wtorek, listopad 29, 2022
Follow Us
środa, 08 styczeń 2020 05:07

Austria: zima na lodowcach - Stubai Wyróżniony

Napisane przez Urszula Kalinowska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

„SKI plus CITY Pass Stubai Innsbruck”. Lodowiec Stubai położony od 1000 do 3210 m n.p.m. z 64 kilometrami tras jest nie tylko największym ośrodkiem narciarskim lodowcowym Austrii. Znajduje się zaledwie o 45 minut jazdy samochodem od stolicy Tyrolu, Innsbrucku. Zainspirowały to gospodarzy do wprowadzenia nowego karnetu narciarskiego.

Fani białego szaleństwa z tym karnetem zyskują dostęp do ponad 300 km tras z 111 wyciągami i kolejkami oraz terenów narciarskich o niezrównanej różnorodności. Dzięki temu nowemu karnetowi narciarskiemu możliwa jest jazda na nartach nie tylko na lodowcu Stubai, ale także w dwunastu innych ośrodkach narciarskich na Stubaiu i okolicach Innsbrucka. Ponadto narciarze otrzymują bezpłatny wstęp do 22 atrakcji i 3 basenów w okolicach Innsbrucku.

W ciągu jednego dnia można cieszyć się stokami na lodowcu Stubai, a następnie odwiedzić Świat Kryształów Swarovskiego, alpejskie zoo, skocznię narciarską Bergisel lub Pałac Cesarski w Innsbrucku - wszystko to bez dodatkowych opłat.

Nawet podróż jest bezpłatna, ponieważ w cenę wliczony jest przejazd autobusem dla narciarzy oraz autobus typu hop-on hop-off już w samej stolicy Tyrolu. Nowy karnet „SKI plus CITY Pass” obowiązuje przez 2 dni w okresie od 1 października 2019 r. do 10 maja 2020 r. i kosztuje 111 euro dla dorosłych (dzieci 55 euro).

Życzliwość wobec rodzin. Turystyka rodzinna

Na 64 kilometrach narciarskich tras zjazdowych jest wystarczająco dużo miejsca dla najmłodszych adeptów jazdy na nartach: na specjalnym obszarze dla dzieci BIG Family Ski Camp z restauracją dla dzieci i przedszkolem maluchy są w dobrych rękach. Dzieci wraz z rodzicami mogą udać się na tor do jazdy slalomem BIG Family Slalom i tor typu Bordercross, tor z przeszkodami BIG Family Fun Slope lub trasę ze skoczniami i muldami BIG Family Slopestyle. Nowością dla dzieci jest drewniany mamut o wysokości około sześciu metrów przy stacji górnej Gamsgarten - idealna sceneria do wykonania zabawnego, rodzinnego zdjęcia.

Wizyta w 200-metrowej, lodowej grocie przy stacji górnej Eisgrat będzie z pewnością niesamowitym przeżyciem. Grota prowadzi głęboko w głąb lodowca. Najlepiej poznać ją w ramach spaceru z książeczką-przewodnikiem, w którym znajdują się ciekawostki na temat lodowca, zagadki i konkurs. Dzięki tym ofertom lodowiec Stubai jest jednym z najbardziej przyjaznych rodzinom ośrodków narciarskich w Tyrolu.

Snowpark DC Stubai Zoo i obszar Powder Department

Lodowiec Stubai ze snowparkiem DC Stubai Zoo jest również popularny wśród snowboardzistów i amatorów narciarstwa dowolnego. Jesienią i wiosną jest to jeden z największych parków na świecie z trzema liniami. To tutaj w dniach 21–23 listopada 2019 r., odbędzie się Puchar Świata FIS w narciarstwie dowolnym. To pierwsze zawody Pucharu Świata FIS w slopestyle'u nowego sezonu zimowego. Także na freeriderów czeka tu wiele atrakcji: Obszar Powder Department to 13 tras freeride'owych z możliwością nawigacji GPS, punkty kontrolne i ośrodek szkoleniowy, gdzie oferowane są kursy lawinowe.

Panoramiczne widoki z lodowca Stubai. Restauracja na ponad 3000 m n.p.m.

Lodowiec Stubai jest nie tylko ze względu na swoją wielkość nazywany „Królestwem śniegu”. Dzięki panoramicznym wagonikom, z nowoczesnej kolejki gondolowej 3S Eisgratbahn rozpościera się wspaniały widok. Z platformy widokowej TOP OF TYROL na wysokości 3210 m n.p.m. czekają na gości także iście królewskie, panoramiczne widoki. Kulinarnych uniesień można doświadczyć w Schaufelspitz, najwyżej na świecie położonej restauracji odznaczonej dwoma czapkami kucharskimi. Tutaj przygotowywana jest między innymi noc smakoszy „Dine & Wine” 10 i 11 stycznia 2020 r.

Imprezowa atmosfera: Weiße Wies´n, Stubai Premiere i Gletscher-Testival

Pierwszym ważnym wydarzeniem na lodowcu Stubai jest „Weiße Wies'n” od 12 do 13 października 2019 r., czyli tzw. Oktoberfest w górach. Następnie kolej na wielkie otwarcie sezonu „Stubai Premiere” w dniach 18–20 października 2019 r., otwarcie snowparku oraz największe testy sprzętu narciarskiego Sport Check Glacier Testival w dniach 7–10 listopada 2019 r., a także trening bezpieczeństwa lawinowego Basic Camp prowadzony przez SAAC w dniach 17–18 listopada 2019 r.

W zależności od warunków śniegowych sezon narciarski na lodowcu Stubai rozpoczyna się w połowie września i trwa do połowy czerwca 2020 r.

Zdjęcia NBPA

a