niedziela, sierpień 09, 2020
Follow Us
piątek, 08 maj 2020 14:06

Czechy: od 25 maja 2020 dostępne zamki i pałace Wyróżniony

Napisane przez Anna Gruszczyńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czerwona Lhota Jeden z najbardziej bajkowych pałaców w Czechach, należy do ulubionych miejsc filmowców Czerwona Lhota Jeden z najbardziej bajkowych pałaców w Czechach, należy do ulubionych miejsc filmowców Libor Sváček

Już niebawem Czesi, z opóźnieniem ze względu na pandemię koronowirusa,  otwierają zamki i pałace. Tegoroczny sezon turystyczny w czeskich zamkach i w pałacach będących pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków, rozpocznie się od poniedziałku 25 maja.

Ogrody pałacowe zostaną otwarte dla turystów już  11 maja. Wnętrza obiektów będzie można zwiedzać oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa. Obowiązywać będzie używanie maseczek, dezynfekcja rąk  i utrzymywanie dystansu między zwiedzajacymi. W zależności od wielkości obiektu, ustalona zostanie maksymalna liczba osób w grupie zwiedzających. 

W ramach programu Narodowego Instytutu Zabytków  „Śladami rodów szlacheckich“, w tym roku zamki i pałace świętować będą Rok Wallensteina. Na gości czeka wiele imprez kulturalnych, szczególnie w rodowych siedzibach Wallensteinów, a więc między innymi w pałacach Mnichovo Hradiště i Duchcov.

Barokowy pałac Duchcov znajduje się w Czechach Północnych, w pobliżu uzdrowiska Cieplice. Związany jest z postacią słynnego uwodziciela Giacomo Casanovy. Pracował on w pałacu Duchcov jako bibliotekarz i podczas pobytu spisał swe wspomnienia. Pierwsza trasa zwiedzania o nazwie Wallenstein, prezentuje między innymi salę Wallensteinów z rodzinną galerią obrazów i wnętrze galerii pałacowej z dziełami Bartholomea Sprangera, Karla van Mandera, Václava Vavřinca Reinera czy Karla Škréty. Druga trasa o nazwie Casanova przybliża ciekawostki z życia w pałacu w okresie, kiedy zamieszkiwał go Giacomo Casanova.

Barokowy pałac Mnihovo Hradiště

Ulokowany na zachodnim krańcu pięknej krainy Czeskiego Raju, kolejna wspaniała siedziba rodu Wallensteinów, zapozna zwiedzających z życiem szlachty w XVIII wieku. W tym czasie przewieziono tu z biblioteki w Duchcovie  22 tysiące tomów ksiąg, którymi opiekował się tam aż do swej śmierci Giacomo Casanova.

Pałac Valtice na Morawach Południowych

Otworzy w sezonie letnim nową trasę zwiedzania. Po remoncie zostanie udostępnionych turystom dziesięć pomieszczeń, między innymi wyposażone w zabytkowe meble apartamenty księcia Franciszka I Liechtensteina, ostatniego z książąt, którzy zamieszkiwali pałac.

Na zamku Rožmberk w Czechach Południowych

Otwarta zostanie wieża Jakobínka z nową ekspozycją prezentującą historię wieży. Turyści odwiedzą także sale reprezentacyjne i pokoje prywatne mieszkańców rodu Buquoy. Latem zostanie otwarta dla zwiedzających także izba kata z ekspozycją narzędzi tortur. 

W tym roku wiele instytucji kulturalnych w Czechach będzie wspominać słynnych artystów i architektów, między innymi Loosa, Fuchsa, Gočára czy Mánesa.  Muzeum Miasta Brno na zamku Špilberk przedstawi ekspozycję poświęconą Adolfowi Loosowi (1870–1933), który zasłynął z projektowania wnętrz dla bogatych mieszczan w Pilznie. 

W pałacu Zákupy w Czechach Północnych będzie można podziwiać wyjątkowe wyposażenie salonów cesarskich z połowy XIX wieku, między innymi papierowe tapety sprzed 160 lat, żyrandole, zasłony i oryginalne, stylowe meble. Na turystów czeka kilka tras zwiedzania, między innymi  trasa prezentująca pokoje reprezentacyjne i prywatne ostatniego czeskiego koronowanego króla i austriackiego cesarza Ferdinanda Dobrotivego i jego małżonki Marii Anny Karoliny Savojskiej. Na najmłodszych gości czeka specjalna trasa przestawiająca pokoje małych książąt i księżniczek oraz zabawki z XIX i XX wieku.  

Miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela polecamy wycieczkę na zamek Kunětická hora w Czechach Wschodnich (9 km od Pardubic), nazywany zamkiem Rumburaka, gdyż tam właśnie mieszkał bajkowy czarodziej. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu.

Rokokowy pałac Nové Hrady

Ulokowany w pobliżu miasta Litomyšl, otaczają piękne parki i ogrody. Zbudowany został w latach 1774–1777 w stylu francuskich rezydencji letnich. Nazywany bywa "Małym Schönbrunnem" lub "Czeskim Versailles". Możemy tu także zwiedzić stajnie pałacowe, gdzie hodowane są konie rasy Kińskich i muzeum cyklistyki w spichlerzu barokowym prezentujące prywatną kolekcję rowerów – największą w swoim rodzaju w środkowej Europie. 

Czerwona Lhota

Jeden z najbardziej bajkowych pałaców w Czechach, należy do ulubionych miejsc filmowców. Stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu w Czechach Południowych. Wzniesiony został w XV wieku jako zamek gotycki, podczas kolejnej przebudowy otrzymał charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa pałacu. Możemy tu zwiedzić ekspozycję poświęconą ostatním właścicielom, książętom z rodu Schönburg-Hartenstein, z okresu po roku 1910, po ostatniej przebudowie pałacu. W sezonie turystycznym będą dostępne także podziemia. Zobaczymy tu trzy pomieszczenia częściowo wykute w skale. Warto zajrzeć do renesansowej kaplicy Najświętszej Trójcy stojącej na wzniesieniu w pięknym parku pałacowym. Można także wypożyczyć łódkę i wybrać się na przejażdżkę po otaczającym pałac stawie.  

Średniowieczny zamek Bouzov

Położony niedaleko Ołomuńca, oferuje kilka tras prezentujących pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne,  elementy fortyfikacji i zaplecze techniczne, na przykład zabytkowe instalacje grzewcze i wodne. Dzieciom na pewno spodoba się wystawa „Smoki i ich pogromcy“, znajdująca się w podziemiach zamku. 

Pałac Arcybiskupi w mieście Kroměří

Nazywanym Hanackimi Atenami,  znajduje się, wraz z Ogrodem Pałacowym i Kwiatowym, na liście UNESCO. W pałacu mozna obejrzeć między innymi kolekcję obrazów środkowoeuropejskiego malarstwa z XV – XVIII wieku. Polecamy odwiedzić także pałacowe piwnice winne i spróbować win mszalnych. Tradycja ich produkcji sięga 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów zamku gotyckiego z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości. Największa z nich ma pojemność 19 tysięcy litrów, najstarsza pochodzi z roku 1805. 

Wirtualne zwiedzanie czeskich zamków i pałaców jest dostępne na stronie:  

https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/Virtualni-prohlidka  

Więcej  informacji o zamkach i pałacach oraz innych atakcjach turystycznych Czech znajdziemy na stronie: www.czechtourism.com 

Tekst: Anna Gruszczyńska. Zdjęcia: Cezary Rudziński (18) – Bouzov, Kromerzyż, Kuneticka Hora, Valtice. Libor Sváček (2): Červena Lhota i Kromierzyż – pałacowy ogród.

a