wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23966.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23966
poniedziałek, 06 czerwiec 2016 00:00

Zamek na Kunetickiej Górze Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zamek na Kunetickiej Górze Fot.: Cezary Rudziński

Na skalistej, ze szczytem na wysokości 295 m n.p.m. wulkanicznej górze – chociaż nigdy nie była ona wulkanem, stoi średniowieczny zamek. Gdy patrzę nań z dołu, od strony resztek południowo-wschodniego rondla – barbakanu, widok smukłej, cylindrycznej wieży z przylegającym do niej kamiennym zamkiem zbudowanym na planie prostokąta oraz studni na dole skarpy z kręcącymi się przy niej ludźmi, bardzo przypomina mi typowe, XVI–XVII-wieczne obrazy starych zamków.

Jego panorama od strony północnej – głównego wejścia – jest jednak zupełnie inna. Z tej perspektywy zamek ten, z widoczną także wieżyczką kaplicy oraz resztkami murów obronnych, bastionów i z bramami, jest większy i rozleglejszy.

Dzieło Diviša Bořka i Viléma z Pernštejna

To popularna „Kuňka", jak miejscowi nazywają zamek Kuneticka Góra (Kuněticka hora) w Kotlinie Pardubickiej na wschodnioczeskim Połabiu. W przeszłości jeden z największych zamków czeskich, dziś częściowo w ruinie, narodowy zabytek historyczny oraz państwowe muzeum będące popularnym celem wycieczek. A w przeszłości również scenerią filmową. To w nim kręcono w latach 70. XX w. czechosłowacki serial telewizyjny „Arabela". Z wykopalisk archeologicznych wynika, że najstarsze części zamku zbudowano w połowie XIV wieku.
Ale zachowany do naszych czasów wzniósł hetman husycki Diviš Bořek z Miletinka w latach 1421-1423. Przebudował zaś w stylu późnogotycko – renesansowym i ufortyfikował, dodając potężny barbakan, jeden z następnych właścicieli, od roku 1491, Vilém z Pernštejna i jego potomkowie. Na rekonstrukcji wyglądu zamku na początku XVI wieku, którą oglądam w nim na jednej z plansz, był w nim kamienny pałac, kaplica i skrzydła gospodarcze, trzy wieże i w sumie sześć kolejnych bram. Ponadto trzy rondle – barbakany i kilka baszt w murach obronnych otaczających go podwójnymi, nieregularnymi pierścieniami.

Od Szwedów do Dušana Jurkoviča

Pod koniec wojny trzydziestoletniej (1618-1648) Kuněticka hora została zdobyta w 1645 r. i spalona przez Szwedów. Przez następne cztery wieki z góry tej wydobywano kamień na potrzeby budowlane, przede wszystkim Pardubic, co spowodowało zniszczenie południowej części zabudowań zamkowych. Dopiero po I wojnie światowej ruinami zainteresowało się Towarzystwo Muzealne w tym mieście i podjęło rekonstrukcję przygotowaną przez wybitnego architekta tamtych czasów, Dušana Jurkoviča. Prace kontynuowano także po II wojnie światowej, m.in. naprawiając w 1993 r. krużganek i dach wieży. I przygotowując ekspozycję w odbudowanym zamku.

{gallery}23966{/gallery}
Wchodzi się do niego dosyć długim podejściem, przez bramy w średniowiecznych murach i most zwodzony. A po drodze mija m.in. zamkową studnię, która w przeszłości miała głębokość ponad 70 m. W zamku znajduje się muzeum poświecone jego historii. W ekspozycji można obejrzeć m.in. stare, średniowieczne hełmy i zbroje, broń – lub ich kopie itp. A także meble i wyposażenie komnat, sali myśliwskiej, w podziemiach natomiast dawne narzędzia tortur. Jedną z ciekawostek jest cennik kata, z którego wynika, że wykonując swoją podłą profesję, mógł dorobić się nawet znacznego majątku.

XV-wieczna hodowla karpi

Innym z wartych uwagi eksponatów są oryginalne, znalezione przez archeologów, kości do gry sprzed 5000 lat. Oglądając muzeum i czytając informacje na planszach natrafiłem na bardzo ciekawą o hodowli ryb, przede wszystkim karpi oraz całym systemie stawów rybnych zaprojektowanych oraz wykonanych w latach 1491-1496 przez Viléma Pernštejna i jego synów Jana i Vojtěcha. Gospodarka rybna stała się najbardziej lukratywną częścią ich działalności gospodarczej. Jej skala była ogromna. Na stworzenie systemu stawów rybnych wykorzystano przede wszystkim mokradła i nieużytki. Ale również tereny wsi Stebova, której mieszkańców przesiedlono do nowych osad.
Wykopano trzy kanały dostarczające wodę. Dvakačovický z rzeki Chrudimki, Počápelský z rzeczki Loučné oraz „Wielką strugę" – Opatovický, którym po 34 kilometrowym przebiegu przez stawy rybne woda wracała do Łaby. Kanał ten współcześnie służy do nawadniania okolicznych pól oraz potrzebom elektrowni węglowej w Opatovicach. Największy zbiornik wodny, Čeperka miał około 1200 ha powierzchni i było w nim blisko 100 tys. karpi.

Śluby, wesela i.... golf

Wśród dostępnych do zwiedzania zamkowych obiektów jest również późnogotycka kaplica św. Katarzyny z ołtarzem i gotycką figurą Madonny. Z ciekawostek zaś zasuszony „smok" w przykrytych dachem ruinach, z napisaną stylizowaną na średniowieczną informacją o tych stworach, przeznaczoną przede wszystkim dla najmłodszych zwiedzających. W jednym z pomieszczeń zamkowych, pod średniowiecznymi arkadami, w sezonie letnim odbywają się spektakle Teatru Wschodnioczeskiego w Pardubic.
Natomiast ze szczytu 35-metrowej Czarnej Wieży, na którą prowadzi 135 schodów, roztaczają się widoki na zamek oraz rozległa panorama okolic. Przy dobrej pogodzie widać nawet odległe Karkonosze. Dyrekcja zamku stara się przyciągnąć do niego jak najwięcej gości. Można w nim, w tej tajemniczej scenerii, zawrzeć związek małżeński oraz zorganizować wesele. Przy czym ich termin należy zamawiać z dużym wyprzedzeniem wypełniając specjalny formularz elektroniczny. W pobliżu zamku jest również zupełnie inna, modna obecnie atrakcja - pole golfowe z 18. dołkami klasy światowej.
Więcej na: www.hrad-kunetickahora.cz.

Autor uczestniczył w międzynarodowej podróży studyjnej dla dziennikarzy (Press Trip) zorganizowanej przez Czeską Narodową Organizację Turystyczną Czech Tourism w Pradze.

a