Follow Us
czwartek, 14 styczeń 2021 12:15

Czechy: kapelusze, motorowery, motocykle Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W ogrodach jednego z najpiękniejszych rokokowych pałaców Nowe Zamki w Czechach Wschodnich, w pobliżu historycznego miasta Litomyszl, znajdują się dwa ciekawe muzea W ogrodach jednego z najpiękniejszych rokokowych pałaców Nowe Zamki w Czechach Wschodnich, w pobliżu historycznego miasta Litomyszl, znajdują się dwa ciekawe muzea Cezary Rudziński

W ogrodach jednego z najpiękniejszych rokokowych pałaców Nowe Zamki w Czechach Wschodnich, w pobliżu historycznego miasta Litomyszl, znajdują się dwa ciekawe muzea.

W dawnej pałacowej oranżerii, tuż obok niewielkiego, zielonego amfiteatru oraz skomplikowanego labiryntu utworzonego z odpowiednio posadzonych i przystrzyganych krzewów, mieści się galeria kapeluszy. A nieco dalej, w XVIII wiecznym, barokowym spichlerzu, największe w Czechach muzeum motorowerów, mopedów, rowerów wspomaganych motorkami i z silnikami elektrycznymi.

Co nosiły angielskIie damy?

Ekspozycja kapeluszy zawiera ich ponad sto, wyłącznie angielskich, przede wszystkim z XX wieku. O różnych kształtach, barwach oraz wykonanych z różnorodnych materiałów. Rozmieszczone efektownie w długiej, prostokątnej i dobrze oświetlonej oranżerii, przyciągają uwagę nie tylko pań odwiedzających Nowe Zamki, lecz także panów. Przy czym dla dam są tym bardziej atrakcyjne, że niektóre z nich można przymierzać oraz fotografować się w nich. Ich wystawę wzbogacają manekiny w sukniach ślubnych. W galerii tej można nie tylko oglądać, i, jak wspomniałem, również dotykać i przymierzać niektóre kapelusze, ale także sporo dowiedzieć się, z informacyjnych tabliczek, na temat historii kapeluszy i ich noszenia, technologii wyrabiania oraz materiałów, z których są wykonywane.

Historia I współczesność jednośladów

Natomiast kolekcja motorowej cyklistyki jest pierwszą, a zarazem największą w kraju naszych południowych sąsiadów. Zajmuje rozległe pomieszczenia na trzech poziomach dawnego pałacowego spichlerza, między którymi przejścia są tylko po drewnianych schodach. A więc muzeum jest niedostępne dla osób niepełnosprawnych, o czym gospodarze uprzedzają z ubolewaniem. Ekspozycja przedstawia historię cyklistyki, od pierwszych welocypedów, po nowoczesne rowery wyścigowe. Ale jej trzonem są jednoślady z silnikami, zarówno pomocniczymi, jak i, w przypadku motorowerów oraz rowerów elektrycznych, stanowiącymi jeden z ich podstawowych elementów.

Czeskie i zagraniczne

Kolekcja obejmuje dziesiątki eksponatów, od przedwojennych i powojennych, po najnowsze – rowery elektryczne firmy Apache. Wśród rowerów, motorowerów i mopedów są egzemplarze zarówno produkcji czeskiej, jak i zagranicznej z wielu krajów świata. Obok każdego egzemplarza, lub kilku podobnych, jest tabliczka z informacjami o jego nazwie, typie, roku produkcji, pochodzeniu, danych technicznych itp. Można tu nie tylko zobaczyć sporo interesującego, ale również dowiedzieć się o historii i współczesności cyklistyki, przede wszystkim z motorami, lub wspomaganej silnikami spalinowymi, a obecnie także elektrycznymi.


Autor uczestniczył w wyjeździe prasowym do Czech Wschodnich na zaproszenie przedstawicielstwa w Polsce Czech Tourism oraz organizacji turystycznych w Litomyszli i Pardubicach, w ramach projektu Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Dla Rozwoju Pogranicza Polsko – Czeskiego „Wspólne dziedzictwo”.

a