środa, maj 22, 2024
Follow Us
czwartek, 10 listopad 2022 09:06

Austria: zima 2022-2023 w Karyntii Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Mówiąc o urlopach zimowych po południowej stronie Alp przypomniała, że Karyntia położona jest na styku trzech krajów: Austrii, Słowenii i Włoch Mówiąc o urlopach zimowych po południowej stronie Alp przypomniała, że Karyntia położona jest na styku trzech krajów: Austrii, Słowenii i Włoch Kärnten Werbung

Prezentacja zimowych atrakcji Karyntii była tematem konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej przez Wydział Turystyczny Ambasady – Narodowe Biuro Promocji Austrii.

Otworzyła ją Urszula Kalinowska, dziennikarzy powitał nowy, od lipca br. szef – attaché turystyczny Robert Gröblacher, a informacje o tym kraju związkowym i jego ofercie na nadchodzący sezon przedstawiła szefowa marketingu Kärnten Werbung w Klagenfurcie am Worthersee Elke Maidic.

Słoneczne urlopy po południowej stronie Alp

Mówiąc o urlopach zimowych po południowej stronie Alp przypomniała, że Karyntia położona jest na styku trzech krajów: Austrii, Słowenii i Włoch, co powoduje, że mieszają się w niej trzy kultury, kuchnie oraz przynajmniej niektóre obyczaje. Trasy narciarskie, z możliwością przemieszczania się do sąsiednich państw, są wyjątkowo słoneczne. Zimą w ośrodkach narciarskich Karyntii jest o około 100 godzin słońca więcej, niż w położonych na północ od głównego grzbietu Alp. 

Cały dzień w słońcu można spędzić na nartach np. w Gerlitzen Alpe, w samym sercu Karyntii. W ośrodku narciarskim Turracher Höhe, napoje serwuje gościom w nasłonecznionej części stoku „narciarski kamerdyner” (Pistenbutler). A kto planuje w pełni wykorzystać promienie słoneczne na trasie, powinien koniecznie wziąć udział w porannych wycieczkach na nartach (early morning skiing). Z dala od zgiełku masowej turystyki – zapewniała – ośrodki narciarskie Karyntii oferują idealne warunki do spędzenia relaksującego urlopu zimowego – na trasach i poza nimi. 

Wymieniając liczne przykłady. Jednym z plusów oferty jest karyncki TOPSKIpass ważny w 31 ośrodkach narciarskich Karyntii i Tyrolu Wschodniego. Równocześnie dostępne są także regionalne karnety narciarskie gwarantujące wiele dodatkowych atrakcji w cenie, np. oferta „Ski for free”, czyli „darmowa jazda na nartach” w Weissbriach lub ulubiony przez rodziny pakiet zimowy na Sportberg Goldeck, gdzie dzieci do 14. roku życia otrzymują bezpłatny karnet narciarski.

Skitury dla doświadczonych 

Tegoroczną nowością jest szlak wypraw skiturowych – Nockberge-Trail – łączący pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Znakomity dla miłośników skiturów, którzy mają już trochę doświadczenia i dobrą kondycję by mierzyć się z odcinkami typowo wysokogórskimi. Na pokonanie każdego z pięciu etapów tego szlaku należy zaplanować do sześciu godzin. Jest to pierwsza trasa skiturowa w Austrii, na którą wstęp można zarezerwować przez internet. A noclegi w trakcie jej pokonywania, to nie rozbijanie obozu i spanie na materacu, tylko najlepsze hotele ze strefami wellness i wyborną kuchnią alpejsko-adriatycką.

Innymi możliwościami spędzania czasu są wędrówki w zimowej scenerii, zjazdy narciarskie i na sankach do połowy marca, wyprawy na rakietach śnieżnych, wellnes w promieniach słońca. Czy odnowa biologiczna w saunach nad jeziorami oraz w pawilonach kąpielowych nad brzegiem Millstätter See, Klopeiner See i Wörthersee. W kompleksach termalnych w Warmbad Villach oraz w obu termach w Bad Kleinkirchheim – St. Kathrein i Römerbad – można zażywać kąpieli również w basenach zewnętrznych.

Adwentowe jarmarki

Jedną z dużych atrakcji otwierających w Karyntii sezon zimowy, są adwentowe jarmarki. Odbywają się one w okresie przedświatecznym w wielu miejscowściach. Każdy ma własny charakter, można na nich kupić autentyczne wyroby rękodzielnicze, lokalne specjały oraz wina, a towarzyszą im koncerty i inne imprezy. Elke Maidic szczególnie polecała jarmark na górze Katschberg odbywający się na wysokości 1750 m n.p.m. Prowadzi nań specjalna ścieżka Adwentweg. Wzdłuż romantycznie oświetlonego zimowego szlaku – mówiła – czekają tam rustykalne stodoły, które zyskały drugie życie

 Jest żywa szopka z owcami i kucykami, chatki z pamiątkami i wyrobami rękodzieła, tradycyjna szopka bożonarodzeniowa, występy muzyczne i miejsca w których można napić się gorącej herbaty. Do punktu początkowego ścieżki adwentowej można dostać się na piechotę po tzw. szlaku Wichtelweg (2,5 km) lub dojechać w romantycznej atmosferze bryczką zaprzężoną w konie. Spacerując spokojnie, na przejście adwentowej ścieżki trzeba zaplanować około 45 minut. Jarmarki te odbywać się będą w każdą środę i od piątku do niedzieli od 25 listopada do 8 grudnia.

W uzdrowiskach, miastach…

Inne polecane jarmarki, to Kirchheimer Advent w leżącym pomiędzy szczytami Nockberge uzdrowisku Bad Kleinkirchheim, którego specjalnością są m.in. regionalne, rękodzielnicze biżuteria i dekoracje świąteczne. Ponad chmurami
odbywa się jarmark adwentowy Advent über den Wolken u podnóża wieży widokowej Pyramidenkogel, o wysokości 100 metrów. Rozpościerają się z niej przepiękne widoki na całą Karyntię. A wokół niej odbywa się, od piątków do niedziel, od 15 listopada do 8 grudnia, jarmark adwentowy z różnymi stoiskami, misami ogniowymi, siedziskami i drewnianymi chatkami z wyrobami z regionu alpejsko-adriatyckiego, a także regionalnymi przysmakami. Występują też lokalne zespoły muzyczne. 

Przedświąteczne jarmarki odbywać się będą również w miastach. W Klagenfurcie, od 19 listopada, na Neuer Platz z bogatym programem rozrywkowym. Ponadto tradycyjny jarmark adwentowy na placu katedralnym (Domplatz). W Landhaushof w ramach wydarzeń z serii Stiller Advent wystąpią najlepsze karynckie chóry, a z wieży kościoła parafialnego słychać będzie dźwięki tradycyjnych austriackich melodii i pieśni na instrumentach dętych. Nowością w Klagenfurcie będą wydarzenia z serii „DonnerScenes”, obejmujące koncerty i eventy literackie na wybranych dziedzińcach. 

… Nad jeziorami

W przygranicznym ze Słowenią i Włochami mieście Villach na romantycznej starówce od 18 listopada odbywać się będzie codziennie jarmark „die Stadt im Licht“ (Miasto w Świetle) z wyrobami artystycznymi i rzemieślniczymi oraz stoiskami kulinarnymi. Bezpośrednio nad jeziorem Wörthersee w każdy piątek do niedzieli, od 25 listopada do 8 grudnia, odbywać się Anielski jarmark Engelstadt Velden z różnorodnym programem adwentowym, szczególnie atrakcyjnym dla rodzin z dziećmi, ze względu na niezwykły program dla najmłodszych przygotowany wokół postaci nieco niezdarnego, ale  sympatycznego początkującego anioła, Fabiana. Nowością w programie w tym roku będzie trasa pełna zagadek. We wszystkie weekendy adwentowe odbywać się będzie też rejs „Adventzauber am Schiff” zabierający pasażerów na jarmarki bożonarodzeniowe wokół jeziora Wörthersee. 

  Nieco spokojniejsza atmosfera czeka na gości na południowym brzegu jeziora Wörthersee, na półwyspie Maria Wörth, który  zdominowany jest przez dwa malownicze kościoły stanowiące scenerię dla tradycyjnego jarmarku Kirchenadvent w każdą sobotę i niedzielę od 26 listopada. Cichym i spokojnym miejscem będzie, od 25.11. do 8.12., jarmark „Stiller Advent” w Pörtschach z koncertami renomowanych chórów i stowarzyszeń z okolicy oraz wędrówką z pochodniami wokół rezerwatu przyrody na półwyspie Pörtschacher Halbinsel do żywej szopki – łodzi Christkindlboot.

Więcej informacji, również o innych jarmarkach adwentowych w Karyntii, znaleźć można na stronie www.kaernten.at/advent.

Podczas spotkania prasowego jego uczestniczki i uczestników w przedświąteczny nastrój wprowadziły warsztaty, podczas których można było wykonać ozdoby choinkowe z elementów przygotowanych przez jego organizatorów. Zapewnili oni również sporo materiałów informacyjnych na temat oferty zimowej i letniej Karyntii. A na zakończenie poczęstunek z austriackimmi winami.

Zdjęcia autora i Kärnten Werbung

a