środa, marzec 03, 2021
Follow Us
poniedziałek, 21 grudzień 2020 11:11

Wiedeń: świąteczne iluminacje stolicy Austrii Wyróżniony

Napisane przez Wien Tourism
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ulica Kärntnerstraße stawia na owalne, świetlne dekoracje liczące nawet 6 metrów i 550.000 lampek LED Ulica Kärntnerstraße stawia na owalne, świetlne dekoracje liczące nawet 6 metrów i 550.000 lampek LED Wien Tourism

W przedświąteczne wieczory ponad ulicami Wiednia rozciąga się niesamowite morze świateł – błyszczące gwiazdy, migoczący deszcz złota i lśniące żyrandole sprawiają, że śródmieście i duże aleje handlowe jaśnieją blaskiem. 

Przed świętami magiczny blask spowija nie tylko jarmarki adwentowe, bardzo ograniczone w br.. Piękne i eleganckie świąteczne iluminacje miasta roztaczają niezwykły, romantyczny urok i same w sobie są warte zobaczenia. Świąteczne światła na ponad 30 ulicach handlowych po raz pierwszy są włączane w listopadzie i od tej pory każdego wieczora, aż do 10.01.2021 r., rozświetlają Wiedeń.

Wiedeński Graben to jedna z reprezentacyjnych ulic miasta oraz deptak, przy którym znajdują się eleganckie sklepy. Efektowne oświetlenie, które zdobi Graben w okresie przedświątecznym, idealnie pasuje do panującej tu atmosfery. Gigantyczne dekoracje wiszące nad ulicą kształtem przypominają kryształowe żyrandole, z których każdy ma 6 metrów długości, średnicę 4,5 metra i świecą na wyścigi z wystawami sklepów. Imperialnie prezentuje się Habsburgergasse – mała boczna uliczka sąsiadująca z Graben. Oświetlają ją migoczące korony, nawiązujące do tych świetnych czasów, gdy Wiedeń był siedzibą cesarzy. Nad ulicą Kohlmarkt, która zaczyna się tam, gdzie kończy się Graben, a pod względem ekskluzywności w niczym mu nie ustępuje, pada delikatny złoty deszcz z drobnych lampek LED. Odświętnie oświetlone są też ulice i uliczki wokół ekskluzywnej dzielnicy handlowej Goldenes Quartier.

Ulica Kärntnerstraße stawia na owalne, świetlne dekoracje liczące nawet 6 metrów i 550.000 lampek LED, które zdobią 750-metrową aleję handlową w wiedeńskim śródmieściu. Inspiracją dla oświetlenia Rotenturmstraße, która prowadzi z Placu Św. Szczepana do Placu Szwedzkiego, była jej własna nazwa. Dzięki ogromnym, czerwonym kulom ulicę, która niedawno zamieniła się w przyjazną pieszym strefę spotkań, spowija ciepłe światło. Każda z tych kul ma 4 metry średnicy, waży około 200 kg i wisi 10 metrów nad ziemią.

Prawdziwa kraina z zimowej bajki znajduje się na Placu Ratuszowym. Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy roztacza urok nadchodzących świąt, w czym duży udział mają świetlne dekoracje rozciągnięte na drzewach. Także wielką choinkę, którą co roku funduje inny kraj związkowy Austrii, zdobi około 2000 LED-owych światełek. Największe drzewo, jakie stanęło na Placu Ratuszowym, miało imponującą wysokość 39,4 m.

Magiczny blask świateł spowija nie tylko centrum Wiednia. Ponad 30 ulic, alei handlowych i dzielnic montuje przed świętami najróżniejsze świetlne dekoracje. Na ulicy Neubaugasse w 7. dzielnicy są światła w kształcie księżyca i gwiazd. Josefstädter Straße w 8. dzielnicy jest udekorowana ogromnymi, niebieskimi kulami. Nad Obkirchergasse w 19. dzielnicy wiszą ogromne bombki choinkowe w kolorach czerwonym i srebrnym. Seestadt Aspern, największa znajdująca się w fazie budowy i rozwoju część miasta, na święta jest przyozdobiona jasno świecącymi dzwonkami. LED-owe łuki świetlne i przystrojone w światełka drzewa wzdłuż alei wprowadzają uroczysty nastrój na wiedeńskiej Ringstraße.

Aby powstała imponująca świąteczna iluminacja Wiednia, co roku trzeba ułożyć w sumie prawie 200 kilometrów kabli, które łączą ponad 2,2 miliona punktów świetlnych. Większość z tych dekoracji działa dzięki zastosowaniu techniki LED, która pozwala na obniżenie kosztów energii w porównaniu do żarówek o około 80%, a dodatkowo ma dłuższą żywotność. Tym samym świetlne dekoracje Wiednia działają ekologicznie i oszczędnie, choć świecą przez 7 godzin dziennie. Nastrojowe oświetlenie miasta zawdzięczamy wiedeńskim kupcom. To oni organizują i częściowo finansują wspaniały blask na handlowych ulicach. Pomaga im w tym także Wiedeńska Izba Gospodarcza i miasto, które od 1998 roku wspiera montaż i demontaż oświetlenia.

a