czwartek, maj 13, 2021
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24913.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24913
piątek, 21 październik 2016 00:00

Warszawa: Zimowe atrakcje Karyntii Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa: Zimowe atrakcje Karyntii Zdjęcia z prezentacji: autora, z Karyntii: Kärnten Werbung

Karyntia, najbardziej wysunięty na południe kraj związkowy Austrii, szczyci się wyjątkowym nasłonecznieniem tamtejszych tras narciarskich i terenów innych sportów zimowych. Słońca jest tam o sto godzin więcej w porównaniu z obszarami położonymi na północ od głównej grani Alp.

Jest to zarazem region specjalizujący się w zimowych urlopach rodzinnych. W nadchodzącym sezonie 2016-2017 proponuje on gościom wiele atrakcji, a także różnego rodzaju zniżek. Sporo opowiadali o tym na spotkaniu z mediami w Warszawie: przedstawicielka Kärnten Werbung z Klagenfurtu, Elke Maidic i Elmar Ebner z ośrodka narciarskiego Turracher Höhe.
W prezentacji pomagała im szefowa warszawskiego przedstawicielstwa Austria Info Gabriele Langner zadając pytania w konwencji konferencji prasowej. Ośrodki narciarskie Karyntii - usłyszeli zaproszeni dziennikarze, otrzymując również sporą dawkę informacji w wersji elektronicznej i drukowanej - czekają na gości. Stoki są świetnie przygotowane. Operatorzy wyciągów robią wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo, wygodę i odpowiednią ilość śniegu. Nowoczesne i komfortowe kolejki linowe z podgrzewanymi siedzeniami gwarantują szybkie i wygodne przemieszczanie się narciarzy oraz amatorów innych sportów zimowych.
A najwyżej położone trasy narciarskie Karyntii – Mölltaler Gletscher/Anklogel i ośrodek narciarski Grossglockner/Heiligenblut położone wśród alpejskich trzytysięczników gwarantują jazdę i zabawę na śniegu aż do pełni wiosny. Świetne warunki panują również w Nassfeld czy Gerlitzen, na wymagających sporych umiejętności zjazdach w Turrach i na zboczach Katschbergu. Przy czym z zimowego szaleństwa korzystać można tam w różnych ośrodkach i miejscowościach na podstawie karynckiego TOPSkipassu „Jeden na wszystkie". Obowiązuje on we wszystkich ośrodkach narciarskich tego kraju związkowego i Tyrolu Wschodniego.
Oprócz niego dostępne są także karnety regionalne z wieloma dodatkowymi atrakcjami. Np. wstępem na baseny termalne w Bad Kleinkirchheim, czy darmowymi tygodniami „Ski for free". Ogromną atrakcję uzupełniającą ofertę sportów zimowych stanowią karynckie jeziora. W termach nad brzegiem jezior Millstätter See i Wörthersee kąpiący się odczuwają przez przeszklone ściany rozgrzewające promienie zimowego słońca. Popularne są również tamtejsze sauny. Szczególną atrakcję stanowią w okresie wiosennych roztopów bulgocąca woda termalna w jeziorkach Meibachl w Warmbad Villach o temperaturze 28°C.
Ze słońca można korzystać praktycznie od świtu do zmierzchu. W ośrodkach Goldeck i Turrach goście mogą wybrać się w wybranych terminach z przewodnikiem na narty już o godzinie 6.30. Jest to program „Early Morning Skiing", lub wycieczki „Ski vor 9", w trakcie których jeździ się po porannym śniegu i wraca na śniadanie na godzinę 9.00. Można także spędzić cały dzień z nartami w słońcu, n.p. w Ski-Challege Stella Ronda w Gerlitzen Alpe w sercu Karyntii. W innym ośrodku narciarskim, Turracher Höhe napoje gościom na stoku serwuje specjalny lokaj.
W wielu karynckich chatach bezpłatnie dostępne jest mleczko do opalania z odpowiednim filtrem. Jak już wspomniałem, tamtejsze ośrodki specjalizują się w rodzinnych urlopach w śniegu. Oferując sporo zachęt, aby goście przyjeżdżali z dziećmi. A do Klagenfurtu – powiedziała Elko Maidic – jest z Warszawy tylko 10 godzin jazdy. Zarówno dorośli, jak i dzieci będą czuć się w Karyntii komfortowo. Najmłodsi mogą poruszać się tam zarówno po bezpiecznych i certyfikowanych stokach, jak i w snowparkach, na stokach pokrytych muldami, lub zjeżdżając na szybkich trasach.

{gallery}24913{/gallery}


To ostatnie jednak najlepiej z którymś z rodziców. Trasa prowadzi częściowo przez pagórkowate tereny leśne i można się na niej naprawdę wyszaleć. Młodsi członkowie rodzin mogą również bawić się na stokach z tańczącymi i śpiewającymi maskotkami, czy budować bałwany w specjalnych strefach tuż przy stokach. Oprócz jazdy na nartach czy snowboardzie dla początkujących lub zawansowanych, zabaw i przygód, lub po prostu odpoczynku, można też zjeżdżać na sankach, jeździć na łyżwach po zamarzniętych jeziorach oraz poszaleć w wodzie w źródłach termalnych i karynckich kąpieliskach.
Nie brak również ofert tańszego wypoczynku dla turystów oszczędnych lub z cieńszymi portfelami. Tak np. w ramach Familien-Euro będącej częścią pakietu tygodniowego w regionie sportów zimowych Bad Kleinkirchheim, dzieci do 12 roku życia mogą w towarzystwie rodziców jeździć na około 100 km tras za 1 euro dziennie. Przy czym dodatkowo można wypożyczyć tam narty lub snowboard. Sporo jest różnych pakietów rodzinnych, przy czym w kategoriach od agroturystyki aż do hoteli 5*. Więcej szczegółów znaleźć można na: www.familien-euro.at i www.badkleinkirchheim.at.
Od 4 marca 2017 r. karnet narciarski dla całej rodziny zawarty będzie w cenie zakwaterowania w pensjonatach i hotelach będących członkami tego programu. A w termach przysługiwać 50% zniżka. Inne atrakcyjne oferty są w Weissensee. Tam symbolem propozycji dla rodzin jest mały niedźwiadek pomiarowy Meterix. To on dba o system zniżek pod hasłem „Im mniejszy, tym taniej". Dzieci do lat 12. płacą w wybranych miejscach według... wzrostu. Całkowicie darmowa jazda na nartach będzie możliwa w terminach od 8 do 15 stycznia i od 5 do 12 marca 2017 r., o ile nocować się będzie w jednym z 50. partnerskich pensjonatów.
Warto dodać, że w tymże Weissensee jezioro zmienia się w zimie w największą naturalną powierzchnię stale zamarzniętego lodu w Europie. A ma on grubość do 40 cm i lustrzaną powierzchnię toru lodowego o długości od 5 do 25 km! Można na nim jeździć na łyżwach, ale również grać w hokeja. Oczywiście także skorzystać z lekcji takiej jazdy, nawet łyżwiarstwa szybkiego. Hitem tamtego regionu jest naturalny, czterokilometrowej długości, tor saneczkowy Naggler Alm. Więcej informacji o tym regionie na: www.weissensee.com.
Dookoła jeziora Millstätter See rozciąga się „Karuzela narciarska" Skikarussel. Jadąc od niego, w ciągu 30 minut dociera się do najpiękniejszych stoków Karyntii: sportowej góry Goldeck, Bad Kleinkirchheim/St. Oswald, Katschberg, Nassfeld lub lodowca Mölltal. Szczególnie tanio dla rodzin będzie tam od 8 stycznia przyszłego roku. Dzieci do 14. roku życia przebywający z rodzicami w obiektach noclegowych dookoła tego jeziora będą jeździć w ośrodku narciarskim Goldeck za darmo.
Oczywiście, o ile rodzice zakupią dla siebie karnety narciarskie. Więcej informacji na ten temat na: www.millstaettersee.com. To tylko wybrane przykłady. Dalsze szczegóły znaleźć można na: www.kaernten.at lub www.karyntia.pl. Oferta jest bowiem obszerna, obejmuje wiele miejscowości, a każda z nich chętnie przyjmuje gości z Polski. Nie tylko zresztą w zimie, gdyż Karyntia bardzo atrakcyjna jest także w pozostałych porach roku, zwłaszcza w lecie. Ale atrakcje sezonu letniego przedstawione zostaną, co zapowiedziała Elke Maidic, na osobnej prezentacji prasowej wiosną.

 

a