wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
poniedziałek, 17 maj 2021 11:40

Austria: wędrówki dla ciekawych świata Wyróżniony

Napisane przez Michał Ozimek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wiosną dorosłych i dzieci ogarnia przemożna chęć wyruszenia w plener. Dokąd się wybrać? Szlaków jest w Austrii bez liku Wiosną dorosłych i dzieci ogarnia przemożna chęć wyruszenia w plener. Dokąd się wybrać? Szlaków jest w Austrii bez liku NBPA

Nieważne, czy zdobywamy góry, czy przemierzamy miasta, w całej Austrii wędrówki i spacery nagradzają podróżników mnóstwem nowych wrażeń.

Wiosną dorosłych i dzieci ogarnia przemożna chęć wyruszenia w plener. Dokąd się wybrać? Szlaków jest w Austrii bez liku. Wędrując Naukowym Szlakiem Golmiego w Montafonie poznaje się środowisko życia świstaków i innych alpejskich zwierząt. W Wildschönau w Tyrolu można zobaczyć ślady smoka i obserwować pracowite pszczoły. Zmysły budzi Góra Asitz niedaleko Saalfelden-Leogang na Ziemi Salzburskiej. Gdzie skrywają się Duch Wina i Duch Lasu, to zagadka dla miłośników pieszych wycieczek w Wachau w Dolnej Austrii. Trochę dalej na południe, wędrujących Szlakiem Mrówek w St. Corona am Wechsel wita „Królowa Lasu”. A już całkiem na południu, w Villach w Karyntii, interaktywny przewodnik „CityTour” prezentuje i przybliża zwiedzającym ważne miejsca na mapie miasta.

Golmi prowadzi nas na spotkanie z przyrodą

Kto wyrusza na Naukowy Szlak Golmiego niedaleko Schruns-Tschagguns w Montafonie w Vorarlbergu powinien się przygotować m.in. na: kręcenie, pchanie, naciskanie i rozwiązywanie zagadek.

Golmi mieszka na górze Golm, koło Tschagguns. Niebieska maskotka z czerwonym szalikiem i w czerwonych butach ma kształty świstaka. Bo na Golm żyją właśnie świstaki, więc kto się wybierze z Golmim na wycieczkę naukowym szlakiem, przy odrobinie szczęścia będzie je mógł gdzieś dostrzec. Do punktu wyjścia tego sympatycznego szlaku jedzie się kolejką Golmerbahn. Stąd młodzi naukowcy wyruszają na liczącą 3,5 km trasę prowadzącą w dół. Po drodze wędrujący zatrzymują się przy 21 stacjach, gdzie otrzymują atrakcyjnie podaną dawkę wiedzy na temat świstaków i innych zwierząt mieszkających w Alpach. Niektóre stacje zapraszają do zabawy, inne zadają pytania. Trzeba na przykład rozpoznać odgłosy albo ślady zwierząt.

Na końcu szlaku, przy środkowej stacji kolejki Golmerbahn, czeka następna przygoda: kto ma ochotę, może dalszą drogę na dół pokonać na jednej z siedmiu zjeżdżalni w leśnym parku zabaw.

Z wizytą u smoków i pszczół

Wildschönau w Tyrolu zaprasza do odkrywania legendarnego smoka i pszczół, które robią najlepszy miód.

Z wysokogórską doliną Wildschönau w Alpach Kitzbühelskich związanych jest wiele legend. Jedna z nich opowiada o smoku, który kiedyś tu żył i straszył ludzi. Zanim silnym mężczyznom udało się go zabić, smok tak bardzo się miotał, że aż wydrążył wąwóz Kundler Klamm. Ten malowniczy wąwóz należy dzisiaj do ulubionych celów wędrówek rodzin i miłośników przyrody. Szlak o długości 3,5 km można przebyć nawet z wózkiem dziecięcym.

Wśród wycieczek z przewodnikiem w Wildschönau dużą popularnością cieszy się także Szlak Pszczół. Prowadzi on do gospodarstwa Sonnleitenhof z certyfikowaną ekologiczną pasieką, prowadzoną przez rodzinę państwa Hölzl. Pszczoły produkują tutaj wyborny miód z różanecznika, zaliczany do najbardziej wartościowych miodów na świecie.

Budzimy zmysły

Pooglądajmy kino natury, posłuchajmy koncertów na wyspach dźwięków i przejdźmy się po parku zmysłów. Oto, co oferuje Saalfelden-Leogang na Ziemi Salzburskiej.

Góra Asitz koło Saalfelden-Leogang w ostatnich latach stała się prawdziwą „Górą Zmysłów”. W pobliżu górnych stacji kolejek Asitzbahn i Steinbergbahn drewniane leżaki zachęcają do kontemplowania krajobrazu. Na szlaku pieszym od górnych stacji kolejek do szczytu Asitz wyspy dźwięków otwierają przed wędrującymi muzyczne światy. Odbywają się na nich koncerty na żywo pod ogólną nazwą „TONspuren am Asitz”. Spektrum gatunków muzycznych sięga od pieśni, przez wiedeńską muzykę klezmerską po country.

Buty należy natomiast zdjąć przy środkowej stacji kolejki Asitzbahn. Znajduje się tam Park Zmysłów ze ścieżką do spacerów na bosaka i 30 stacji, które zachęcają do patrzenia, wąchania, słuchania, smakowania i dotykania. Wdycha się tutaj aromaty dzikich ziół i alpejskich roślin, nasłuchuje odgłosów lasu, smakuje samodzielnie upieczony chlebek, spaceruje bez butów i brodzi w wodzie. Chwilę wytchnienia oferują leżaki: oczywiście z widokiem na góry.

W poszukiwaniu Ducha Wina

W Dolinie Wachau w Dolnej Austrii dzieci uwielbiają wędrować szlakami Ducha Wina i Ducha Lasu.

Dwa specjalnie zaprojektowane dla dzieci piesze szlaki mają swój punkt wyjścia w Spitz nad Dunajem. Szlak Ducha Lasu i Szlak Ducha Wina zachwycają malowniczymi widokami na wzgórza winnic w naddunajskiej dolinie Wachau. Po drodze jednak trzeba uważnie się rozglądać za rozstawionymi przy szlaku budkami, przy których można otrzymać stempelki do książeczki. Kto bowiem wróci z wycieczki z książeczką wypełnioną pieczątkami, otrzyma nagrodę do odebrania w jednej z winiarni i restauracji w Spitz.

Zwolennikom dłuższych szlaków polecamy liczący 6,5 km Szlak Ducha Lasu z ośmioma stacjami ze stempelkami. Trasa biegnie leśnymi drogami, przy których na dzieci czekają zwierzątka i postacie z bajki. Kopalnią wiedzy na temat odmian winorośli będzie wędrówka liczącym 3,2 km Szlakiem Ducha Wina, który biegnie przez ogród pokazowy i oferuje 4 stempelki.

Wędrówka do „Królowej Lasu”

Dużo mądrych rzeczy na temat małych, lecz bardzo silnych zwierzątek, dowiadują się młodzi przyrodnicy na Szlaku Mrówek w St. Corona am Wechsel w regionie Alp Wiedeńskich w Dolnej Austrii.

Jak żyją mrówki i jakie spełniają funkcje? Jak to możliwe, że mogą nosić na grzbietach ciężary kilkakrotnie przekraczające ich własną wagę? Jak ważną rolę odgrywają mrówki w procesie pielęgnacji lasu, można się dowiedzieć wędrując 2,5-kilometrowym Szlakiem Mrówek w St. Corona am Wechsel. Przy szlaku znajduje się 15 stacji opowiadających o „królowej lasu”, można też obejrzeć kilka mrowisk. Kto już się dowie wszystkiego co się tylko da na temat mrówek, może się udać na leżak do położonego w najwyższym punkcie szlaku „królestwa relaksu” lub skorzystać z atrakcji placu zabaw. Po powrocie do punktu wyjścia przy zajeździe Orthofer można wybrać alternatywną drogę powrotu do doliny: letni tor saneczkowy „Corona-Coaster”.

Interaktywna wycieczka po Villach

Przy pomocy smartfonu i słuchawek można zwiedzać Villach pomagając sobie licznymi plikami audio i wideo, które oferują wiele ciekawych informacji na temat tego karynckiego miasta.

„CityTour – poznaj Villach” to nazwa bardzo praktycznego, okrężnego szlaku (3,6 km) przez to miasto leżące na południu Austrii. Odkrywczą wyprawę przez Villach zaczynamy przy jednym z 11 pylonów informacyjnych, zlokalizowanych w centrum miasta. Za pomocą kodów QR można przy nich pobrać informacje w kilku językach. W sumie aż 128 plików audio i wideo objaśnia historię miasta i opowiada o jego kulturze i architekturze. Można też skorzystać z linków odsyłających do dalszych źródeł informacji. Trasa CityTour jest dostępna bezpłatnie. Internet potrzebny do skorzystania z przewodnika dostarcza również bezpłatna miejska sieć o nazwie „WiVi”.

a