poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/9810.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/9810
sobota, 20 październik 2012 14:20

Karyntia gotowa na zimę Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Karyntia gotowa na zimę Fot.: Alicja Micuła, Kärnten Werbung

Karyntia planuje wielkie otwarcie sezonu zimowego na pierwszy dzień grudnia. Ten najbardziej na południe wysunięty kraj związkowy w Austrii, graniczący z Włochami, Słowenią, Tyrolem Wschodnim, Ziemią Salzburską i Styrią ma dużo więcej słonecznych dni w roku niż średnia dla całej Austrii, i na pewno będzie śnieg. Każdego dnia można odkrywać kolejne nowe stoki a ofertę uzupełniają lodowiska, tory saneczkowe, baseny termalne, możliwość wspinaczki po lodzie i wędrówek w rakietach śnieżnych, kuligi i bogaty program apres-ski.

Śnieg w Karyntii już spadł i będzie go dużo. Narty i technika jazdy wymagają dużych ilości białego puchu, więc sztuczne dośnieżanie stoków jest tu normą, ale porządek musi być i otwarcie sezonu nastąpi w tradycyjnym czasie. Prezes austria.info Franca Kobenter zorganizowała konferencję prasową w Zebra Tower, z przepięknym widokiem na słoneczną, jesienną Warszawę, która zachwyciła również austriackich gości: Sabine Weyrer z Kärnten Werbung, Kurta Gensera – dyrektora ds. turystyki w Karnische Tourismus i Thomasa Michora reprezentującego region Villach-Gerlitzen Alpe. Opowiadając o nowościach zimowego sezonu 2012/2013 i atrakcjach Karyntii Sabine Weyrer przypomniała, że stosunkowo niewielka odległość stolicy Polski od stolicy Karyntii, Klagenfurtu (ok. 1000 km) powoduje, że mamy "w zasięgu ręki" 93 alpejskie 3-tysięczniki, 200 jezior i 31 świetnie przygotowanych ośrodków sportów zimowych z ponad tysiącem kilometrów tras dostępnych z jednym karnetem.

Największy ośrodek narciarski Karyntii, Nassfeld 7–9 grudnia 2012 r. organizuje „University of snow", największe studenckie otwarcie sezonu narciarskiego w Europie. W ten weekend 1500 uczestników będzie mogło skorzystać ze specjalnej oferty programowej hotelu Cube. 12 stycznia odbędzie się tu najdłuższy narciarski wyścig świata pod hasłem "Pobij mistrza" (Schlag das Ass"), wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa, gdzie pokonuje się 25,6 km tras zjazdowych i 6000 m różnicy poziomów, z kolei na Faker See zorganizowano wyścig na harleyach. Również w styczniu odbędzie się "Alternatywny holenderski turniej 11 miast na Weissensee", największa na świecie impreza na lodzie i najważniejsze wydarzenie sportowe w Karyntii, z udziałem ok. 5000 uczestników, z pierwszą wioską igloo na lodzie. Na Weissensee jest też odcinek do biathlonu, ze strzelaniem z broni laserowej (również dostępny dla dzieci).

 

Każdy może

Nie potrzeba się też obawiać braku umiejętności jazdy na nartach. Wszystkie karynckie ośrodki gwarantują, że ich instruktorzy w trzy dni nauczą jeździć każdego od sześciu lat wzwyż (młodsze dzieci mają swoje szkółki). Jeśli nie - zwrócą pieniądze. Kurs za 129 euro oznacza 7,5 godz. z trenerem na stoku i wypożyczenie sprzętu (narty lub snowboard). Każdy uczestnik kursu otrzymuje na koniec dyplom i prezent. W Austrii są w stanie każdego (prawie) uczynić panem stoku, choć być może na początek tylko na niebieskich, najłatwiejszych trasach. Na "pierwszy raz" po długiej przerwie od jazdy na nartach najlepiej przygotowana jest stacja Gerlitzen Alpe, która jako jedyny karyncki ośrodek dostała certyfikat "Welcome Beginners", jako najbardziej przyjazna dla tych, co po latach wracają do zjazdów. Tu mogą się czuć zupełnie swobodnie i pewnie.

 

Pogranicze

W Karyntii można uprawiać wszelkie sporty zimowe. Są funparki, tereny z muldami do freeride'u. Można jeździć na łyżwach, grać w golfa na Weissensee (6,5 km2 pow.), największym lodowisku Europy, gdzie dołki zrobiono w lodzie skuwającym jezioro (drugie miejsce na świecie do golfa na lodzie jest w St. Moritz), wspinać się po nawisach lodowych, zjeżdżać na sankach, biegać na nartach, uprawiać skitourizm, wędrować na rakietach śnieżnych, jeździć psimi zaprzęgami, kąpać w podgrzewanych częściach jezior, hotelowych basenach-termach lub SPA. Na pograniczu trzech krajów znajduje się Dreiländereck, dokładnie wymierzone miejsce, w którym stawiając stopę będziemy jednocześnie we Włoszech, Austrii i Słowenii. Bliskość Włoch daje dodatkową korzyść. Stąd można będzie korzystać z włoskich terenów narciarskich, bo Włosi przed kilkoma dniami zobowiązali się do zrobienia infrastruktury w rejonie przygranicznym. Z Villach wystarczy 1,5 godz. jazdy samochodem, aby znaleźć się nad Adriatykiem. Ostatnim pomysłem prosto z Włoch na spędzanie zimowych wakacji jest korzystanie z pól kampingowych, co jednak wcale nie oznacza, że będzie taniej. W Karyntii jest ich pięć. Większość turystów przyjeżdża swoimi kamperami, są też domki kampingowe do wynajęcia oraz wspólne, oddzielne pomieszczenie do ogrzewania butów.

Od początku sezonu do co najmniej 2 kwietnia 2013 r. mają w regionie Villach 60 km nartostrad, 15 wyciągów i kolejek linowych. Zawody na zakończenie sezonu zaplanowano na 10 marca w ośrodku Dreiländereck, a finał narciarski na 2 kwietnia w Gerlitzen.

Thomas Michor opowiadał o największym hicie, nowych termach w Warmbad-Villach i ich futurystycznej architekturze będącej odbiciem otaczającego je świata: górskich stromych ścian, szczelin i jaskiń, której koncepcja opiera się na trzech filarach: rekreacja, SPA i fitness. Jest tam m.in. familijne centrum - część przeznaczona dla wodnych zabaw z hydroniespodziankami (1140 m2), studio fitness (700 m2) i świetnie wyposażone, rozległe (2000 m²) SPA z nowoczesnym zabiegiem "Energy Cube". Ich budowa trwała dwa lata i kosztowała około 60 mln €. Rodzice z jednym dzieckiem za cały dzień w części rekreacyjnej term zapłacą 45 €. Za 2-3 tygodnie zostanie też otwarty nowy ośrodek termalny na górze w Gerlitzen Alpe.

Hitem aktywnego wypoczynku zimowego ośrodków w południowo–wschodniej Karyntii: Villach, Gerlitzen Alpe i Dreiländerecke jest słynny, 35-kilometrowy szlak Stella Ronda z 13. trasami połączonymi wyciągami (5000 m różnica wysokości). Wśród innych propozycji zabaw na śniegu odbywać się tam będą zjazdy w ramach konkurencji „Stella Ronda Snowchallenge 2013". Ten 35-kilometrowy szlak wokół góry należy pokonać w określonej kolejności. Czas każdego zjazdu jest rejestrowany automatycznie. Narciarz, który uzyska czas najbliższy do ustalonego przez jednego ze znanych alpejczyków wygra samochód. Wielu zwolenników ma możliwość rejestrowania swoich zjazdów z informacjami: z ilu i jakich wyciągów się korzystało, ile pokonało kilometrów nartostrad, jaką różnicę wysokości i jak wygląda diagram czasu. Wchodząc na www.gerlitzen.com i podając numer karnetu zawsze można sprawdzić i pochwalić się osiągniętymi wynikami.

Jeżdżący rodzice mogą zostawić małe dziecko w bezpłatnym przedszkolu, z trochę starszym wyruszyć na trasę saneczkową (8,4 km) lub (bezpłatnie raz w tygodniu) z przewodnikiem powędrować na rakietach śnieżnych. Idealnym terenem rekreacyjnym dla rodzin z dziećmi jest rezerwat przyrody Dobratsch, gdzie słońce zagląda najczęściej. Jest tu zimowy plac zabaw, górka saneczkowa i trasy do wędrówek. Jeżdżąc slalomem w Naturpark Dobratsch raz będziemy w Słowenii a raz w Austrii. Dla skialpinistów góra Dobratsch jest rajem i wyzwaniem. Z kolei w Villacher Alpen Arena to centrum skoków narciarskich i narciarstwa biegowego (5 km tras). Na tym kompleksie skoczni (o długości od 15 do 90 m) trenują najlepsi austriaccy skoczkowie.

Od 16 listopada do 24 grudnia Villach będzie wyjątkowo ozdobione i oświetlone. Jarmark adwentowy organizowany z mottem: „Miasto w świetle" odbywać się będzie w trzech miejscach, przed ratuszem będzie sztuczne lodowisko, mini zoo, jazda na kucykach i teatrzyk lalkowy. 30 listopada przez miasto przejdzie w maskach pochód krampusów i perchtów.

 

Zdjęcie ze stoku i najszybszy kurs językowy

Nowością w Nassfeld jest "Kino Nassfeld", skąd można wysłać wykonane smartfonem zdjęcia w pięknej ramce, wprost ze stoku w dowolne miejsce. Niech podziwiają! Kolejną jest 17-minutowy kurs karynckiego dialektu języka niemieckiego podczas jazdy kolejką linową „Millennium". Opuszczając kabinę na górnej stacji dostaje się dyplom ukończenia kursu z dziesięcioma najważniejszymi zwrotami przydatnymi dla narciarzy (np. Pfiateich, Jagatee, Kasnudeln). "Urlopowa strefa wrażeń", czyli ośrodki Nassfeld-Hermagor, Weissensee i Lesachtal oferują bezpłatnie część serwisu sprzętu narciarskiego na stoku lub za 7 €, bezpłatną przechowalnię lub wypożyczalnie sprzętu - dla dzieci do 14 lat za 1 €, dla dorosłych za 10 €.

{gallery}9810{/gallery}

Jest też trasa Ski Movie z symulowaną atmosferą wyścigu, na której narciarze mają mierzoną prędkość. W Nassfeld będzie rozgrywany konkurs BMW XDriee-Cup, polegający na zbieraniu punktów na osobistym profilu wysokości Skiline. Punkty otrzymuje się pokonując trasę Ski Move, odcinek z pomiarem prędkości albo trasę skitourową. Główne nagrody na koniec sezonu to nowe BMW X1 i trening BMW Ice Fascination. Jakiś "pechowiec" co miesiąca wygrywa parę nart.

 

W Nassfeld warto być dzieckiem

Dzieci, do lat 3 wszystko mają za darmo i jeżdżą na stoku gratis, dzieci do lat 10 mają darmowe łóżko w pokoju rodziców lub dziadków, gratis wyżywienie, karnet, kurs i sprzęt narciarski (z kaskiem), te w wieku do 14,9 lat wszystkie pakiety z oferty otrzymują za połowę ceny, a młodzież do lat 17,9 z 20-procentowym rabatem. Obowiązująca w Bad Kleinkirchheim oferta "Euro dla rodziny" oznacza, że dzieci do 12 roku życia mogą szaleć na przygotowanych dla nich stokach za cenę 1 € dziennie, mając do dyspozycji bezpłatny sprzęt (narty i snowboard) i w razie potrzeby ich serwis. Na soboty - od 5 stycznia do 2 lutego - zaplanowano zjazdy na nartach, deskach, skifoxach, snowtube i nartach snowblade po najdłuższym (2,2 km) oświetlonym stoku w Europie. Nowością jest snowpark na Gartnerkofel z poczwórną skocznią (6 m wys.) i różnymi atrakcjami zapewniającymi odpowiednią dawkę adrenaliny. Na świeży puch i przygodę z freeridem przygotowano trzydniowy pakiet za 598 €, z treningiem technicznym i kursem zarządzania ryzykiem oraz noclegiem w zajeździe i dwoma posiłkami.

Tylko najważniejsze imprezy w sezonie zimowym w tym regionie zajmują aż dwanaście pozycji. Jedną z nich są zimowe wyprawy w nieznane i magia ciszy z kąpielą w lnie, sianie, masaż olejkiem z sadła świstaka w Lesachtal – metody stosowane przez zakonników z pobliskiego klasztoru Maria Luggau lub narciarstwo biegowo-krajoznawcze na blisko 300 km tras biegowych (Gailtal/Gitschtal/Lesachtal), z czego prawie połowa przebiega na wysokości od 1000 do 1500 metrów.

www.familien-euro.at
www.villacheralpenarena.at

www.kaernten.at

www.kaernten.at

www.region-villach.at

{jumi [*6]}

a