wtorek, kwiecień 20, 2021
Follow Us
wtorek, 26 marzec 2019 15:40

Austria: Na lodowcach nadal zima

Napisane przez Urszula Kalinowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Słońce coraz wyżej, pełna wiosna coraz bliżej. Ale na alpejskich lodowcach nadal są świetne warunki do uprawiania sportów zimowych.

Oto 5 tyrolskich lodowców i 5 wskazówek, jak spędzić tam dzień na nartach w pełnym słońcu

Im wyżej, tym lepiej. Motto 5 tyrolskich lodowców obowiązuje nawet pod koniec sezonu, gwarantując szusującym na stokach niezapomniane emocje. Doskonałe warunki do jazdy panują tu aż do czerwca, a na lodowcu Hintertux nawet przez cały rok. Poniżej prezentujemy 5 wskazówek, jak najlepiej spędzić dzień na 5 tyrolskich lodowcach.

* Lodowiec Kaunertal – impreza Spring Classics, a w snowparku najdłuższa Half Mile Jib Line

Lodowiec Kaunertal oferował snowboardzistom najlepsze warunki już ponad 30 lat temu – jako jeden z pierwszych ośrodków narciarskich w Austrii. Z tego właśnie okresu pochodzą też imprezy takie jak Spring Classics, które dziś cieszą się już kultowym statusem. Z pierwszych ramp typu halfpipe rozwinął się cały snowpark Kaunertal, który wiosną 2019 roku zostanie zaprezentowany w zupełnie nowej odsłonie: z nowymi trasami i najdłuższą Half Mile Jib Line w Alpach. A to wszystko wspaniale wkomponowane w otaczającą naturę. W tym roku legendarne wydarzenie Spring Classics z licznymi imprezami i wyjątkowymi niespodziankami odbędzie się od 6 kwietnia do 12 maja. Natomiast jeśli chcesz po prostu cieszyć się słońcem na nartach, do maja czekają tu na Ciebie idealne naturalne stoki narciarskie i pokryte śniegiem zbocza na lodowcu Kaunertal.

* Lodowiec Pitztal - Polski tydzień na lodowcu i zawody Gletscher Vertical 3440

Na lodowcu Pitztal 1 maja wyłoniony zostanie mistrz lodowca. Do pokonania jest dystans 2,5 km i różnica wysokości 600 metrów. Ale nie – jak to normalnie bywa – na nartach z góry na dół. 1 maja linia startowa znajdować się będzie przy stacji dolnej kolejki Gletscherexpress, meta zaś przy kawiarni na wysokości 3440 metrów. Sposób pokonania tego dystansu każdy może wybrać sam – na nartach skiturowych, pieszo lub na rakietach śnieżnych. Wszystko jest dozwolone. „Mistrzem” zostanie ten, kto jako pierwszy dotrze na szczyt. A popołudniu organizatorzy zapraszają na imprezę z muzyką w stylu Volxrock i porządną dawkę Après-Ski.

Na gości z Polski czeka w tym roku wyjątkowa niespodzianka. Od 28.04. do 05.05.2019 lodowiec świętować będzie swoje 35-lecie. Na polskich narciarzy czekają w tym okresie same atrakcje!

* Lodowiec Sölden/Ötztal – Robin Schulz, Hannibal i najlepsi na świecie freestylerzy

W dolinie Ötztal na koniec sezonu w programie znajdują się trzy wydarzenia dużego formatu.  W dniach 4 i 5 kwietnia 2019 r. na Giggijoch odbędzie się wielki finał festiwalu Electric Mountain Festival z udziałem Robina Schulza, Lost Frequencies i wielu innych czołowych DJ-ów.

Następnie 12 kwietnia na lodowcu odbędzie się widowisko pt. „Hannibal”. Jest to imponujący i zachwycający spektakl z udziałem ponad 500 aktorów, ratraków, base-jumper'ów, samolotów, śmigłowców, skuterów śnieżnych, paralotniarzy i narciarzy. Aktorzy, kaskaderzy i sportowcy odegrają na lodowcu Rettenbach przeprawę Hannibala przez Alpy.

W 2019 roku, od 22 do 27 kwietnia, zawody Audi Nines odbędą się po raz pierwszy jednocześnie w dwóch różnych miejscach. Podczas gdy mężczyźni będą mierzyć się w konkurencjach freestyle na lodowcu w Sölden, w Obergurgl-Hochgurgl odbędą się ekskluzywne zawody kobiet. Impreza zakończy się 27 kwietnia na lodowcu Tiefenbach.

* Lodowiec Stubai – jazda w stylu freeride po Powder Department

Dzięki gwarancji śniegu i różnorodności wariantów, lodowiec Stubai jest jednym z najlepszych w Austrii miejsc do uprawiania freerideu. W strefie Powder Department panują idealne warunki dla freeriderów w otwartym terenie. Na tablicach informacyjnych znajdują się opisy 13 wariantów w otwartym terenie a w checkpointach sprawdzić można sygnał z detektorów lawinowych. Z tras można korzystać przy pomocy freeride'owej mapy lub współrzędnych GPS. Do końca sezonu w programie pojawiać się będą także liczne obozy szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa lawinowego, takie jak SAAC Basic Lawinencamp w dniach 13-14 kwietnia 2019 r.

* Lodowiec Hintertux – nowa trasa dla dzieci i zachwycający program podczas Flower Pow(d)er Week

Lodowiec Hintertux gwarantuje niezapomniany urlop zimowy dla wszystkich członków rodziny – od dzieci po dorosłych. Młodzi narciarze mogą rozpocząć pełen przeżyć dzień na nowym, dziecięcym stoku Rastkogel. Na starcie można przybić piątkę maskotce o imieniu Luis, następnie przejechać przez tunel, teren z muldami, przez bramki i stromy zakręt. Podczas gdy najmłodsi zajęci są eksploracją stoku dziecięcego, starsi fani jazdy na nartach mogą wyszaleć się w snowparku Betterpark Hintertux, który jest otwarty od kwietnia do czerwca – z różnorodnymi formami na wysokości 3200 m n.p.m.

Wiele będzie się działo także podczas tygodni Flower Pow(d)er od 20 kwietnia do 5 maja 2019: oferta obejmuje zarówno warsztaty telemarkowe, brunch z jogą, jak również jazdę na nartach we wczesnych godzinach porannych. A na tych, którzy od zawsze marzyli, aby poprowadzić ratrak, czeka Pistenbully Test Area, gdzie każdy może poczuć imponującą moc koni mechanicznych tych potężnych maszyn.

Specjalne oferty wiosenne w hotelach w pobliżu lodowców

Hotele w pobliżu 5 tyrolskich lodowców oferują niedrogie pakiety noclegowe, w tym karnet narciarski w cenie. Świetna okazja, aby jeszcze wiosną wybrać się na narty. Informacje i rezerwacje dostępne są na stronie www.gletscherhotels.at

zdjęcia NBPA

a