sobota, marzec 02, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/9552.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/9552
sobota, 06 październik 2012 11:14

Zimowe atrakcje Zillertal Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zimowe atrakcje Zillertal Fot.: Cezary Rudziński, Zillertal Tourismus

Już za tydzień, 13 października, amatorzy pozostawienia pierwszych śladów nart w tegorocznym białym puchu wezmą udział w imprezie Pow(d)er Weekend otwierającej sezon zimowy 2012/2013 w Zillertal na lodowcu Hinterlux w austriackim Tyrolu.

Chociaż jest to jedyne miejsce w Austrii w którym na nartach i innym sprzęcie do uprawiania sportów zimowych jeździć można przez okrągły rok, nowy sezon rozpoczynany jest w drugi weekend października.
O tym najatrakcyjniejszym regionie narciarskim w austriackich Alpach Zillertalskich i Tuxertalskich oraz tegorocznych nowościach mówili na spotkaniu z prasą w Warszawie przedstawiciele Zillertal Tourismus: Gernot Paesold – szef i Sabine Katschke – specjalistka ds. kontaktów z mediami. Ponadto Franca Maria Kobenter – szefowa austria.info, organizatora śniadania prasowego w Warszawie.
Nowości jest tam sporo. Region ten, wyróżniony w 2011 r., nie po raz pierwszy zresztą, zaszczytnymi tytułami: „Najlepszy region narciarski na świecie" – przyznanym mu przez niemiecki portal Skiresort.de i „Najlepszy region narciarski w Austrii" – przez brytyjską gazetę Sunday Times, nie spoczywa na laurach. „Oferujemy perfekcyjnie przygotowane trasy narciarskie i doskonale zaaranżowane parki rozrywki – zapewniali goście. 174 najnowocześniejsze kolejki linowe jakie funkcjonują w naszym regionie, umożliwiają nieograniczone korzystanie z 671 km tras narciarskich.".
Karnet narciarski – kontynuowali – Superskipass, który można kupić w wersjach na okres od 2 do 21 dni, ma najlepszą w kraju relację ceny do zakresu usług. Obejmuje on wszystkie sześć ośrodków narciarskich i znajdujące się w nich 25 miejscowości w czterech regionach turystycznych. Zapewnia darmowe przejazdy komunikacją lokalną itd. Warto dodać do tego jeszcze parę faktów. Zillertal to tereny położone na wysokości od 550 do 3.510 m n.p.m. Dolecieć do niego można przez Innsbruck (odległy o 50 km) lub Monachium (170 km). Autostradami z Warszawy przez Berlin dojechać można pokonując 1200 km.

{gallery}9552{/gallery}

Atrakcji na miejscu jest mnóstwo, m.in. najwyżej (2.350 m n.p.m.) położony w Alpach 5* hotel Wedelhütte, znakomita, regionalna kuchnia w wysokogórskich schroniskach, bezpłatny dostęp do Internetu, 23 szkółki narciarskie ze specjalnymi kursami jazdy dla dzieci, gratis przedszkola narciarskie dla maluchów, dwa kryte baseny, 14 torów saneczkowych, z czego 10 oświetlonych, tereny do jazdy na łyżwach, konno, wędrówek na rakietach śnieżnych, czy 300 km tras do narciarstwa biegowego.
Na trasach narciarskich jeździć tam można już od godz. 7.30 aż do 22.00. Cztery razy w sezonie można zjeżdżać także przy świetle księżyca. Absolutną tegoroczną nowością jest White Carpet. Trzy razy w tygodniu ratraki przygotowują trasy do idealnej jazdy także w południe. Nowa, 10-osobowa kolejka gondolowa Gefrorene Wand na lodowcu Hintertux zastąpiła 2-osobowy wyciąg krzesełkowy. Jest to pierwsza na świecie o tej pojemności kolejka firmy Doppelmayr z ogrzewanymi siedzeniami, która prowadzi z Tuner Fernerhaus (2660 m n.p.m.) w sam środek stoku na lodowcu, na wysokość 3033 m n.p.m.
Jeszcze więcej rozrywki zapewnia nowy wyciąg Kreuzwiesn-X-Press w Ziellertal Arena. Zastąpił on wyciąg orczykowy, a przeciwwiatrowe osłony mają kolor pomarańczowy, co sprawia, że nawet w mniej korzystnych warunkach pogodowych świat wygląda kolorowo. Wspomniany już hotel Wedelhütte oraz Kristalhütte dostosowane są do potrzeb najbardziej wymagających gości. Zapewniają m.in. własne miejsce parkingowe przy dolnej stacji kolejki Hochziellertal w Kallenbach, oddzielne dojście do kolejki oraz wjazd luksusową gondolą BMW.
W tych hotelach-schroniskach na gości czekają smakowicie zastawione stoły, organizowane są występy didżejów, jazzowe brunchy i degustacje wina. Podwyższony standard zapewnia także w tegorocznym sezonie ekskluzywne schronisko Schneekarhütte w regionie narciarskim Penken. Lokalne przysmaki przygotowane w oparciu o regionalne, naturalne produkty oferuje w kartach dań  łącznie 135 schronisk alpejskich w regionach Zillertal i Tux. Jedną z nowości Zillertal Arena są nastrojowe kolacje w górskiej scenerii Moonlight Skiing & Dinner, ze zjazdem po nich w dół, po  oświetlonych przez księżyc stokach.
Oprócz znanych parków rozrywki Vans Penken Park i Aldudler Park w Hochzillertal, w br. rozpoczął działalność kolejny, nowy Park Zimowy Hinterlux na Sommerberg. Dojechać do niego można komfortową 4-osobową kolejką gondolową Tuxerjoch. Nie brak i miejsc dla amatorów szalonych ewolucji takich jak skocznie, poręcze, kornery, a także znakomicie przygotowane halfpipes dla snowboardzistów i amatorów freestyle'u. Jest to, warto dodać, najbardziej znany ośrodek frweeide'owy w Austrii z takimi fantastycznymi trasami zjazdowymi jak „Super Bowl", „Outa Banks" czy Wangelspitz.
Poza już wspomnianym otwarciem sezonu 2012/2013, w programie najważniejszych wydarzeń jest sporo innych atrakcji:

• 15 grudnia w ośrodku Mayrhofen po raz pierwszy odbędzie się impreza „Rise & Fall". W tych niezwykłych zawodach drużynowych, w których obowiązuje zasada: „czworo ludzi, jedna drużyna, zero litości", czołowi sportowcy pokażą co potrafią w takich dyscyplinach jak skialpinizm, paralotniarstwo, jazda na rowerze górskim i jazda na nartach. Po wręczeniu zwycięzcom nagród grać będzie zespół Sportfreunde Stiller.
• 9 lutego 2013 r. w Hochfügen odbędzie się Black Diamond Big Mountain, podczas którego międzynarodowa elita młodego pokolenia miłośników freeride'u przedstawi fascynujące show. Przejazdy, skoki i akrobatyczne tricki na świeżym puchu, na cieszącej się złą sławą ścianie Ostwand. Będzie to walka o punkty oraz miejsca startowe w Pucharze Świata.

• Na 3 marca 2013 po raz kolejny zapowiedziany jest Stroh Juchhee na Wiesnalm – zwariowany zjazd rogatymi saniami. Po nim zaś występy gwiazdy, której nazwisko utrzymywane jest w ścisłej tajemnicy. Więcej o ofercie tego regionu oraz programie imprez w nim w nadchodzącym sezonie zimowym znaleźć można na www.zillertal.at.
Goście z Zillertal oprócz prezentacji walorów swojego regionu, map i innych materiałów informacyjnych, przywieźli również 90-stronicową broszurę w formacie A4 w językach polskim i czeskim. Zawiera ona bardziej szczegółowe informacje o tym regionie, m.in. o: Sporcie i możliwościach atrakcyjnego spędzania czasu wolnego; Naturze; Kulturze i sztuce; Kulinariach – także z przepisami na przyrządzanie niektórych potraw, słodyczy, deserów itp. Serwowali zaś tamtejszą specjalność: Piwo Marcowe (Märzenbier) nazywane również Zigarrenbrand – Cygarową Brandy, rocznik 2008. Był to 43° destylat piwa, produkowany w destylarni Christoph Kössler w miejscowości Stanz. To najmocniejsze piwo jakie kiedykolwiek piłem. Smakowało znakomicie, jak coś pośredniego między dobrą brandy i takąż grappą. Sprzedawane jest w wysmukłych butelkach o pojemności 0,35 l, z lakowymi pieczęciami oraz przywiązanym do szyjki i także opieczętowanym certyfikatem poświadczającym, że jest to kultura piwa znana od 1500 roku. Więcej o nim na: www.zillertal-bier.at.

Cezary Rudziński

a