czwartek, lipiec 25, 2024
Follow Us
czwartek, 30 styczeń 2020 14:16

Wiedeń: stolica muzyki 2020 Wyróżniony

Napisane przez Wien Tourismus
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ludwig van Beethoven Ludwig van Beethoven mat.pras

Ludwig van Beethoven, którego 250 rocznica urodzin obchodzona będzie w 2020 roku, na miejsce swojej pracy twórczej wybrał Wiedeń. Światową premierę świętowała tutaj także większość jego dzieł.

W jubileuszowym roku Biuro Promocji Miasta Wiednia WienTourismus daje szansę kolejnym Wiedeńczykom z wyboru, aby opowiedzieli o ich związku ze stolicą muzyki. Ponadto we współpracy z Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną opracowano interaktywną audycję poświęconą Beethovenowi dedykowaną na urządzenia Amazon Alexa i Google Home.

Bogate dziedzictwo muzyczne wiedeńskiej muzyki klasycznej wciąż żyje w Wiedniu, mieście o nieprzerwanej witalności i różnorodności. Dzisiaj, podobnie jak 250 lat temu, Wiedeń uchodzi za światową stolicę muzyki. Każdego wieczoru 10000 miłośników muzyki słucha na żywo koncertów muzyki klasycznej w Wiedeńskiej Operze Narodowej, Musikverein, Konzerthaus, Volksoper i wielu innych instytucjach muzycznych. Wiedniowi udało się przenieść swoje wielkie historyczne dziedzictwo klasyczne do teraźniejszości i wzbogacić je o nowe impulsy.

Muzyczne zamiłowanie mieszkańców Wiednia jest widoczne we wszystkich aspektach: w edukacji na wysokim poziomie, w wielkich salach operowych i koncertowych, w wysokiej jakości orkiestrach i wykonawcach, w licznych muzeach i miejscach pamięci poświęconych muzyce w jej najróżniejszych formach oraz w kompleksowej obsłudze muzyków – od tworzenia instrumentów po wysokiej klasy studia nagrań. Te wspaniałe koncerty i cudowne wydarzenia, które wypełniają wiedeński kalendarz muzyczny, inspirując międzynarodową publiczność, a jak w przypadku Koncertu Noworocznego i Koncertu Letniej Nocy w Schönbrunn w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich są obserwowane przez miliony fanów muzyki klasycznej na całym świecie.

Wizja Wiednia jako miasta muzyki oraz pojawiająca się w nim kompetentna i entuzjastyczna publiczność, przyciąga artystów z całego świata – dawniej i teraz. Ludwig van Beethoven wybrał kiedyś Wiedeń, jako miejsce pracy i centrum życia. Obecnie najbardziej znanymi Wiedeńczykami z wyboru są śpiewacy operowi Anna Netrebko, Elīna Garanča i Juan Diego Flórez, dyrygent Philippe Jordan oraz muzycy Julian Rachlin i Aleksey Igudesman.

Wielu innych muzyków o międzynarodowej renomie ma szczególne powiązania z Wiedniem. „W Ameryce Nashville jest muzyczną stolicą USA, natomiast w Europie to Wiedeń jest stolicą muzyki”, mówi jeden z najbardziej popularnych amerykańskich artystów solowych, piosenkarz, pianista i autor tekstów Billy Joel.

Legenda muzyki filmowej Hans Zimmer mówi: „Jeśli jest jedno miejsce na świecie, które jest niezwykle inspirujące dla muzyków, to wciąż jest to Wiedeń”. Także wirtuoz skrzypiec Joshua Bell zachwyca się Wiedniem: „Oczywiście marzeniem każdego muzyka jest, by tu przyjechać. To takie inspirujące być w mieście, w którym każdy zakątek jest piękny”. A pianistka Yuja Wang czuje się w Wiedniu jak w domu: „Mam wielu przyjaciół w Wiedniu. Kiedy tu jestem, czuję się szczęśliwa, bezpieczna i kochana. Lubię spacerować po parku miejskim. A gmach Konzerthaus jest niedaleko Musikverein. Mały kawałek raju.”

Na 2020 rok Biuro Promocji Miasta Wiednia WienTourismus opracowało innowacyjną aplikację głosową dla asystentów głosowych Amazon i Google. Aktywowanie na urządzeniach Alexa Skill lub Google Action plików Beethovens Wien ew. Beethoven’s Vienna uruchamia interaktywną audycję radiową na temat życia i twórczości Ludwiga van Beethovena. Usłyszeć można opowieści i anegdoty, w których kryją się niespodzianki nawet dla znawców Beethovena i zdradzają wiele szczegółów na temat jego twórczości i osobowości. Nagrania Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Philippe'a Jordana wszystkich dziewięciu symfonii Ludwiga van Beethovena stanowią zaś idealną ścieżkę dźwiękową. Aplikacje głosowe Beethoven Wien i Beethoven's Vienna, dostępne na urządzenia Alexa Skill i Google Action w odpowiednich sklepach, będą reklamowane w ramach cyfrowej kampanii Performance-Marketing w krajach niemieckojęzycznych, Wielkiej Brytanii i USA, a także z wykorzystaniem kanałów WienTourismus i Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Wraz z Narodowym Biurem Promocji Austrii organizacja WienTourismus opracowała również inteligentny przewodnik audio zintegrowany w okularach przeciwsłonecznych. Dzięki oprawkom i głośnikom Bose oraz nowej aplikacji #RelatedToAustria Ludwig van Beethoven oprowadza dźwiękowo przez Wiedeń i Nowy Jork. W Wiedniu okulary można wypożyczyć w biurze informacji turystycznej na Albertinaplatz. Wiedeń rozpoczyna rok jubileuszowy już 16 grudnia 2019 roku od wielkiej imprezy pod hasłem Beethoven, należy do wszystkich.

Tekst i zdjęcia: Wien Tourismus

a