poniedziałek, luty 24, 2020
Follow Us
piątek, 31 styczeń 2020 13:43

Czechy: Karnawał na liście Unesco Featured

Written by Anna Gruszczyńska
Rate this item
(1 Vote)
Pierwsze wzmianki o zabawach zapustowych w Czechach pochodzą już ze średniowiecza Pierwsze wzmianki o zabawach zapustowych w Czechach pochodzą już ze średniowiecza Czech Tourism – Petra Pliskova i Jan Kollář

Tradycje karnawałowe są głęboko zakorzenione w czeskiej kulturze. Słodkie pączki, przysmaki ze świniobicia, a przede wszystkim barwne korowody w wioskach i miastach to nieodłączne elementy czeskiego karnawału.

Pierwsze wzmianki o zabawach zapustowych w Czechach pochodzą już ze średniowiecza, ale sam zwyczaj ma źródło w czasach pogańskich. Korowody zapustowe w regionie Hlinecko, leżącym niedaleko Pardubic, zostały wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Głównymi postaciami biorącymi udział w tamtejszych korowodach są: Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Każdego roku w lutym przebierańcy wędrują po wioskach Vortová, Studnice, Hamry i Blatno. W pobliskim skansenie Wesołe Wzgórze można obejrzeć stałą ekspozycję regionalnych masek karnawałowych, a na tradycyjne pochody masek i zabawę skansen zaprasza 1 lutego (www.nmvp.cz/vysocina, www.czechy-wschodnie.info).

Imprezy karnawałowe organizują niemal wszystkie czeskie miasta i skanseny. Warto np. odwiedzić w sobotę 15 lutego skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm na Morawach Wschodnich. Tak jak każdego roku, na gości czekać tam będą barwne korowody, degustacje przysmaków ze świniobicia i liczne konkursy, m.in. o najlepszą wołoską kiełbaskę i salceson (www.nmvp.cz/roznov , www.vychodni-morava.cz).

Zdjęcia: Czech Tourism – Petra Pliskova i Jan Kollář

More in this category: « Czechy: Dolina Babuni

a